Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aké svietidlo vybrať do obývačky?

Obývačka a spálňa

Odpoveď:

Obývacia izba je ideálna miestnosť pre najrôznejšie typy osvetlenia. Nebojte sa experimentovať, svetlo dokáže divy.

Aby ste svetlá do obyvačky vybrali čo najlepšie, nezabudnite si uvedomiť veľkosť miestnosti, farbu stien, kobercov alebo podlahy a rozmiestnenie a počet okien. Často býva obývacia izba spájaná s kuchyňou, preto je potrebné, aby svietidlá v oboch priestoroch ladili.

 

Pre nižšie stropy voľte prisadené svietidlá - lustre do obývacej izby

Kľúčovou súčasťou každej obývacej izby je luster alebo stropné svietidlo. Pokiaľ máte menšiu obývačku a nízke stropy, doporučujeme prisadený luster alebo prisadené stropné svietidlo. Dajú dostatok rozptýleného svetla a miestnosť opticky zväčšia. Niektoré prisadené stropné svietidlá sú na diaľkové ovládanie a je možné tak nastavovať rôzne farebné nasvietenia.
V prípade veľkej obyvacej izby s vyšším stropom sú vhodnejšie lustre. Budú sa krásne vynímať v strede miestnosti, poprípade nad konferenčným stolom. A aké lustre do obyvačky sú najvhodnejšie? Záleží na vašom vkuse, ale potrebné pamätať na celkový vzhľad obývacej izby, skrátka aby svetlo nebolo ako „päsť na oko“, ale naopak aby do interiéru zapadlo a ešte ho povznieslo. Pokiaľ teda máte obývaciu izbu zariadenú v starodávnom štýle, odporúčame rustikálne svietidlá, ratanové svietidlá alebo vitrážové svietidlá. Ak dávate prednosť moderne, sú dobrou voľbou dizajnové lustre. Tí, ktorí milujú luxus, zas určite budú spokojní s krištáľovými lustrami. Pozor ale na veľkosť svietidla. Rozhodne neplatí, čím väčšie, tým lepšie.

Podhľadové svietidlá pre atmosféru

Pre rozlohou väčšie obývacie izby sú v poslednej dobe obľúbené bodové svetlá, tzv. bodovky. Zaujmú svojim vzhľadom a výhodou je tiež, že niektoré je možné natočiť do rôznych častí izby, takže nikde nebudete mať tmu. Skôr pre navodenie príjemnej atmosféry a pre rozžiarenie interiéru slúžia podhľadové svietidlá, označované tiež ako zápustné svietidlá. Ide často o podhľadové LED svietidlá, takže ich prevádzka je veľmi úsporná, ale aj nepriek tomu v interiéry dokážu veľké divy.

Rovnako ako v kuchyni aj pri osvetlení obývacej izby si len s jedným svietidlom nevystačíte. Aké ďaľšie svetlá do obývačky sú teda vhodné? Pre relaxáciu v kresle alebo čítanie odporúčame stojacie lampy. Ich výber je veľmi široký, niektoré je možné stmievať alebo meniť farby. Môžete si tiež kúpiť lampové nohy a k nim si následne podľa vkusu dokúpiť lampové tienidlá. Ďaľším typom svietidla do obývacej izby sú stolné lampy, ktoré prídu obzvlášť vhod ak v obývačke máte aj pracovný kútik. 

LED pásiky okolo televízie

Vo väčšine domácností je v obývacej izbe umiestnená televízia a tiež pri nej je dobré nejaké svetlo mať. Veľký kontrast medzi tmavým okolím a svetlom z  obrazovky totiž očiam prekáža. A aké svetlo sa k televízii hodí? Môžeme opäť odporučiť stojaciu alebo stolnú lampu. Dôležité je, aby sa svetlo v televízii nezrkadlilo a aby vám pri sledovaní neclonilo. Momentálne je veľmi populárne LED osvetlenie za televíziu, preto by vám k osvetleniu priestoru okolo televízie mohli pomôcť aj LED pásiky, z ktorých niektoré idú stmievať. Voľte tie s výkonom maximálne 40 W a s teplým svetlom. 

Ako už bolo povedané na začiatku, cieľom správneho osvetlenia obývacej izby je zladiť osvetlenie s interiérom a zvýrazniť jeho krásu. Ak teda trochu tápate, čo by sa k čomu mohlo hodiť, nakúpte si svietidlá v jednej kolekcii. V prípade ak chcete ušetriť, odporúčame nakupovať vo výhodných sadách. Za nižšiu cenu ako pri jednotlivom nákupe si zaobstaráte svetelné zdroje a podhľadové svietidlá.
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i