0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-18 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Aké osvetlenie vybrať do garáže?

Odpoveď:

Pre osvetlenie garáže odporúčame nástenné svietidlá. Nezabudnite taktiež na priestor pred garážou, takže sa porozhliadnite po vonkajšom svietidle, najlepšie s pohybovým čidlom.

Je jasné, že pri nákupe osvetlenia budete najprv vyberať svietidlo do kuchyne, kúpeľne či obývačky, čo ale rozhodne neznamená, že by ste na osvetlenie garáže mali zabudnúť. Veď kto by chcel mať nabúrané auto? A pri parkovaní je samozrejme potrebné vidieť, teda mať dostatok svetla.
 

Najvhodnejšie sú žiarivkové svietidlá

Dnes sa už väčšina garážových brán vkladá pod strop, takže najlepším osvetlením garáže sú nástenné svietidlá. Tie odporúčame aj do garáží, ktorých brány sa do garáže vôbec nezasúvajú. Ak totiž do garáže vojde auto, v prípade inštalácie stropného svietidla bude nasvietená predovšetkým strecha auta, zatiaľ čo priestory okolo auta budú tmavé, takisto horšie uvidíte do kufra. Pri osvetlení garáže tak nástenné svietidlá majú rozhodne navrch. Samozrejme, že vás pri výbere bude zaujímať aj ich vzhľad, ale predovšetkým si všímajte funkčnosť, predsa len garáž nie je obývačka alebo spálňa, aby ste sa museli držať nejakých módnych trendov.
 
V prvom rade musia mať svietidlá vzhľadom k charakteru miestnosti zvýšený tupeň ochrany IP krytia (viac sa o hodnote IP dozviete tu). Odporúčame hodnotu IP krytia minimálne 44, čo znamená, že svietidlo je chránené pred vniknutím pevných cudzích telies s priemerom 1 mm a väčších (pokiaľ by ste potrebovali aj ochranu pred prachom, musí byť prvé číslo 5 alebo 6)  taktiež je chránené proti vode, striekajúcej zo všetkých smerov. Keďže v garáži sa často aj pracuje a nosia sa ťažké veci, je vhodné, ak má svetlo ochranný kôš. 


Podľa našich skúseností sú pre osvetlenie garáže najvhodnejšie žiarivkové svietidlá. Poskytujú totiž množstvo rozptýleného svetla do celej miestnosti a pirtom majú nízku spotrebu energie. Odporúčame kupovať žiarivky s elektronickým predradníkom, vďaka čomu sa svietidlo okamžite rozsvieti a vyhnete sa nepríjemnému prvotnému blikaniu. A taktiež nebudete musieť čakať, až sa svietidlo naplno rozsvieti a budete môcť vojsť do garáže ihneď.
Aj keď budete mať len malú garáž, neodporúčame kupovať iba jedno svetlo. To platí dvojnásobne v prípade, že máte väčšiu garáž a máte tu aj dielňu. A keď už je reč o osvetlení dielne, nezabudnite si kúpiť svietidlo k pracovnému stolu. Použiť môžete opäť žiarivkové svietidlo, ktoré umiestnite tak, aby ste si na prácu netienili. Ak vykonávate veľmi detailnú činnosť, je dobré si ešte prisvietiť externou stolnou lampou
 

Praktické svetlá s čidlom

Do "šuflíka" osvetlenia garáže nepatria len interiérové svietidlá, ale taktiež aj vonkajšie, ktoré osvetlia priestor pred garážou. V našom e-shope vám ponúkame širokú škálu vonkajších svietidiel, stropných aj nástenných. Záleží na vašom vkuse a tiež na tom, aký veľký priestor potrebujete osvetliť, pričom vplyv má aj to, či máte zabudované nájazdové svietidlá, ktoré osvetľujú príjazdovú cestu.
 
Rozhodne dobrou voľbou pre osvetlenie priestoru pred garážou sú svetlá s čidlom. Tie v sebe majú zabudovaný senzor pohybu a akonáhle sa v ich dosahu niečo pohne, automaticky sa rozsvietia. A keďže sú to skutočne praktické svietidlá, po určitej dobe sa zase sami zhasnú. Svietidlo tak svieti len vtedy, keď to skutočne potrebujete a predovšetkým ušetríte za energiu. Svetlá s čidlom je takisto možné použiť ako vnútorné osvetlenie garáže. Nemusíte si tak robiť starosti, či ste náhodou nezabudli zhasnúť.

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Copyright © 1994 – 2020 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i