Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aké vybrať svietidlo do pracovne alebo kancelárie?

Ostatné interiéry

Odpoveď:

Na prácu je potrebné vidieť, takže osvetlenie do pracovne alebo kancelárie vyberajte rozumne. Pokiaľ pracujete pri počítači, nesmie sa vám v ňom svetlo odrážať.

V práci ľudia trávia stále viac času a tiež sa zvyšuje počet tých, ktorí pracujú z domu, takže kvalitné osvetlenie kancelárie alebo pracovne je stále viac dôležitejšie. A aké osvetlenie kancelárie je teda najvhodnejšie? Centrálne svietidlo a svetlo k pracovnému stolu.

Najvhodnejšie sú žiarivkové svietidlá

Aby ste sa vyhli boleniu hlavy, páleniu očí a skrátka ničeniu zraku, osvetlenie pracovne nepodceňujte. Základom je centrálne svetlo, pre ktoré sú najvhodnejšíie žiarivkové svietidlá. Tie celú izbu zaplnia svetlom a zamedzia tak tieňom, z ktorých by potom boleli oči. Výhodou žiarivkového svietidla je aj jeho vysoká životnosť, prachotesnosť, nízka spotreba energie a výber farieb svetla od teplej bielej, cez chladnú bielu až po dennú bielu. Pre prácu odporúčame dennú bielu farbu, pretože táto farba podporuje sústredenie a menej sa pri nej unavia oči. Viac sa o farbe svetelného zdroja dočítate tu.

Moderné žiarivkové svietidlá už dnes obsahujú elektronické alebo magnetické predradníky, ktoré zaistia rýchle zapnutie bez nepríjemného blikania. Pre kancelárie, kde ľudia pracujú pri počítači, sú vhodné žiarivkové svietidlá s parabolickou hliníkovou mriežkou. Tieto svietidlá totiž svietia rovnomerne a nedochádza tak k odrazom svetla v monitoroch.

Lampa nesmie oslňovať

Okrem osvetlenia celej pracovne je potrebné, hlavne pokiaľ pracujete večer, si zaobstarať svietidlo na pracovný stôl. K stolom umiestneným k stene sa môže použiť žiarivkové svietidlo zavesené na stene nad pracovným stolom. Oveľa častejšie sa používa stolná lampa. A ako by mala správna kancelárska lampa vyzerať? Aby nedochádzalo k oslňovaniu pracujúceho človeka, musí mať nepriesvitné tienidlo a nesmie z nej vyčnievať svetelný zdroj. Oslneniu zabránite tiež vhodnou výškou. To znamená, aby okraj lampy bol nad úrovňou očí. Všeobecne sa uvádza, že svetlo má ožarovať plochu stola z výšky 40 až 50 centimetrov a uhol dopadu má byť 60 až 70 stupňov.
Na pracovnom stole sa vykonávajú najrôznejšie činnosti (písanie, čítanie, práce na počítači...), a preto je potrebné meniť intenzitu svetla. Vyberajte teda kancelársku lampu, ktorú je možné polohovať, najčastejšie majú lampy ohybné kĺbové rameno. Výhodné tiež je, keď je lampa stmievateľná. Pokiaľ budete písať, lampu umiestnite podľa toho, ktorou rukou píšete, pravák by mal mať lampičku na ľavej strane, ľavák zas na pravej strane stola.

A ešte jedna rada na záver: pri práci za stolom je dobré, keď máte rozsvietené ešte ďaľšie svetlo. Pri prechode z jasného svetla do tmy sa totiž unavujú oči.
 
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i