Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aké vybrať svetlo do chodby alebo predsiene

Ostatné interiéry

Odpoveď:

Aj keď chodbou len prechádzate, je potrebné ju kvôli bezpečnosti mať riadne osvetlenú. Vhodné sú aj orientačné svietidlá.

Chodby alebo predsiene síce patria k priestorom, ktorými len prechádzame a nevyužívame ich k dlhšiemu pobytu, ale určite to neznamená, že by malo ísť o tmavé miestnosti. Naopak. Kvôli bezpečnosti a dobrej orientácii je potrebné mať tu dostatok svetla. 

Ideálne sú prisadené stropné svietidlá 

Najvhodnejším typom osvetlenia chodby sú prisadené stropné svietidlá, tzv. stropnice. Tie, ako už z názvu vyplýva, sú prisadené priamo ku stropu, takže majú malú hĺbku a chodbu tak osvetlia z čo najväčšej výšky a teda najviac. Obľúbené sú svietidlá z opálového skla. Menej často sú pre osvetlenie chodby využívané lustre, keďže vďaka väčšej výške môže luster v priestore trochu vadiť.
 
 
Ďaľlším typom svetla do chodby, ktorý stropné svietidlo alebo luster doplní alebo ho úplne nahradí (záleží na veľkosti a tvare chodby), sú bodové svetlá, tzv. bodovky. Tie je možné zakúpiť v rôznych druhoch a tvaroch. Najzákladnejším rozdlením sú smerové svietidlá, tzv. spoty, a potom bodové svietidlá podhľadové. Spoty sú smerové svietidlá, ktoré je možné natočiť do rôznych častí izby. Môžete ich napríklad použiť tam, kde máte v chodbe nejaké zaujímavé dizajnové prvky, na ktoré chcete upozorniť. Na osvetlenie obrazov alebo fotografií sa ešte lepšie budú hodiť obrazové svietidlá. Skôr pre navodenie atmosféry slúžia podhľadové svietidlá aleb zápustné svietidlá. Tie sa zabudovávajú do stropu alebo pridaného sádrokartónu. Výhodou je, že sa na tieto svetlá nepráší a neruší čistú líniu stropu. A aj niektoré podhľadové svietidlá ide otáčať do rôznych smerov.

Bodovky tiež oceníte v predsieni pri zrkadle, kde tak môžete naposledy, než vykročíte na ulicu, skontrolovať, či je s vašim oblečením všetko v poriadku. Doporučujeme sa teda pozrieť do ponuky svietidiel nad zrkadlo. Nájdete tu osvetlenie rôznych tvarov – napr. dlhé žiarivkové trubice alebo lampy. 

Užitočné sú orientačné svietidlá

Ak máte malú chodbu, bude vám k jej osvetleniu stačiť aj nástenné svietidlo, ktoré môže byť napríklad vo forme okrasnej lampy alebo prisadenej priamo na stenu. Nástenné svietidlo sa vám bude hodiť aj v prípade veľkej chodby, kde už len jedno stropné svietidlo nestačí.


Ak v noci chodíte častejšie na toaletu alebo sa napiť, určite oceníte, keď budete na chodbe mať orientačné svietidlá. Niektoré typy sú navrhnuté tak, že sa automaticky rozsvietia akonáhle senzor zachytí pohyb. Iné svietia tlmeným svetlom celú noc. Oba typy sa vedia tiež automaticky vypnúť. Vďaka orientačným svietidlám už sa nemusíte báť, že by ste v noci do niečoho narazili a tiež je výhodne, že orientačné svietidlá majú menšiu intenzitu svetla ako klasické svietidlá, takže vás v noci ich svetlo toľko neprebudí. Existujú aj minilampičky do zásuvky.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i