Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Čo je dobré vedieť pri nákupe interiérového svietidla?

Ostatné interiéry

Odpoveď:

Pred nákupom svietidla si uvedomte veľkosť a účel izby a taktiež pomyslite na to, aby osvetlenie ladilo s ostatnými prvkami v interiére.

Osvetlenie dokáže v interiére divy. Ten istý priestor môže mať desiatky nálad podľa toho, aké svietidá sú preň zvolené a ako sú následne rozmiestnené. S tým taktiež súvisí varovanie - nenechajte sa uniesť len samotným vzhľadom svietidla. Aby ste s ním totiž boli vo svojom dome alebo byte spokojní, je potrebné vziať pri jeho výbere do úvahy niekoľko základných parametrov.

1. Veľkosť miestnosti

Pokiaľ potrebujete osvetliť rozsiahlejší priestor, budete potrebovať viac typov osvetlenia, okrem stropných svietidiel aj lampy, bodové svetlá alebo nástenné svietidlá. Uvedomte si taktiež výšku danej izby, v prípade vysokého stropu si môžete dopriať masívnejší závesný luster, zatiaľ čo u nižšieho stropu dajte prednosť nástennej alebo stojacej lampe, ktorá priestor opticky zväčší.
 

2. Účel izby

Je jasné, že iné svietidlo sa hodí do detskej izby, odlišné do kuchyne a úplne tozdielne na chodbu. Takisto sa typ osvetlenia mení v rámci jednej miestnosti, napríkad, čo sa týka osvetlenia kuchyne - pre nasvietenie jedálenského stola je najvhodnejší luster, zatiaľ čo pod kuchynskú linku sa hodí žiarivkové svietidlo. Pri výbere si taktiež všimnite, či je možné svietidlo stmievať, oceníte to najmä v spálni pri lustre do obývačky alebo pri stolnej lampe.
 

3. Zladenie s interiérom

Pri zariaďovaní interiéru sa svietidlá väčšinou kupujú až ako jedny z posledných vecí, preto si pri ich výbere uvedomte, akú farbu má nábytok, steny, podlahy alebo koberce. Je dobré, ak osvetlenie zapadne do celkového štýlu izby, takže napríklad do starodávnej izby budú dobre pasovať rustikálne svietidlá, do moderne zariadenej miestnosti sú zase vhodnejšie dizajnové svietidlá, z ktorých niektoré sú na diaľkové ovládanie a je tak možné nastavovať rôzne farebné nasvietenia. Priaznivcom moderných technológií určite príde vhod inteligentné osvetlenie. Pre samotné umiestnenie svietidla je potom dôležité aj rozmiestnenie a počet okien v miestnosti.

4. Technické parametre

Ako u mnohých iných vecí, nesmieme zabudnúť ani na technické parametry svietidla. Obzvlásť u kúpeľnových svietidiel sa pozaujímajte, aké má dané osvetlenie hodnotu IP krytia, čiže akú má odolnosť proti vniknutiu cudzieho telesa a kvapalín. Taktiež je potrebné, aby svietidlo nebolo príliš energeticky náročné, takže spoločne so svietidlom si zadovážte aj úsporné svetelné zdroje, naprílad LED žiarovky.

5. Úsporná prevádzka

Aj pri osvetlení vás určite zaujíma jeho spotreba elektrickej energie, životnosť svetelného zdroja, dĺžka záruky, obstarávacia cena a ďalšie záležitosti, ovplyvňujúce konečnú "výhodnosť svietidlá". Chybu určite neurobíte s LED osvetlením interiéru. LED svietidlá sú v súčasnej dobe tými najúspornejšími, aké môžete na trhu s osvetlením dostať. Rovnako tak LED svetelné zdroje, ako sú LED žiarovky alebo LED žiarivky, vám oproti klasickým zdrojom pomôžu ušetriť. A ak chcete osvetliť akýkoľvek priestor naozaj efektívne, vyskúšajte LED pásiky.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i