Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako využiť farbu svetla v praxi?

Mohlo by Vás zaujímať

Odpoveď:

Voľbu farby a intenzity svetla v rôznych častiach domácnosti nie je dobré podceňovať a keďže každá miestnosť má svoje špecifiká a svetlo v nej iný úžitok, je dobré nad výberom vhodného osvetlenia zauvažovať trochu hlbšie. S jeho pomocou si totiž môžete navodiť tú správnu atmosféru a cítiť sa doma príjemne - teda práve tak, ako to potrebujete a akú máte náladu.

Čo je teda presne farba svetla a akú môže mať hodnotu? Kam a akého farebného podania svetelný zdroj umiestniť, aby sme sa cítili dobre, neunavovali zbytočne oči a svetlo nám bolo prínosom? 

Farba svetla (teplota chromatickosti)

Jedným z najdôležitejších parametrov svetelného zdroja je farba svetla alebo teplota chromatickosti. Tá nám v určitom rozpätí udáva farbu svetla, ktorú svtelný zdroj disponuje. Určuje sa v Kelvinoch a pohybuje sa
v rozmedzí 1 800 – 16 000 K. Čím je jeho hodnota vyššia, tým belšie/chladnejšie svetlo získame, naopak čím menej Kelvinov, tým bude svetlo tmavšie/teplejšie.
 
Bežne sa stretávame s tromi základnými druhmi svetla:
  • Teplá biela 
Pokiaľ sa budeme pohybovať na hodnotách 2 700 – 3 500 K, získame teplé biele svetlo (warm white). Tento odtieň je najbližšie klasickej žiarovke, má príjemnú žltú, až oranžovo-červenú farbu pripomínajúcu oheň či východ alebo západ slnka. Ľudské oko ju vníma ako bezpečnú a relaxačnú – navodzuje pocit pohody, a preto sa hodí všade tam, kde sa chceme cítiť príjemne. Teplejšie farby okolo 3 000 K teda volíme do miestností, kde chceme relaxovať a odpočívať. Vhodné sú do spálne, obývacej alebo detskej izby. Toto svetlo dokáže izbu krásne zútulniť, mali by sme však mať na pamäti, že unavuje oči (uspáva) a nie je teda vhodné pre prácu, čítanie a celkovo aktivity, ktoré vyžadujú viac sústredenia.
 
Obľúbenými teplými farbami v kombinácii so žltým nádychom umelého osvetlenia sú odtiene červenej a oranžovej, ktoré tak dobre vyniknú a sú vo veľkej miere využívané pri zariaďovaní jedální, obývacích izieb a všeobecne priestorov, ktoré využívame predovšetkým vo večerných hodinách.
 
  • Denná biela
Denná biela (daylight white) má biele alebo ľahko namodralé ostré svetlo, podobajúce sa dennému svetlu. Na farebnom spektre sme na hodnote 4 500 – 6 500 K. Je to farba podporujúca aktivitu a sústredenie a je teda vhodná do miestností, kde sa pracuje alebo študuje. Svetlo s týmito hodnotami je už studenšie, jasnejšie - neunavuje toľko oči (neuspáva).
 
Skvelým riešením je pre kúpeľne, kde je potrebné svetlo jasné, pokiaľ možno s čo najreálnejším farebným podaním, teda vyššiu hodnotou Ra (viď. nižšie), čo ocenia najmä ženy, ktoré sa v kúpeľni líčia alebo inak upravujú svoj zovňajšok. Vhodné je tiež v kuchyni, kde by mala byť dostatočne a v reálnych farbách osvetlená predovšetkým pracovná plocha pri práci s potravinami alebo tiež jedálenský stôl. Výnimku netvoria ani pracovne, kancelárie, dieľne, sklady alebo všeobecne miesta s nedostatkom prirodzeného denného svetla ako môže byť predsieň, pivnica, toaleta a pod. 
 
Do vyššie uvedených miestností môžete voliť svetelný zdroj, ktorého teplota chromatickosti sa pohybuje okolo 5 000 K, ale aj viac. Pre porovnanie – klasické denné svetlo pri zamračenej oblohe má okolo 7 000 K, rozhodne sa teda nemusíte báť, že by farba svetla bola "až príliš".
 
Tieto vyššie odtiene bielej vám pomôžu prekonať únavu a zvýšiť produktivitu práce. Pozor si však pri výbere farby svetla dajte v prípade interiéru v tradičnom alebo rustikálnom štýle, svetlo by malo celkovo korešpondovať s vybavením vašej domácnosti a v tomto prípade by mohla chladnejšia farba pôsobiť neprirodzene.
 
Chadnejšie, namodralé farby svetla vyvolávajú dojem čistoty a pôsobia moderným dojmom, najmä v kombinácii s chladnými tónmi pastelových farieb. Naopak potlačiť chladné svetlo môžete teplými odtieňmi žltej. Vybrané farby môžu v kombinácii s týmto svetlom dodať vášmu interiéru univerzálnejší charakter, môžu pôsobiť svetlo alebo sa celkovo rozjasniť. V každom prípade ale budú vypadať skvelo.
  
  • Studená biela
Studená biela (cold white) má hodnoty 6 500 – 9 000 K.
 
Svetlo v hodnotách nad 7 000 K by ste si do interiéru s najväčšou pravdepodobnosťou nezaobstarali, je totiž príliš chladné až mrazivé, namodralé farby, ktoré sú nášmu oku neprirodzené a môžu pôsobiť až nepríjemne. Viac než do domácnosti sa tak hodí predovšetkým do priemyselných objektov a lekárskych zariadení.
 
Čo sa týka všeobecného doporučenia pre použitie vyššie zmienených druhov bieleho svetla v interiéry domácnosti, je predovšetkým dôležité vnímať svoje pocity. Uvedené nemusí byť vždy pravidlom, všetko je záležitosť individuálneho vnemu. Každý môže rôzne farby svetla znášať inak a voliť potom farebné podanie svetelného zdroja odlišne. Konečnú voľbu teplej alebo studenej farby môžete rozhodnúť aj na základe činností, ktoré v daných miestnostiach
vykonávate.
 
Okrem troch základných farieb existujú aj špeciálne farby svetla, ktoré sú určené najmä pre mäsiarstva, lahôdky, ovocie alebo kvetiny. Vďaka unikátne nakombinovanému spektru farieb vyzerajú prirodzene a čerstvo. Zvláštne spektrálny rozsah farieb sa využíva aj pre osvetlenie rastlín alebo akvárií alebo chov drobných zvierat. Iné zvláštne farebné prevedenia s teplotou chromatickosti okolo 5 300 K sa využívajú v laboratóriách, galériách alebo v múzeách.
 
Index podania farby Ra je ukazateľ hodnotenia vernosti farebného vnemu, teda pomáha vidieť veci v ich prirodzených farbách v porovnaní s jasným denným svetlom. Táto hodnota môže byť od 0 do 100 a čím vyššiu hodnotu Ra svetelný zdroj má, tým prirodzenejšie je farebné podanie.

Svetelný tok

Zamyslieť sa musíte aj nad tým, aká intenzita svetla (svetelný tok) bude potrebný pri konkrétnych činnostiach. Potom je dôležité pri výbere svetelného zdroja prihliadať aj k hodnote svetelného toku (výkonu), ktorý sa udáva v Lumenoch (lm) a slúži práve pre určenie intenzity svetla alebo množstva vyžarovaného svetla do všetkých smerov. Jednoducho čím viac lumenov, tým lepšia svietivosť.

Hra svetiel a estetické vnímanie interiéru

Svetlá a svetelné efekty majú veľkú moc, dotvárajú charakter a celkový dojem miestnosti. Môžu tiež ovplyvniť vnímanie farieb nábytku a bytových doplnkov.

Z estetického hľadiska to bude hlavne celkový dojem vyvolaný farbou svetla v súvislosti s konkrétnym farebným ladením interiéru a jeho zariadením, teda daným štýlom. Veľkosť miestnosti, farba stien, umiestnenie nábytku … to všetko je dôležité pri výbere vhodnej farby svetla a tiež pre následné rozmiestnenie svietidiel, aby sa vo finále nemohlo napríklad stať, že vám v miestnosti vznikne nejaké temné zákutie, ktoré tým pádom zostane zbytočne nevyužité alebo málo osvetlené miesto so zlou viditeľnosťou, nedaj bože, aby miestnosť pôsobila neprirodzene alebo aby nám svetlo vrhalo nepríjemné tiene.
 
Veľkú službu zo strany estetického vnímania vám urobí aj tzv. pomocné osvetlenie, ktoré vám pomôže efektívne nasvietiť a zvýrazniť konkrétny predmet, nábytok alebo dekoračný prvok. Sem radíme napríklad obrazové svietidlá, zrkadla s osvetlením alebo bodovky zapustené do stropu alebo nábytku. Veľmi pekne vypadajú takto nasvietené presklenné kusy nábytku (knihovňa, vitrína a pod.).

Na farbách stien záleží

Praktickou farbou je v tomto ohľade biela. Je to farba univerzálna, moderná a nadčasová, nepôsobí agresívne alebo dominantne, je prirodzená a môžete ju ľubovoľne kombinovať. Aplikovaná na stenách priestor opticky zväčšuje, pretože odráža svetlo, rovnako ako iné farby svetlých odtieňov. Biele alebo svetlé farby vám v kombinácii s vhodným osvetlením priestory vášho domova doslova otvoria a rozžiaria.
bílá stěna světlo rozsvěcuje 
Biele alebo svetlé farby vám v kombinácii s vhodným osvetlením priestory vášho domova doslova otvoria a rozžiaria. 
 
Všeobecne známy je tiež fakt o farbách tmavých, ktoré svetlo skôr pohlcujú a priestor opticky zmenšujú. Ten je ale nielen temnejší a uzavretejší, ale môže pôsobiť až stiesneným dojmom. Aj na to je potrebné myslieť pri výbere vhodnej farby svetla. Platí teda už vyššie zmienené – svetlo studenej farby prejasňuje a nahradzuje absenciu denného svetla v tmavších prestoroch.
tmava sin
Tmavé priestory svetlo pohlcujú.

Podanie farieb prostredníctvom najmodernejšej technológie

Vo veľkej miere nejedna domácnosť využíva aj dekoratívne osvetlenie, do ktorého patria mimo iného aj originálne a nápadité LED pásiky, ktorých farebné podanie je veľmi bohaté. Ich využitie je všestranné a variabilné, hodí sa pre efekt aj praktické osvetlenie priestorov, kde sa príliš, alebo vôbec nedostáva denného svetla. Veľkej obľube sa teší napríklad v kuchyni, kde môže slúžiť ako podhľadové osvetlenie pracovnej linky, krásne prežiari tiež detskú izbičku, skvelo sa bude vynímat pri bare, krbe, postely, veľmi praktické sú aj na schodoch, ale aj v skrini, vitrínach a pod.

LED diódy existujú v rôznych farbách a môžu vyžarovať svetlo v požadovanej farbe bez použitia farebných filtrov. Vďaka trom základným farbám – červenej, zelenej a modrej - RGB LED pásiky, je možné farby v režime RGB ľubovoľne miešať alebo meniť svetelné scénare. Najčastejšími farbami sú biela, modrá, červená, zelená a žltá. Kombináciou jantárovej, bielej a modrej (AWB) môžete vytvoriť imitáciu vlastného denného svetla.
 
Biele svetlo je tiež možné meniť – tzv. dynamická biela. podľa potreby si ho môžete namiešať od studených, až po teplé tóny. Vďaka digitálnemu ovládaču s predvolenými funkciami môžete docieliť zmeny farby alebo jasu – LED diódy je možné plynulo stmievať (tlmiť alebo zosvetľovat), ale aj meniť povahu svetla zo sústredeného na viac rozptýlené. V ponuke je ale aj mnoho iných zaujímavých efektov ako sú rôzne farebné prechody, preblikávanie a pod. 
 
Tu vám odporučíme článok, kde sa môžete dočítať o ľahkom sprevádzkovaní a inštalácii LED pásikov.
 
Najmodernejšie technológie dnešnej doby vám umožnia vnímať priestory vašej domácnosti v úplne nových rozmeroch a ak zostaneme pri svetelných efektoch, ponúkajú sa nám produkty stmievateľné. Okrem LED pásikov sú tu aj stmievateľné žiarovky, biele alebo farebné (pozor tu dajte na kryt žiarovky, ktoré môžu byť buď číre alebo mliečne a teda sa bude svetlo vo výslednom farebnom podaní líšiť) aj stmievateľné svietidlá s už zabudovaným LED modulom. Väčšinu je možné efektívne ovládať praktickým diaľkovým ovládaním.
 
 
Novinkou už nie je ani tzv. inteligentné osvetlenie, ktoré je možné ovládať nielen diaľkovým ovládačom, ale aj pomocou inteligentného telefónu alebo tabletu s potrebnou aplikáciou a Wi-Fi pripojením. Ak máte radi pohodlie a ste vyznávačom moderných záležitostí, voľte jednoznačne tieto najnovšie trendy, ktoré vám zaistia kvalitné farebné podanie vo všetkých možných odtieňoch bielej (od teplej až po studenú), ale aj kombináciu mnohých iných farieb a svetelných efektov. Farbu svetla si tak môžete voliť sami podľa aktuálnej nálady a potrieb.

Osvetlenie hlavné a vedľajšie, priame a nepriame

Z hľadiska vnímania farby svetla v širšom kontexte je dobré si tiež ujasniť dôležitosť svietidiel v pojatí celého priestoru a ich rozdelenie na hlavné a vedľajšie, priame a nepriame osvetlenie. Ako príklad si uvedieme osvetlenie obývacej izby.

Hlavné osvetlenie

Obývacia izba je dôležitou a tiež najpriestornejšou miestnosťou vo väčšine domácností a býva stredom najdôležitejšieho diania. Slúži tak k rôznym účelom - odpočívame v nej, prijímame návštevy, sledujeme televíziu, niekedy aj pracujeme, čítame si a pod. Pre všetky tieto činnosti ale potrebujeme adekvátne osvetlenie, teda svetlo určitého farebného podania a intenzity.
 
Najdôležitejším centrálnym svietidlom v drtivej väčšine domácností zostáva svietidlo stropné (najčastejšie závesné), ktoré sa nachádza v strede miestnosti. Toto osvetlenie využívame pri každodennom svietení, malo by byť teda výkonné a svetlo z neho by malo vyžarovať plošne, teda najlepšie tak, aby osvetlilo celú izbu. Celoplošného osvetlenia ale môžete dosiahnuť aj použitím viacerých svietidiel naraz - moderné sú napríklad do stropu zapustené bodové svietidlá v pravidelnom rozmiestnení alebo osvetlenie, ktoré je osadené viacerými svietidlami a je možné ich podľa potrieb smerovať.
 
A keďže nám obývacia izba slúži väčšinou ako odpočinkové miesto, volíme do jeho útrob skôr teplé farby svetla (2 700 – 3 500 K). Líšiť sa však môže podľa aktuálnej činnosti, ktorú v ňom práve vykonávame. V jednej miestnosti sa nám tak môžu striedať rôzne odtiene bielej. Pre prácu a čítanie je potrebné svetlo studenšie – denné biele, naopak pre relaxačné činnosti volíme teplú bielu. Kto ide s dobou a je zastáncom nových a efektných technológií, ten môže voliť už spomenuté inteligentné osvetlenie, ktoré ponúka výber zo širokej škály farebného podania.

Doplnkové osvetlenie

Okrem hlavného osvetlenia sa nám určite bude hodiť aj osvetlenie vedľajšie alebo doplnkové, a to nielen z praktických, ale aj estetických dôvodov. Najčastejšie to bývajú rôzne lampy, lampičky, ale aj svietidlá nástenné a dekoračné, ktoré nám krásne podfarbia a dotvoria útulnú a pohodovú atmosféru. Mnoho domácností volí ako doplnkové osvetlenie stojaciu lampu pri gauči, pohovke alebo kresle, lampičku na stôl alebo na poličku.

Priame osvetlenie

Priame osvetlenie je väčšinou netienené a radíme medzi ne napríklad lustre, bodové žiarovky, LED panely a ďaľšie svietidlá, ktoré sú prisadené k stropu a svietia smerom nadol. Svetelný tok tohto osvetlenia je dobre využitý a svetla býva dostatok. Tu potom tiež záleží na dostatočnom uhle svitu použitého svetelného zdroja. Čím väčší uhol, tým väčšiu plochu osvetlíte. Nižší uhol svitu 30-60° využívajú bodové/smerové žiarovky a sú vhodné k osvetleniu skôr konkrétneho miesta, pokiaľ ale chcete osvetliť väčšiu plochu, sú vhodné žiarovky s vyšším uhlom svitu, a to 120° a vyššie (lampičky, podhľady, centrálne osvetlenie miestnosti a pod.).
 rozptýlené světlo

Nepriame osvetlenie

Inou záležitosťou je osvetlenie nepriame - rozptýlené, čo je osvetlenie, ktoré je určené k slabšiemu osvetleniu miestnosti. Väčšinou svieti smerom hore a odráža sa od všetkých stien v miestnosti, vrátane stropu (rôzne nástenné svietidlá, ale aj lustre, stojacie lampy, dekoratívne osvetlenie). Nepriame osvetlenie opticky zväčšuje miestnosť a býva skôr jemnejšie, ale keďže sa svetlo od stropu odráža, svetelný tok sa odrazom stráca a sú potrebné žiarovky väčšieho výkonu. Nepriame osvetlenie volíme napríklad pri sledovaní televízie alebo pre navodenie intímnejšej atmosféry, celkovo je ale vhodné pre relaxáciu, pretože navodzuje uvolnenú atmosféru, ktorú mnohí z nás po náročnom dni uvítajú. Do tohto osvetlenia volíme teplé odtiene bielej (okolo 3 000 K).
 
Pre nemalú úsporu energie a ochranu životného prostredia odporúčame používať stále modernejšie LED osvetlenie a svetelné zdroje.
 
 
Či už bude vaša voľba strán farby svetla akákoľvek, dôležité je, aby ste sa vo svojom domácom prostredí cítili dobre a z dlhodobého hľadiska svietili kvalitne, šetrne a bezpečne. A k tomu všetkému by sme vám, prostredníctvom podaných informácii a širokého spektra produktov nášho e-shopu, radi pomohli.
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Ako vymeniť žiarovku? Mohlo by Vás zaujímať
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i