Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako správne zlikvidovať určité typy žiaroviek?

Mohlo by Vás zaujímať

Odpoveď:

Jednotlivé typy svetelných zdrojov využívajú rozdielne technológie a teda tiež rôzne chemické zlúčeniny. To je potrebné pri ich likvidácii zohľadniť.

Vaša žiarovka už doslúžila a tak sa pýtate, kam ju máte správne vyhodiť? V následujúcom článku vám prehľadne popíšeme, ako s jednotlivými svetelnými zdrojmi zachádzať a pridáme tiež rady čo robiť, keď sa rozbije žiarivka.

Klasické a halogénové žiarovky do odpadu

V našom e-shope nájdete širokú ponuku svetelných zdrojov – klasické žiarovky, halogénové žiarovky, úsporné žiarovky a LED žiarovky – pričom k ich cene je už pripočítaný recyklačný poplatok. To, ale neznamená, že by ste sa o likvidácii nemali zaujímať, niektoré typy žiaroviek je totiž potrebné vyhodiť do zvláštneho odpadu. A ako to teda presne je?

Veľmi ľahká je likvidácia klasických, reflektorových a halogénových žiaroviek, lebo ich môžete vyhodiť do zmiešaného odpadu, teda do svojich odpadkových košov alebo verejných odpadkových košov.

Žiarivky a LED žiarovky do zberných miest alebo elektro obchodov

U ostatných typov svetelných zdrojov je už nutné byť obozretný. To znamená, že výbojky, LED žiarovky, lineárne žiarivky a kompaktné žiarivky alebo úsporné žiarovky je potrebné odovzdať do zberných miest k režimu spätného odberu, teda k recyklácii. Je to z toho dôvodu, že LED žiarovky obsahujú elektronické súčasti a žiarivky zas malé množstvo ortute (cca 3-5 mg). A ortuť, ako je všeobecne známe, je jedovatá látka, ktorá pri vyšších koncentráciach môže nielen poškodiť životné prostredie, ale aj ľudské zdravie. Okrem ochrany prírody je dôvodom k recyklácii aj opätovné využitie jednotlivých materiálov, čím sa šetria prírodné zdroje surovín.


Vyradené úsporné svetelné zdroje teda nevyhadzujte do bežného komunálneho odpadu, ale buď ich vráťte v elektro obchode pri nákupe nových žiaroviek, alebo ich odovzdajte na zbernom mieste – vyhľadať si ich môžete tu. Za odovzdanie nič neplatíte. Spätný odber následne zaisťuje kolektívny systém EKOLAMP, ktorý nielen prispieva na náklady prevádzky zberného miesta, ale naviac plne hradí všetky náklady na prepravu a recykláciu.

Rady pri rozbití žiarivky

Ako už bolo zmienené, lineárne a kompaktné žiarivky obsahujú malé množstvo ortute, takže pokiaľ dôjde k ich rozbitiu, doporučujeme dodržovať tieto zásady:
  • zamedzte styk časti žiarivky s pokožkou
  • miestnosť vyvetrajte a snažte sa nevdychovať uvoľňujúce sa výpary
  • pozbierajte časti žiarivky pomocou kartóna alebo iného nástroja, ktorý potom zlikvidujete spoločne so žiarivkou
  • všetky časti žiarivky vložte do vzduchotesného obalu a odovzdajte na zbernom mieste

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i