Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Jedálenské osvetlenie alebo ako dodať jedlu chuť správnym výberom svietidla?

Kuchynské osvetlenie

Odpoveď:

O tom, že farba, akou máte vymaľovanú kuchyňu, môže hrať významnú úlohu aj vo vašej chuti do jedla, ste už určite počuli. Ale aj také svietidlo môže pôžitok z jedla umocniť.

Dobrú chuť so správnym svietidlom

Kuchyňa je miesto, kde rozhodne každý deň sadáte s rodinou k prestretému stolu. Nech už počas voľných dní alebo po práci a škole, každopádne sa tu určite schádzate pri jedle. K takému dobrému jedlu a hlavne dobrému pôžitku z jedla nepochybne patrí tiež správne zvolené osvetlenie. Svietidlo nad jedálenským stolom by malo byť vyberané s rozvahou. Malo by plniť funckiu osvetľovaciu, ale súčasne tiež dekoratívnu.
 
Pre zútulnenie priestoru okolo jedálenského stola nie je dobré vyberať ostré žiarovky. Najlepšou a najvhodnejšou variantou sú v tomto prípade žiarovky s teplým bielym svetlom. Tie priestor osvietia tak akurát. Zároveň ho však taktiež zútulnia a všeobecne spríjemnia celkový dojem. Kuchynských svietidiel je na výber skutočne veľké množstvo. Nenechajte sa však zlákať všetkými štýlmi naraz. Nechcete predsa, aby bol váš jedálenský priestor a ostatné svietidlá v kuchyni ako "päsť na oko". Nad jedálenský stôl sa snáď najlepšie hodia rôzne lustre. Rôzne svietidlá vo vás tiež môžu evokovať rôzne chute a pôžitok z jedla a pitia celkovo umocnia.
 null
Úplne dokonalo vám umocnia a skrášlia celý priestor luster alebo závesné svietidlo krištáľové. Hlavným bodom ale stále zostáva, aby vám s týmto svietidlom bolo pri jedle príjemne. Svietidlo by teda nemalo byť príliš blízko k jedálenskému stolu, aby vám tanier neoslňovalo až príliš. Vás by tak mohla z tohto ostrého svietenia rozbolieť hlava a na jedle by ste si tak ani nepochutnali. S takým svietidlom je potom tiež veľmi príjemná už len predstava poháru dobrého vína alebo poobednej kávy.
null 

Podľa tvaru stola svietidlo

Čo je ďalej dôležité, je snažiť sa vyberať osvetlenie podľa tvaru jedálenského stola. Napríklad pokiaľ ste si do jedálne zaobstarali stôl okrúhly alebo oválny, či už malý alebo veľký, skvelo sa k nemu bude hodiť niektoré svietidlo s okrúhlym tienidlom. Všetko tak bude pôsobiť veľmi ucelene a stôl sa bude navzájom so svietidlom perfektne dopĺňať.
null
 
Naopak, pokiaľ máte stôl hranatý, bude sa nad ním vynímať napríklad niektoré závesné svietidlo, ktoré má niekoľko laniek. Pokiaľ by ste zvolili príliš malé svietidlo len s jedným tienidlom alebo len prisadené stropné svietidlo, mohol by celok nad dlhším hranatým stolom vypadať stroho.
 
null 
 
Čo sa týka počtu svietidiel alebo tienidiel nad jedálenským stolom, vždy je podstatné, akým veľkým stolom disponujete. Pri väčších stoloch by mohlo byť svietidlo len s jedným tienidlom málo. Pokiaľ by vás pri stole jedlo viac napríklad rybu, s jedným svietidlom by spolustolovníkovi na konci stola mohla taká kosť aj zaskočiť. Pri väčších stoloch je teda lepšie používať svietidlá s viacerými zdrojmi svetla. Čo do počtu svietidiel väčšinou platí, že najlepšie je vybrať si svietidlo s nepárnym počtom svietidiel. Nie je to však samozrejme pravidlo.
 
Naopak, pokiaľ ste doma len dvaja a máte len malý jedálenský stôl, bude vám nad ním skvelo slúžiť závesné svietidlo s jednou žiarovkou. Stôl vám osvieti akurát a vy si budete môcť jedlo vychutnať v kľude a v pohode. Umiestnenie svietidla je potom najlepšie smerovať do stredu stola, aby všetko vyzeralo ucelene a esteticky.
               null                    
 
Verte, že výber správneho osvetlenia k jedálenskému stolu je pre váš dobrý pôžitok z jedla rovnako tak dôležitý  ako práve už spomínané vymaľovanie.  
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i