Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia?

Svetelné zdroje
Odpovedal:
TatianaTatiana

Odpoveď:

Dôležitou vlastnosťou pri výbere svetelného zdroja je jeho svetelný tok, ktorý je uvedený na krabičke a vyjadruje celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje vo všetkých smeroch za jednu sekundu.

Pri výbere žiaroviek je tiež potrebné sledovať ich svietivosť. Tá je najčastejšie vyjadrená svetelným tokom v lúmenoch (lm). S touto jednotkou sa stretávame na obaloch žiaroviek. Veľkosť tejto jednotky nám priamo hovorí o tom, ako bude svetelný zdroj svietiť.
Volfrámové žiarovky mali svetelný tok okolo 13,5 lm/W. LED žiarovky majú svetelný tok najčastejšie v rozmedzí medzi 30-110 lm/W.
Napriek tomu údaj vo wattoch o výkone LED žiarovky nie je úmerný intenzite jej svietivosti, takže sa ním nemôžeme riadiť pri výbere sily LED žiarovky tak, ako pri klasickej žiarovke. Príkon žiaroviek LED závisí jednak od počtu diód, ich svietivosti a tiež od teploty farieb.                                                             

Svetelný tok 

Svetelný tok je dôležitá veličina, ktorej by sme mali venovať pozornosť pri výbere osvetlenia. Označuje svetelnú energiu, ktorá je zdrojom vyžiarená za 1 sekundu, jedná sa teda o formu výkonu.
 
Klasická žiarovka Halogénová žiarovka Úsporná žiarovka LED žiarovka  Svetelný tok            
 25 W 25 W  5 W  3 W  210 - 204 lm 
 40 W 40 W  9 W  5 W  400 - 450 lm
 60 W 60 W 13 W  9 W  700 - 740 lm 
 100 W 100 W  22 W  15 W  1300 - 1500 lm 
 
Nie je novinkou, že s vekom žiarovky sa znižuje jej svetelný tok. Svetelný tok sa znižuje snáď u všetkých technológií zdrojov svetla. Pri kompaktných žiarovkách klesne svetelný tok až na 30% pôvodnej hodnoty za obdobie jej životnosti. Pri LED žiarovkách svetelný tok zvyčajne klesne len na 70% pôvodnej hodnoty ku konci jej životnosti.
LED žiarovka by sa nemala prehrievať. Teploty nad 70 ° C už znižujú jej životnosť. Vyššie teploty môžu byť spôsobené zlou konštrukciou žiarovky, ale aj nevhodným umiestnením. Napríklad nepoužívajte kombináciu LED žiaroviek a iných žiaroviek pod jedným tienidlom.
Je tiež dobré si zistiť, či je uvedený svetelný tok okamžite k dispozícii alebo či sa postupne rozsvecuje. Pri LED žiarovkách je k dispozícii plný výkon okamžite. Oproti tomu kompaktné žiarovky štartujú až niekoľko minút. Sú preto nevhodné tam, kde sa často rozsvecuje a zhasína. Časté blikanie im tiež značne znižuje životnosť.
 

Intenzita osvetlenia 

Intenzita osvetlenia je časť svetelného toku, ktorý sa dopadána plochu s určitým obsahom, a záleží od svetelného toku zdroja svetla, na vyžarovacom uhle a vzdialenosti meranej plochy od zdroja.
Jedná sa o veľmi dôležitú jednotku a dá sa ľahko merať pomocou luxmetra. Hodnoty intenzity osvetlenia pre jednotlivé priestory uvádzame do tabuľky.
 
 Druh priestoru, úlohy alebo činnosti Osvetlenie (lx)
 Schodisko 30
 Chodba 70 
 Kúpelňa, WC 150 
 Kuchyňa, obývacia izba a jedáleň 250 - 350 
 Osvetlenie pre čítanie, písanie, drobné práce 500 
 
Jednotkou osvetlenia je lux (lx), čo je osvetlenie spôsobené svetelným tokom 1 lm dopadajúcim na plochu 1 m². Intenzita osvetlenia je ale tiež dána vzdialenosťou zdroja od osvetlovanej plochy (čím je vzdialenosť väčšia, tým viac lumenov je potrebné) a uhlom/smerom dopadajúcich lúčov (čím šikmejšie lúče dopadajú, tým je osvetlenie slabšie). Pri nákupe svetelného zdroja je potrebné zistiť počet lúmenov (lm) na krabičke žiarovky, pretože ide o jednotku svetelného toku, ktorý udáva celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje vo všetkých smeroch za jednu sekundu.

 

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1994 – 2022 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i