Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aké svetlo vybrať pod kuchynskú linku?

Kuchynské osvetlenie

Odpoveď:

Pri varení je potrebné poriadne vidieť. Na osvetlenie kuchynskej linky odporúčame žiarivky a LED pásiky.

Kuchyňa je v súčasnej dobe stredobodom celého domu či bytu a to tiež kladie zvýšené nároky na jej dobré osvetlenie. Ako pri väčšine iných miestností si s jedným jediným svetlom nevystačíte. Najčastejšie sa do kuchyne kupujú lustre, ktoré sa umiestňujú buď do stredu miestnosti alebo nad jedálenský stôl, vždy záleží na konkrétnom tvare a veľkosti kuchyne. Ďalej je v kuchyni potrebné osvetliť pracovnú linku a tu môžeme odporučiť hneď niekoľko druhov svietidiel.

 

Prím vedú žiarivkové trubice

Najčastejšie sú používané žiarivkové svietidlá. Ide v podstate o dlhú tenkú trubicu, vo vnútri ktorej je žiarivka. Dĺžku si samozrejme zvolíte podľa dĺžky pracovnej plochy, odporúčame ale príliš nešetriť, pretože pri práci, obzvlášť napríklad s nožom, je potrebné poriadne vidieť. Všeobecnou radou je, že pracovná plocha by mala byť osvietená intenzitou približne 300 lx.
 
Výhodou žiariviek je vysoká svietivosť na celú pracovnú plochu, dlhá životnosť, bezpečnosť a nízka spotreba energie. Navyše, nezaberú veľa miesta, takže sa hodia práve na umiestnenie pod skrinky. Tieto žiarivkové trubice majú buď priame zapojenie alebo zapojenie pomocou prívodného kábla. A ak vám v okolí pracovnej plochý chýbajú zásuvky, môžete si zakúpiť aj žiarivky s vstavanou jednou alebo dvoma zásuvkami. Žiarivkové svietidlá sú rôzne dlhé, ovládajú sa malými vypínačmi po bokoch a je tiež možné ich napojiť na ďalší vypínač na linke.
 
 

Pokiaľ chcete farby, zvoľte LED pásiky pod linku

Pre nasvietenie pracovnej plochy môžete využiť aj bodové svetlá, ktoré je najvhodnejšie umiestniť do lišty. Veľmi trendové v poslednej dobe je využívanie LED pásikov. Dôvodov pre to je hneď niekoľko. V prvom rade je to samozrejme veľmi moderný vzhľad a interaktívnosť, pretože pomocou diľakového ovládania môžete meniť ich farbu aj intenzitu. LED pásiky majú ale aj praktické výhody. Je možné kúpiť ich v rôznyh dĺžkach (navyše ich je možné na vyznačených miestach skrátiť), takže si môžete sami určiť, ako veľkú plochu budete mať nasvietenú. Malé diódy, zabudované v pásikoch, poskytnú dostatok rovnomerného sveta, pričom sú ale energeticky veľmi úsporné.
 
 
 
Veľmi vyhľadávané sú LED pásiky, a to aj kvôli svojej jednoduchej inštalácii. Zospodu majú lepiacu vrstvu, takže sa hravo zaobídete aj bez elektrikára. Len nezabudnite, ze pre ich prevádzku je potrebný napájač - vždy musíte mať transformátor, zodpovedajúci dĺžke LED pásika. Niekedy je transformátor už priamo súčasťou setu LED pásikov, pokiaľ to tak nie je, musíte si ho dokúpiť osobitne. Približná hodnota wattov, potrebná na jeden meter, je 4,8 W, teda so zväčšujúcou sa dĺžkou budete logicky potrebovať výkonnejší transformátor. V našom e-shope v kategórii LED príslušenstvo si môžete zakúpiť transformátory do zásuvky alebo transformátory priamo na elektrický rozvod.
 
 
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i