Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aký vybrať kuchynský luster?

Kuchynské osvetlenie

Odpoveď:

Ponuka kuchynských lustrov je dnes veľmi široká. Môžete si ich kúpiť napríklad v prírodnom štýle - ratanové alebo naopak v modernom prevedení sklo a kov.

Zháňate pekné, ale aj praktické osvetlenie do kuchyne? Na trhu je dnes veľmi široká ponuka, takže je skutočne z čoho vyberať. V prvom rade si riadne nasvieťte pracovnú plochu (viac sa môžete dočítať v článku Aké vybrať svetlo pod kuchynskú linku) a následne sa porozhliadnite po stropných svietidlách či lustroch. 

Najlepší je luster s nastaviteľnou výškou

Ak máte malú kuchyňu s nízkym stropom, odporúčame vybrať prisadené svietidlo, ktoré dolieha priamo na strop a miestnosť opticky zväčšuje. Väčšina dnešních kuchýň je už ale koncipovaná vo väčších rozmeroch a s normálnou alebo väčšou výškou stropu, takže ľudia do kuchýn najčastejšie kupujú luster. Ten ešte býva často skombinovaný s podhľadovými svietidlami či stropnými alebo nástennými svietidlami. Samozrejme, všetko je závislé od tvaru a veľkosti kuchyne, dôležité je, aby ste v žiadnej časti nemali večer tmu.
 

Keď už bola zmienka o kuchynskom lustri, tak ten sa väčšinou umiestňuje nad jedálenský stôl. Odporúčame vyberať taký, ktorý je sťahovací alebo má nastaviteľnú výšku (je možné skrátiť reťaz). Hlavne v prípade sťahovacieho lustru tak môžete jednoducho meniť jeho výšku podľa potreby. Všeobecne platí, že by mal byť luster umiestnený tesne nad výškou očí sediacej osoby, približne 60 cm nad plochou stola. Dávajte ale pozor, aby žiarovka nebola dlhšia než tienidlo lampy, pretože potom by dochádzalo k oslňovaniu ľudí pri stole.
 
 

Luster nad jedálenský stôl aj barový pult

Čo sa týka vzhľadu kuchynského lustra, tak ten samozrejme záleží na vašom vkuse. Je ale dobré dbať na to, aby svetlo zapadlo do celého interiéru a to platí dvojnásobne pre kuchyne, spojené s obývačkou. Nazbudnite, že menej je niekedy viac. Pokiaľ máte kuchyňu zariadenú vo vidieckom štýle (najčastejšie tmavý drevený nábytok) odporúčame prírodné ratanové lustre alebo vitrážové lustre Tiffany. Pre trendy kuchyne zase zvoľte moderné lustre, ktoré sú najčastejšie v prevedení sklo a kov a sú zavesené na lanku. Ak ste priznivci starbylosti, ale aj luxusu, mohli by vás zaujať rustikálne a krištáľové lustre.
  
 
Kuchynský luster sa nehodí len nad jedálenský stôl, skvele pasuje aj nad barový pult. Ten býva pravidla dlhší, takže najvhodnejšie sú lustre na ramienkch, čo znamená, že je niekoľko svietidiel umiestnených vedľa seba.
 
A ešte jedna rada a záver: Pokiaľ trochu váhate, čo by sa k čomu mohlo hodiť, obzvlásť ak potrebujete zladiť kuchyňu s obývačkou
(viac sa o osvetlení obývačky môžete dočítať v čánku Aké svietidlo vybrať do obývačky), odporúčame nakúpiť svietidlá v jednej kolekcii.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i