Na sklade máme 560 000 svietidielDopravu máte zadarmo od 30 €Predĺžená záruka na 3 roky

0233 456 870 , Po-Pia do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Svetelný tok a intenzita osvetlenia

Dôležitou vlastnosťou pri výbere svetelného zdroja je jeho svetelný tok, ktorý je uvedený na krabičke a vyjadruje celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje vo všetkých smeroch za jednu sekundu.

Pri výbere žiaroviek je tiež potrebné sledovať ich svietivosť. Tá je najčastejšie vyjadrená svetelným tokom v lúmenoch (lm). S touto jednotkou sa stretávame na obaloch žiaroviek. Veľkosť tejto jednotky nám priamo hovorí o tom, ako bude svetelný zdroj svietiť.
Volfrámové žiarovky mali svetelný tok okolo 13,5 lm/W. LED žiarovky majú svetelný tok viac ako 80 lm/W.
Napriek tomu údaj vo wattoch o výkone LED žiarovky nie je úmerný intenzite jej svietivosti, takže sa ním nemôžeme riadiť pri výbere sily LED žiarovky tak, ako pri klasickej žiarovke. Príkon žiaroviek LED závisí jednak od počtu diód, ich svietivosti a tiež od teploty farieb.

Svetelný tok 

Svetelný tok je dôležitá veličina, ktorej by sme mali venovať pozornosť pri výbere osvetlenia. Označuje svetelnú energiu, ktorá je zdrojom vyžiarená za 1 sekundu, jedná sa teda o formu výkonu.
 
 
Klasická žiarovka Halogénová žiarovka Úsporná žiarovka LED žiarovka  Svetelný tok            
 25 W 25 W  5 W  3 W  210 - 204 lm 
 40 W 40 W  9 W  5 W  400 - 450 lm
 60 W 60 W 13 W  9 W  700 - 740 lm 
 100 W 100 W  22 W  15 W  1300 - 1500 lm 
 
Nie je novinkou, že s vekom žiarovky sa znižuje jej svetelný tok. Svetelný tok sa znižuje snáď u všetkých technológií zdrojov svetla. Pri kompaktných žiarovkách klesne svetelný tok až na 30% pôvodnej hodnoty za obdobie jej životnosti. Pri LED žiarovkách svetelný tok zvyčajne klesne len na 70% pôvodnej hodnoty ku konci jej životnosti.
LED žiarovka by sa nemala prehrievať. Teploty nad 70 ° C už znižujú jej životnosť. Vyššie teploty môžu byť spôsobené zlou konštrukciou žiarovky, ale aj nevhodným umiestnením. Napríklad nepoužívajte kombináciu LED žiaroviek a iných žiaroviek pod jedným tienidlom.
Je tiež dobré si zistiť, či je uvedený svetelný tok okamžite k dispozícii alebo či sa postupne rozsvecuje. Pri LED žiarovkách je k dispozícii plný výkon okamžite. Oproti tomu kompaktné žiarovky štartujú až niekoľko minút. Sú preto nevhodné tam, kde sa často rozsvecuje a zhasína. Časté blikanie im tiež značne znižuje životnosť.

Intenzita osvetlenia 

Intenzita osvetlenia je časť svetelného toku, ktorý sa dopadána plochu s určitým obsahom, a záleží od svetelného toku zdroja svetla, na vyžarovacom uhle a vzdialenosti meranej plochy od zdroja.
Jedná sa o veľmi dôležitú jednotku a dá sa ľahko merať pomocou luxmetra. Hodnoty intenzity osvetlenia pre jednotlivé priestory uvádzame do tabuľky.
 
 Druh priestoru, úlohy alebo činnosti Osvetlenie (lx)
 Schodisko 30
 Chodba 70 
 Kúpelňa, WC 150 
 Kuchyňa, obývacia izba a jedáleň 250 - 350 
 Osvetlenie pre čítanie, písanie, drobné práce 750 
 
Pre určenie intenzity osvetleniaplatí jednoduchý výpočet: 1 lx = 1 lm / 1 m². To znamená, že pri nákupe svetelného zdroja je potrebné zistiť počet lúmenov (lm) na krabičke žiarovky, pretože ide o jednotku svetelného toku, ktorý udáva celkové množstvo svetla, ktoré svetelný zdroj vyprodukuje vo všetkých smeroch za jednu sekundu.
 

Súvisiaci tovar

Copyright © 1992 – 2018 Donoci, s.r.o.