Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aké osvetlenie vybrať pre schodisko?

Ostatné interiéry

Odpoveď:

Pre osvetlenie schodiska sú najvhodnejšie nástenné svietidlá, LED pásiky alebo orientačné svietidlá.

Ku schodisku ľudia pristupujú z dvoch rôznych uhlov pohľadu. Jedni sa snažia na ňom priestorovo čo najviac ušetriť, druhí ho naplno začlenia do interiéru a urobia z neho prednosť. Nech už ste priaznivcami prvej alebo druhej koncepcie, osvetlenie schodiska určite nepodceňujte. Predsa spadnúť zo schodov len preto, že som skrátka nevidel, kam šliapem, je dosť hlúpe.

Nutných je viacero svitidiel

Ako už bolo spomenuté, osvetlenie schodiska musí umožňovať bezppečnú chôdzu, a to hlavne zo schodov, ale na druhej strane by vás malo čo najmenej oslňovať. Svetlo má dopadať na stupeň tak, aby sa na vodorovných plochách schodov nevytvorili tmavé tiene, vrhnuté vyššími stupňami a aby ste si netienili. Je jasné, že pre osvetlenie schodiska jedno svietidlo rozhodne stačiť nebude, potrebných je niekoľko svetiel, v závislosti od dĺžky schodiska. Dôležité je dobre osvetliť prvý stupeň každého úseku schodiska. Pre osvetlenie schodiska sú najvhodnejšie nástenné svietidlá či LED pásiky. Pokiaľ často chodíte po dome v noci, určite využjete aj možnosť orientačných svietidiel.

V posledných rokoch sa ľudia snažia ušetriť čo najviac peňazí za energiu, a tak sú čím ďalej populárnejšie nástenné LED svietidlá, ktorých prednosťou je nízka spotreba elektrickej energie, jednoduchá inštalácia a vysoká odolnosť. Plusom býva aj malá veľkosť. 

Farebné schodisko s pomocou LED pásikov

Najmä v moderne zariadených domoch, kde je schodisko vnímané ako ozdoba interiéru, sú použité LED pásiky. Tie majú veľmi nízku spotrebu elektrickej energie a pritom rovnomerne osvietia celou dĺžku schodiska. Navyše môžete pomocou diaľkového ovládania meniť farbu aj intenzitu. Veľkou prednosťou je taktiež aj ich jednoduchá montáž. LED pásiky majú samolepiacu vrstvu a predávajú sa v rôznych dĺžkach a v prípade potreby ich je možné na vyznačených miestach skracovať. Samozrejme, pre prevádzku LED pásikov je nutný napájač, pričom transformátor musí zodpovedať dĺžke LED pásika. Pokiaľ je trafo súčasťou setu LED pásikov, máte po probléme, pokiaľ nie, musíte si transformátor dokúpiť. Približná hodnota wattov na jeden meter je 4,8 W. Čiže napríklad na dva metre pásika bude hodnota 9,6 W. V našom e-shope vám v kategórii LED prislušenstvo ponúkame transformátory do zásuvky alebo transformátory priamo na elektrický rozvod.

 
K nepriamemu osvetleniu schodiska, ktoré ocenia najmä tí, ktorí chodievajú po dome v noci, sú vhodné orientačné svietidlá. Tie svietia buď s nízkou intenzitou po celú noc alebo sa automaticky rozsvietia, akonáhle ich zabudovaný senzor zachytí pohyb. Oba typy sa taktiež dokážu automaticky vypnúť, takže rozhodne nemusíte mať strach z veľkej spotreby. Navyše, v orientačných svietidlách sa používajú úsporné LED diódy.
 
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i