Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Príručka k typom žiaroviek

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Vývoj technológií, nové typy žiaroviek a človek zrazu v tom má zmätok. Poďme sa spoločne pozrieť na jednotlivé charakteristiky a výhody druhov žiaroviek.

Malé, veľké, dlhé, krátke, úsporné, inteligentné, LED… jednoducho od výmyslu sveta. Presne taká je aktuálna situácia na trhu so žiarovkami. Kto sa v tom má potom vyznať? Nezúfajte, v tomto článku sa vám pokúsime objasniť základné typy žiaroviek, ich charakteristiku, odlišnosti, výhody a nevýhody, použitie a mnohé iné.



Kde začať? U Thomasa Alva Edisona, otca žiarovky, muža, ktorý si ju nechal patentovať alebo u niekoho, kto mu na jeho ceste pomohol? Takto ďaleko do histórie nepôjdeme. Zdôraznime len skutočnosť, že prvá žiarovka sa rozsvietila na konci 19 storočia, konkrétne v roku 1879. Od tohto okamžiku uplynulo niekoľko desaťročí a postupne sme sa prepracovali a vytvorili veľké množstvo rôznych žiaroviek. Kto by si začiatkom 20 storočia pomyslel, že dôjdeme k vývoji tak ďaleko? A to sme sa ešte nezastavili, práve naopak. Za posledné dve desaťročia sme sa posunuli vo vývoji takým tempom, ako za predchádzajúce desaťročia od samotného nápadu. Pevne veríme, že v ďalších rokoch sa dočkáme veľkých vecí. Napríklad možno niekedy namiesto pouličných lámp, budeme každý z nás chodiť s vlastnou lampičkou, ktorá nad nami bude levitovať a osvetľovať okolie.

Ako si zvoliť ten správny typ žiarovky?

Takmer vždy máte na výber z viacerých variantov či dokonca samotných podkategórií. Dosvedčuje to i fakt, že naša ponuka žiaroviek je rozmanitá. U nás sa produkt žiarovka delí na podkategórie, ktoré samozrejme obsahujú ďalšie podkategórie a tie ďalšie podkategórie a tie môžu obsahovať tiež podkategórie…


Klasická žiarovka

Žiarovka klasická, ktorá má ešte prívlastky tradičná žiarovka alebo volfrámová žiarovka sa stále vo veľkej miere používajú a, to i napriek tomu, že približne 90 % energie sa spotrebuje (vyplytvá, premení) na teplo. Klasické žiarovky majú negatívny charakter: nízku účinnosť, energetickú náročnosť a krátku životnosť. Žiarovky klasické pozitívny charakter: ľahko dostupné, vďaka nízkej cene a nenáročnej výrobe. To sa následne odzrkadľuje na tom, že nie sú priateľské k prírode (enviromental friendly).

Halogénová žiarovka

Halogénka, je vylepšením typom klasickej žiarovky na rozdiel, od ktorej obsahuje plyn s halogénovými prvkami. Toto vylepšenie umožňuje žiarovke pracovať pri vyššej teplote, čo vedie k tomu, že žiarovka má vyššiu účinnosť aj životnosť (to len v porovnaní s klasickou žiarovkou; oproti nasledujúcim je to len minimálna zmena). Vyrábajú sa v 230V, aj 12V prevedení.

Úsporná žiarivka

Úspornú žiarivku môžeme definovať ako malú žiarivkovú trubicu, ktorá je stočená do špirály a má integrovaný elektronický predradník (v type E27 alebo E14). Práve takéto prevedenie žiarivky umožňuje jej použitie na miestach, kde sa používajú tradičné žiarovky. Vyznačujú sa účinnosťou a životnosťou, ktorá sa odráža v nákupnej cene. Nábeh na plnú svietivosť u tých typov žiaroviek je zdĺhavé.

LED žiarovka

LED pochádza z anglického light-emitting diode, čo v preklade znamená diódu vyžarujúcu svetlo. V skutočnosti sa jedná o polovodičové súčiastky, ktoré vytvárajú svetlo tým, že cez ne prechádza elektrický prúd. Tento typ je z pomedzi všetkých najúčinnejší, najúspornejší a s najdlhšou životnosťou (v závislosti od výrobcu a použitých materiálov). Vďaka týmto vlastnostiam a technologickým postupom výroby sa jedná o výrazne drahší produkt.

Žiarivková trubica

Žiarivková trubica je zostavená na princípe vrstvy luminoforu, ktorá je ožarovaná UV žiarením. V ortuťových parách vznikne elektrický výboj, čo rozžiari trubicu. Trubice majú v sebe zabudované predradníky (indukčné alebo elektronické), čo tiež zvyšuje náročnosť výroby. Obecné sú účinnejšie (2-násobné) a majú lepšiu životnosť (5-násobné) oproti klasickým žiarovkám.

LED trubica

LED trubice sú vlastne LED žiarovky v rozmeroch žiarivkových trubíc. Vlastnosti sú preto totožné s LED žiarovkami. Môžu sa používať i namiesto žiarivkových trubíc, ale je potrebné predtým odpojiť predradník.

LED pásik

Pásik LED môžeme definovať, ako ohybný plošný spoj s LED-kami, ktoré sú vzájomne poprepájané. Veľkou výhodou pásikov je možnosť upravenia dĺžky, dajú sa jednoducho strihom skrátiť, ale aj spájať. Vlastnosti sú takmer totožné s LED žiarovkami, ale oproti nim vyžadujú krytie a externý zdroj napájania (najbežnejšie 12V alebo 24V).

V tabuľke sa nachádza výber najbežnejších produktov z každého typu/kategórie žiarovky. Je zostavená z údajov jednotlivých produktov. Údaje sú orientačné a môžu sa líšiť/meniť. Ceny jednotlivých typov sú k dátumu zostavenia článku.



Klasická žiarovka (E27/60W/230V)              
Halogénová žiarovka  (E27/14W/230V)
Úsporná žiarivka (E27/14W/230V)
  LED žiarovka (E27/10W/230V)  
Žiarivková trubica (G23/11W/230V/23,5cm)
 LED trubica (G13/9W/230V/60cm)
 LED pásik (16W/12V/IP44/500cm)
Účinnosť (percentách)
10
13
20
50
20
50
50
Životnosť (hodinách) 
1 000
2 000
10 000
10 000
10 000
10 000
10 000
Teplota (kelvinoch) 
2 7000
2 800
2 7000
3 000
4 100
6 500
3 000
Výhody (pozitíva)
lacná
lacná (účinnejšia oproti klasickej)
cena, životnosť
vysoká účinnosť, nízka spotreba, životnosť
cena, životnosť
vysoká účinnosť, nízka spotreba, životnosť
vysoká účinnosť, životnosť, možnosť skrátenia
Nevýhody (negatíva)
žrút energie, krátka životnosť
žrút energie, krátka životnosť
dlho nabieha, zložitejšia
drahá, zložitejšia
dlho nabieha, potreba integ. preradníku
drahá, zložitejšia
nedostatočné krytie, nutnosť ext. zdroja
Cena (eurách)
0,80
2,09
2,69
3,69
2,49
7,79
13,90


Pokiaľ vás tento článok zaujal, neváhajte si prečítať niektorý zo starších článkov zameraných na túto problematiku:

História žiaroviek a svietidiel

Ako vybrať vhodnú žiarovku?

Aké sú pätice svetelných zdrojov?

Koľko ušetríte s LED žiarovkami?

Aká silná žiarovka je potrebná?

Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia?

Ako spočítať správne osvetlenie miestnosti?

Inteligentné osvetlenie?

Ako správne zlikvidovať určité typy žiaroviek?

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i