Žiarovka má však aj iné parametre a vlastnosti, ktoré sú nemenej dôležité a i týmto sa budeme venovať.
Dôležité vlastnosti a parametre žiarovky
O niečo podrobnejšie sa teda zameriame na:- Výber vhodného druhu žiarovky
- Svetelný tok - výkon
- Farba svetla (farebná teplota)
- Index podania farieb
- Rozptyl svetla (uhol svitu)Sstmievateľnosť žiarovky
- LED diódy a ich dynamické schopnosti
- Vyhotovenie LED žiaroviek a ich životnosť
- Pätica / závit
- Žiarovky a energetická náročnosť
- Spotreba elektrickej energie
Výber vhodného druhu žiarovky
Každý dnes už vie, že klasickým žiarovkám s rozžeraveným volfrámovým vláknom už takmer odzvonilo a je teda dobré, ak ste tak ešte neurobili, zvážiť ich výmenu.Nižšie si popíšeme dôležité vlastnosti a parametre jednotlivých druhov žiaroviek, ich výhody a nevýhody, pričom sa podrobnejšie oboznámime a rozoberieme si LED technológiu a s ňou aj LED žiarovky, ktoré sa bezpochyby stávajú hudbou budúcnosti a už dnes nimi môžeme nahradiť takmer všetky doterajšie svetelné zdroje.
Klasická žiarovka
založená na princípe rozžeraveného volfrámového vlákna viac kúri ako svieti (na svetlo sa premení len 8% energie) a je preto uvádzaná ako veľmi nehospodárny zdroj svetla. Má síce aj svoje klady, ako je príjemná farba svetla, rýchly nábeh, malé rozmery a nízku obstarávaciu cenu, avšak veľmi nízku životnosť, a preto spotreba el. energia prepočítaná na svetelný výkon je u týchto žiaroviek až enormne neekonomická. Výdrž sa u týchto žiaroviek pohybuje v rozmedzí 1000 - 2000 hodín.Halogénová žiarovka
je o niečo vylepšená klasická žiarovka, ktorej technologický princíp sa tiež opiera o rozžeravené vlákno, ktoré vyžaruje svetlo. Na rozdiel od klasickej žiarovky však obsahuje plyn s halogénovými prvkami. Tie umožňujú vyššiu teplotu a dlhšiu životnosť vlákna. Sú to teda žiarovky pracujúce s vyššou teplotou - nad 250 ° C.Celistvý dizajn všeobecne umožňuje vyšší tlak v žiarovke. Tieto technické vlastnosti predlžujú dobu života, zvyšujú teplotu chromatickosti (svetlo je o niečo bledšie, teplota chromatickosti je približne 2500 K) a zvyšujú energetickú účinnosť v porovnaní s klasickými žiarovkami.
Medzi typické výhody tejto technológie patrí napríklad veľmi kvalitné svetlo (svetelný tok sa pohybuje okolo 20 lm / W), skvelé farebné podanie (Ra = 100), okamžitý štart, možnosť stmievateľnosti žiarovky, neobsahujú ortuť a kladom je tiež ich nízka obstarávacia cena.
Nevýhodou je však veľmi nízka účinnosť, respektíve vysoká spotreba el. energie (kompaktné úsporné žiarovky a LED svetelné zdroje sú 2 až 4x účinnejšie), vysoká povrchová teplota a tiež krátka životnosť, väčšinou 2000 - 3000 hodín.
Využitie
Keďže okamžite po zapnutí svieti na maximum, hodí sa všade tam, kde dlhšia doba nabiehania žiarovky (ako je tomu napríklad u úsporných žiaroviek) nie je vítaná. Môžete ich teda použiť v kúpeľni, na schodisku, ale aj v lustroch, bodových svietidlách, pracovných lampách, stolových i stojacích lampách.
Úsporné kompaktné žiarivky (CFL)
Niekedy tiež označované ako úsporné žiarovky, úsporky využívajú osvedčeného princípu žiarivkových trubíc, avšak v miniatúrnej podobe. Úsporná žiarovka (žiarivka) obsahuje pary ortuti, v ktorých pri prietoku prúdu vzniká elektrický výboj, ktorého výsledkom je ultrafialové žiarenie. Toto žiarenie je následne luminofórom, ktorý je nanesený na stenách žiarivky, pretvorený na svetlo.S úspornými žiarovkami sme sa dostali k už výrazne efektívnejšej premene elektrickej energie na svetlo.
Úsporné žiarovky či kompaktné žiarivky sú v klasickom, špirálovom alebo trubicovom prevedení (existujú ale i tyčové) a väčšinou sa jedná o modely sozásuvnou päticou alebo s klasickými závitmi E14 alebo E27. Dajú sa zaobstarať aj stmievateľné a reflektorové.
Najvýkonnejšie dostupné LED žiarovky majú dnes výkon okolo 12 W - 15 W, čo predstavuje ekvivalent 90W - 120W klasickej žiarovky.
Ich životnosť sa uvádza 10 a viac rokov. V hodinách sa u LED produktov špecifikuje rozmedzieod 50 000 (zodpovedá 24 rokom svietenia po dobu 6 hodín denne) až do 100 000 hodín. Záleží však na type daného svetelného zdroja, použitom materiáli a dodržiavaní podmienok pre správne užívanie.
- Dlhá životnosť
- Úsporná prevádzka
- Vysoká svietivosť
- Okamžitý štart
- Odolnosť voči častému zapínaniu / vypínaniu
- Možnosť stmievania
- Možnosť rôznych farebných kombinácií
- Odolnosť voči mechanickému poškodeniu
- Šetrné k životnému prostrediu
Hitom dnešnej doby sa pomaly ale isto stáva LED technológia a do popredia sa tak právom derú stále používanejšej LED svetelné zdroje, teda LED žiarovky.
Skratkou LED označujeme polovodičovú elektronickú súčiastku, ktorá prevádza elektrický prúd na svetlo (a teplo). LED diódy môžu byť malé a napriek tomu dosahujú vysokého svetelného výkonu a za dodržania pravidiel pre správne použitie je možné ich aplikovať prakticky do všetkých nových aj existujúcich zdrojov svetla.
Najpoužívanejšie diódy sú SMD a používajú sa vo väčšine LED žiaroviek. Hlavnými výhodami SMD čipov sú malé rozmery, účinnosť (až 120 lm / W) a dlhá životnosť, ktorá môže dosahovať až 100 000 hodín (i viac). Vyrába sa množstvo rôznych druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, počtom osadenia diódami a výkonom. Označujú sa číslom podľa svojich rozmerov - 2835, 5630, 5050, 3014 atď. Napr. za označením SMD 5050 sa skrývajú tri diódy štvorcového tvaru s rozmermi 5 x 5 mm, príkon 0,24 W s rozptylom svetla 120 °.
Podľa príkonu ich delíme na:
lowpower (do cca 0,2 W)
middlepower (0,2 až 1W)
highpower (nad 1W)
Svetelný tok
Jednou z hlavných charakteristík zdrojov svetla je svetelný tok, niekedy tiež označovaný ako svetelný výkon, ktorý udáva množstvo vyžarovaného svetla do všetkých smerov. Ak teda chcete presnejšie vedieť, ako bude daná žiarovka svietiť, zamerajte sa na lúmeny (lm), ktoré slúžia práve na určenie intenzity svetla. Čím viac lúmen, tým lepšia svietivosť.Účinnosť žiarovky
V minulosti sme sa riadili podľa výkonu, lenže u nových technológií (LED) už watty nehrajú úlohu a môžu byť zavádzajúce. Množstvo wattov totiž udáva, koľko žiarovka spotrebuje el. energie, a nie, koľko vyprodukuje svetla.
Účinnosť diód (LED žiaroviek) sa teda vyjadruje v lúmenoch a môžeme ju hodnotiť na základe merného výkonu, čiže pomeru medzi svetelným tokom (udávaným v lúmenoch) a príkonom (udávaným vo wattoch), ktorý nám určuje, koľko svetla dokáže žiarovka vyprodukovať z jedného wattu.
Spočítať si tak výhodnosť investície do rôznych typov žiaroviek nie je vôbec ťažké. Jednoducho svetelný výkon v lúmenoch podeľte spotrebou (príkonom) vo wattoch.
Názorné príklady výpočtu u klasickej a LED žiarovky:
U klasickej 60W žiarovky o svetelnom výkone 710 lúmen nám vyšla hodnota 12 lm / 1 W.
710 lm / 60 W = 12 lm / W
U 8 W LED žiarovky pri svetelnom výkone 600 lúmen nám vychádza hodnota 75 lm / 1 W.
600 lm / 8 W = 75 lm / W
A keďže platí pravidlo, čím vyššia účinnosť (čím viac lm / W), tým väčšia je úspora v nákladoch na energiu, je vám už teraz jasné, že LED žiarovka oproti klasickej žiarovke jasne vedie - je až 7x efektívnejšia !!!
LED zdroje dokážu z jedného wattu vyprodukovať viac svetla (v súčasnej dobe je táto hodnota v rozsahu cca 80 až 160 lm / W) ako klasické žiarovky (cca 12 lm / W), halogénové žiarovky (24 lm / W), kompaktné žiarivky (60 lm / W) či žiarivky (80 lm / W), čo je zásadné z hľadiska ekonomiky ich prevádzky.
Tabuľka pre približné porovnanie klasickej a LED žiarovky, ktorá vám umožní prepočet. Teda klasickú 60 W žiarovku potom nahradí LED žiarovka so svietivosťou okolo 750 lm.
Výkon klasickej žiarovky | Svetelný tok LED žiarovky |
15 W |
100 - 150 lm |
25 W | 225 - 275 lm |
40 W | 450 - 500 lm |
60 W | 750 - 800 lm |
80 W | 900 - 1 000 lm |
100 W | 1 200 - 1 300 lm |
125 W | 1 700 - 1 800 lm |
150 W | 2 100 - 2 200 lm |
Orientačná svietivosť |
Klasická žiarovka |
Halogénová žiarovka |
Úsporná žiarovka (kompaktná žiarivka) |
LED žiarovka |
500 lumenů |
40 W |
35 W |
11 W |
7 W |
750 lumenů |
60 W |
42 W |
15 W |
9 W |
1300 lumenů |
100 W |
70 W |
23 W |
15 W |
Farba svetla (farebná teplota)
Teplota chromatickosti je vyjadrením farby, ktorú vyžaruje dané svietidlo. Udáva sa v Kelvinoch (K) a jej rozpätie je od 1 800 až po 16 000 K.Každý typ svetla má inú farbu. Niektoré osvetlenie je viac domodra, iné zase dožlta až dočervena. Jednoducho povedané, čím vyššia teplota (viac kelvinov), tým studenšie svetlo vnímame (viac biele až modré) a čím menej kelvinov, tým je svetlo teplejšie a tmavšie.
Pre lepšiu predstavu - svetlo sviečky alebo žiarovky je nažltlé, jeho teplota sa pohybuje v rozmedzí 1 200 - 3 500 K. Typické denné svetlo na poludnie a svetlo zábleskové má teplotu okolo 5 000 až 7 000 K. Pri zatiahnutej oblohe a úplnom vyjasnení dosahuje svetlo najvyššie teploty a to okolo 8 500 až 12 000 K.
Rozlišujeme 3 základné typy svetla:
- Teplá biela (2 700 - 3 500 K)
- Denná biela (4 500 - 6 500 K)
- Studená biela (6 500 - 9 000 K)
Použitie 3 základných typov svetla v praxi
Každá farba na nás pôsobí inak. Niektoré farby upokojujú, iné naopak nabudia. Preto je veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým, akú farbu osvetlenia zvolíte. Všeobecne platí, že:
Index podania farby (Ra)
Dôležitým ukazovateľom svetelného zdroja je aj index podania farieb Ra (CRI - colorrendering index), čo je hodnotenie vernosti farebného vnemu. Znamená to teda, že nám pomáha vidieť veci v ich prirodzených farbách v porovnaní s jasným denným svetlom. Hodnota Ra môže byť od 0 do 100 a čím vyššiu hodnotu Ra má svetelný zdroj, tým má prirodzenejšie farebné podanie, čo mnohí ocenia napríklad v kuchyni, kúpeľni, ale aj v pracovniach, ateliéroch a pod.Rozptyl svetla (uhol svitu)
U LED žiaroviek sa pohybuje v rozmedzí od 5 ° do 360 ° (len pri najmodernejších produktoch). Platí, že čím viac stupňov (čím väčší vyžarovací uhol), tým viac svieti do strán. Žiarovka s nižším uhlom svitu, napríklad 45 ° je vhodná pre osvetlenie konkrétneho miesta (tieto sú vhodné do lampičiek či zvesených lustrov nad stolom, do iných miest sa však môžu hodiť aj bodové žiarovky s uhlom svitu30 - 60 °, ktoré môžu pripomínať účinné reflektory), pre osvetlenie väčšej plochy volíme žiarovku s rozptylom 120 ° a vyššie.
Stmievateľnosť žiarovky
Veľmi dobre využiteľná je funkcia s možnosťou stmievania žiarovky, vďaka ktorej si môžete nastaviť a meniť intenzitu osvetlenia podľa situácie alebo vašej momentálnej nálady.K jednotlivým druhom svetelných zdrojov s možnosťou stmievania musíte mať zodpovedajúci stmievač.
Bežné LED žiarovky nie sústmievateľné. Ak chcete teda používať stmievanie, je potrebné zakúpiť stmievateľnú LED žiarovku a k nej zodpovedajúci stmievač, čo je systém určený pre ovládanie a stmievanie LED osvetlenia, LED pásikov a LED panelov.
Ku stmievaniu 230 V LED žiaroviek možno použiť len také, ktoré sú označené ako stmievateľné. Ostatné LED osvetlenie napájané zdrojmi 12 V - 24 V možno dodatočne upraviť výmenou napájacieho trafa za stmievateľný zdroj, ak tak už nie je upravené z výroby.
Pre kompletné ovládanie je potrebný aj stmievač - prijímač, ktorý komunikuje s diaľkovým ovládačom a stmievateľným napájacím zdrojom. Tento prijímač môže byť už súčasťou ovládača alebo napájacieho trafa. Ovládač - vysielač môže byť na diaľkové ovládanie (ako na stenu, tak do ruky) alebo môžete funkciou stmievania ovládať osvetlenie cez telefóny či tablety so systémami android a iOS pomocou Wi-Fi.
U manuálnych stmievačov je dobré zistiť, či dané stmievacie zariadenie vie komunikovať s vybraným LED osvetlením.
Stmievateľná LED žiarovka na rozdiel od bežných žiaroviek nemení farbu svetla pri znížení napájacieho prúdu.
LED diódy a ich dynamické schopnosti
Jednou z najväčších predností LED diód je fakt, že existujú v rôznych farbách a môžu vyžiariť svetlo v požadovanej farbe bez použitia farebných filtrov.Diódy možno plynulo tlmiť či rozjasňovať a vďaka kombinácii troch základných farieb LED diód - červenej, zelenej a modrej (RGB) je možné v tomto režime (RGB) dosiahnuť rôznych príťažlivých dynamických svetelných efektov, napríklad miešanie farieb alebo zmien svetelných scenárov (použitie je možné ako v interiéri, tak aj exteriéri). Najčastejšie používané farby sú biela, modrá, červená, zelená a žltá.
Kombináciou jantárovej, bielej a modrej (AWB) môžete vytvoriť imitáciu vlastného denného svetla. Je tiež možné meniť biele svetlo - tzv. Dynamická biela (využíva sa najčastejšie), ktorej odtieň možno meniť od studených až po teplé tóny nezávisle na úrovni osvetlenia a meniť povahu svetla zo sústredeného na viac rozptýlené.
Prevedenie LED žiaroviek a ich životnosť
ChladenieNa rozdiel od volfrámových žiaroviek alebo kompaktných žiariviek sa technológia LED nechladí vyžarovaním tepla, ale potrebuje chladič, ktorý teplo rozptýli do vzduchu. Keďže sú LED diódy na zahrievanie pomerne citlivé, ak ich umiestnite do svietidla, kde je prúdenie vzduchu obmedzené, môžu sa prehrievať a časom bude klesať ich svietivosť. Ak teda chcete docieliť maximálnu životnosť je u LED žiaroviek dôležité myslieť na chladenie, najmä u LED so spotrebou nad 3 W. Je dobré používať svietidlá, v ktorých dochádza k zaručene dobrej cirkulácii vzduchu vetracími otvormi.
U LED s príkonom nad 0,5 W býva už väčšinou prítomná plôška pre odvod tepla.
Dôležitý je samozrejme aj druh materiálu, z ktorého je LED žiarovka zhotovená. Sklenená alebo obyčajná plastová konštrukcia (existujú aj teploodvádzajúce plasty) sa používa väčšinou u najlacnejších LED žiaroviek so spotrebou do 3 W vrátane, neumožňuje však dostatočný odvod tepla a ak chcete, aby vám taká žiarovka slúžila dobre a dlho, je dobré umiestniť ju do takých miest, kde nebude svietiť po dlhšiu dobu v kuse (myslí sa viac hodín).
Hliníková alebo keramická konštrukcia je naopak ideálna pre LED žiarovky s vyššou spotrebou a dlhou dobou nepretržitého svietenia. Tieto materiály umožňujú efektívne chladenie. Používajú sa tak v domácnostiach, ale aj pre komerčné účely vo výkladoch obchodov, skladoch, kanceláriách a pod.
S týmito materiálmi súvisí aj vyššia nákupná cena, ktorá sa však v tomto prípade oplatí, pretože vám zaručí maximálny účinok a životnosť LED zdroja. Úbytok na svietivosti bude v čase iba minimálny.
Pätica / Závit
Pri výbere žiarovky je dôležité zamerať sa aj na strieborný koniec žiarovky, teda päticu / závit, ktorý zapadá do objímky daného svietidla a prenáša elektrický prúd zo siete do žiarovky. Táto pätica sa samozrejme musí zhodovať s daným svietidlom.Najčastejšie používaným je závit typu E27 (klasický veľký závit), ďalej E14 (klasický malý závit), GU10 (bodové svetlo), prípadne MR16 (12V bodové svetlo).
Žiarovky a energetická náročnosť
Každý svetelný zdroj využívaný v EÚ musí byť vybavený tzv. energetickým štítkom, na ktorom je vyznačených 7 energetických tried odlišujúcich sa farbou a ktorý nám určuje, ako je daný zdroj úsporný, teda aké množstvo elektrickej energie spotrebuje.Naopak najviac energeticky náročné a nehospodárne zdroje nájdete v úplne spodnej triede E, ktorá je označená červenou farbou. Tu sú zaradené napríklad obyčajné klasické žiarovky.
Výpočet spotreby elektrickej energie
Spotrebovaná energia je veľmi dôležitý a podstatný parameter, ktorý zaujíma určite každého spotrebiteľa. Nižšie si teda podrobnejšie popíšeme, ako si sami spočítať náklady na prevádzku žiaroviek. Typ žiarovky |
Obstarávacia cena |
Životnosť | Príkon |
Cena/rok prevádzky |
Klasická | 15 Kč | 1 000 hod. | 60 W | 2 674 Kč |
Halogénová | 85 Kč | 2 000 hod. | 40 W | 2 117 Kč |
Úsporná | 139 Kč | 8 000 hod. | 15 W | 913 Kč |
LED | 250 Kč | 15 000 hod. | 9 W | 631 Kč |