Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aké vybrať kúpeľnové svietidlo?

Kúpeľňové svietidlá

Odpoveď:

Pri výbere osvetlenia do kúpeľne sa zamerajte predovšetým na jeho bezpečnosť, čiže akú má hodnotu IP krytia.

Zháňate pekné kúpeľnové svietidlá? Samozrejme, vzhľad je u osvetlenia dôležity, ale pri nákupe svietidla do kúpeľne rozhodne nezabúdajte na bezpečnosť a praktickosť. 

Zistite si hodnotu IP krytia

Prečo venovať nákupu kúpeľnového svietidla špeciálnu pozornosť, je zrejmé. Ako je známe, voda je veľmi dobrý vodič elektrického prúdu a preto je nutné pred ňou všetky sptrebiče, vrátane osvetlenia, chrániť. Z tohto dôvodu sa elektrická inštalácia v kúpeľniach riadi prísnymi pravidlam a normami. Aby ste mohli vybrať správne kúpeľnové svietidlo, je najprv nutné zvážiť, do ktorej časti kúpeľne a za akým účelom si ho kupujete. Priestory kúpeľne sa totiž delia na takzvané bezpečnostné zóny. 

Bezpečnostné zóny

 • Zóna 0 - Vnútorný priestor vane alebo sprchovacieho priestoru. Tu sa nesmú nachádzať žiadne spínače ani zásuvky.
 • Zóna 1 - Priestor od okraja vane alebo sprchy do výšky 2,25 (merané od podlahy). Tu môžu byť zariadenia iba na bezpečné malé napätie, pričom zdroj bezpečného napätia musí byť mimo zóny 0, 1 a 2.
 • Zóna 2 - Je vo vzdialenosti 0,6 m od vane alebo sprchovacieho priestoru a 2,25 m nad podlahou. Tu môžu byť jednotky pre napájanie holiacich strojčekov, spínače a zásuvky na bezpečné malé napätie, pričom ich zdroj musí byť mimo zóny 0, 1 a 2.
 • Zóna 3 - Priestor mimo zóny 0, 1, 2. Tu už môžu byť najrôznejšie typy kúpeľnových svietidiel. Vždy sa však pri nákupe pozrite, aký má osvetlenie stupeň ochrany IP krytia. 
kúpeľňa

Stupne IP krytia

Hodnota IP krytia je napísaná na obale každého osvetlenia, pričom pri výbere kúpeľňového svietidla vás bude predovšetkým zaujímať druhá číslica, ktorá udáva stupne ochrany proti vniknutiu vody. Platí jednoduché pravidlo, že čím vyššie číslo, tým vyššia ochrana. 
 • IP x0 – Nechránené
 • IP x1 – Ochrana proti zvisle padajúcim kvapkám vody
 • IP x2 – Ochrana pred priamym dopadom vody do 15° od kolmice
 • IP x3 – Ochrana pred priamym dopadom vody až 60°od kolmice
 • IP x4 – Ochrana proti vode, striekajúcej zo všetkých smerov
 • IP x5 – Ochrana proti prúdu vody nízkeho tlaku zo všetkých smerov
 • IP x6 – Ochrana proti dočasnému zaplaveniu vodou
 • IP x7 – Ochrana proti dočasnému ponoreniu do vody (15 cm až 1 m hĺbky)
 • IP x8 – Ochrana proti potopeniu do vody, zariadenie je schopné nepretržitého potopenia do vody
 • IP x9 – Ochrana proti tryskajúcej vysokotlakovej horúcej vode. 

Intenzitu osvetlenia ovplyvňuje farba dlaždičiek

Ak už viete, aký veľký stupeň ochrany budete potrebovať, môžete sa zamerať na vzhľad kúpeľňového osvetlenia. Nech už je vaša kúpeľna malá alebo veľká, určite budete potrebovať stropné svietidlo, ktoré dá rozptýlené svetlo. Zvoliť môžete prisadené stropné svietidlo, tzv. stropnicu alebo sadu bodových svetiel. Stále väčšej popularite sa tešia aj podhľadové svietidlá, ktoré sú zapustené priamo do stropu. Nezabúdajte, že intenzitu osvetlenia ovplyvňuje aj farba dlaždičiek. U tmavých obkladov sa bude svetlo odrážať menej než u svetlých, takže potom sú potrebné silnejšie svetelné zdroje alebo ich väčší počet. Aby ste videli jasne, farba žiarovky by mala byť chladne biela (viac v článku Ako vybrať správnu farbu svetelného zdroja). A petože v kúpeľni sa ľudia často skrášľujú, je potrebné, aby svetelné zdrroje dobre zobrazovali spektrum farieb, to znamená, že hodnota Ra musí byť minimálne 80 (viac v článku Ako vidíme pri osvetlení farby). Okrem stropného svietidla budete v kúpeľni potrebovať osvetliť aj zrkadlo. Môžeme odporučiť dlhé žiarivkové trubice alebo lampy.
 
kúpeľňa


Stále viac domácností má kúpeľňu spojenú s WC. Miestnosť je teda väčšia, a tak býva dobré do kúpeľne namontovať nie len stropné svietidlo a svietidlo nad zrkadlo, ale aj nástenné svietidlá. Tie môžu byť namontované zvisle aj vodorovne, takže sú veľmi flexibilné. V prípade, že zháňate samostatné osvetlenie na WC, bude stačiť stropné alebo nástenné svietidlo. 
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i