Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako vybrať vhodnú žiarovku

Poradňa
Odpovedal:
TatianaTatiana

Odpoveď:

Žiarovka, vďaka ktorej môžeme mať v domácnosti svetlo aj po zotmení, sa stala každodennou a neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Výber tej najvhodnejšej je pre nás, nielen z ekonomického hľadiska, dosť dôležitý a mali by sme mu venovať dostatočnú pozornosť.Ak teda zvažujete kúpu novej žiarovky, tak isto čo najefektívnejšiu a s ohľadom na úsporu energie. Preto sa teraz zameriame na rôzne vlastnosti a technické parametre, ktoré vám o žiarovke mnohé napovedia a uľahčia vám tak jej správny výber.

 zarovka
 
Zamyslieť by ste sa mali predovšetkým nad tým, na aký účel budete žiarovku využívať a kam ju umiestnite. Ďalej aký druh žiarovky zvolíte, akú intenzitu svetla budete potrebovať (svetelný výkon), akú farbu svetla zvoliť (farebná teplota), vierohodnosť podania farby, čas od štartu do plného svitu, ale predovšetkým aj, ako dlho vám žiarovka vydrží a či bude jej prevádzka úsporná, teda či s ňou ušetríte nejakú tú elektrickú energiu.
Žiarovka má však aj iné parametre a vlastnosti, ktoré sú nemenej dôležité a i týmto sa budeme venovať.
 

Dôležité vlastnosti a parametre žiarovky

O niečo podrobnejšie sa teda zameriame na:
  • Výber vhodného druhu žiarovky
  • Svetelný tok - výkon
  • Farba svetla (farebná teplota)
  • Index podania farieb
  • Rozptyl svetla (uhol svitu)Sstmievateľnosť žiarovky
  • LED diódy a ich dynamické schopnosti
  • Vyhotovenie LED žiaroviek a ich životnosť
  • Pätica / závit
  • Žiarovky a energetická náročnosť
  • Spotreba elektrickej energie
Žárovka má však i jiné parametry a vlastnosti, které jsou neméně důležité a i těmto se budeme věnovat.
 
 
zarovka E40 
 

Výber vhodného druhu žiarovky

Každý dnes už vie, že klasickým žiarovkám s rozžeraveným volfrámovým vláknom už takmer odzvonilo a je teda dobré, ak ste tak ešte neurobili, zvážiť ich výmenu.
Nižšie si popíšeme dôležité vlastnosti a parametre jednotlivých druhov žiaroviek, ich výhody a nevýhody, pričom sa podrobnejšie oboznámime a rozoberieme si LED technológiu a s ňou aj LED žiarovky, ktoré sa bezpochyby stávajú hudbou budúcnosti a už dnes nimi môžeme nahradiť takmer všetky doterajšie svetelné zdroje.

Klasická žiarovka

založená na princípe rozžeraveného volfrámového vlákna viac kúri ako svieti (na svetlo sa premení len 8% energie) a je preto uvádzaná ako veľmi nehospodárny zdroj svetla. Má síce aj svoje klady, ako je príjemná farba svetla, rýchly nábeh, malé rozmery a nízku obstarávaciu cenu, avšak veľmi nízku životnosť, a preto spotreba el. energia prepočítaná na svetelný výkon je u týchto žiaroviek až enormne neekonomická. Výdrž sa u týchto žiaroviek pohybuje v rozmedzí 1000 - 2000 hodín.
 
 
zarovka E27E14
 

Halogénová žiarovka

je o niečo vylepšená klasická žiarovka, ktorej technologický princíp sa tiež opiera o rozžeravené vlákno, ktoré vyžaruje svetlo. Na rozdiel od klasickej žiarovky však obsahuje plyn s halogénovými prvkami. Tie umožňujú vyššiu teplotu a dlhšiu životnosť vlákna. Sú to teda žiarovky pracujúce s vyššou teplotou - nad 250 ° C.
Celistvý dizajn všeobecne umožňuje vyšší tlak v žiarovke. Tieto technické vlastnosti predlžujú dobu života, zvyšujú teplotu chromatickosti (svetlo je o niečo bledšie, teplota chromatickosti je približne 2500 K) a zvyšujú energetickú účinnosť v porovnaní s klasickými žiarovkami.
 
 
halogen

Halogénové žiarovky pracujú s napätím 12 V aj 230 V.
Medzi typické výhody tejto technológie patrí napríklad veľmi kvalitné svetlo (svetelný tok sa pohybuje okolo 20 lm / W), skvelé farebné podanie (Ra = 100), okamžitý štart, možnosť stmievateľnosti žiarovky, neobsahujú ortuť a kladom je tiež ich nízka obstarávacia cena.
Nevýhodou je však veľmi nízka účinnosť, respektíve vysoká spotreba el. energie (kompaktné úsporné žiarovky a LED svetelné zdroje sú 2 až 4x účinnejšie), vysoká povrchová teplota a tiež krátka životnosť, väčšinou 2000 - 3000 hodín.

Využitie
Keďže okamžite po zapnutí svieti na maximum, hodí sa všade tam, kde dlhšia doba nabiehania žiarovky (ako je tomu napríklad u úsporných žiaroviek) nie je vítaná. Môžete ich teda použiť v kúpeľni, na schodisku, ale aj v lustroch, bodových svietidlách, pracovných lampách, stolových i stojacích lampách.
 
 
R7s 

Úsporné kompaktné žiarivky (CFL)

Niekedy tiež označované ako úsporné žiarovky, úsporky využívajú osvedčeného princípu žiarivkových trubíc, avšak v miniatúrnej podobe. Úsporná žiarovka (žiarivka) obsahuje pary ortuti, v ktorých pri prietoku prúdu vzniká elektrický výboj, ktorého výsledkom je ultrafialové žiarenie. Toto žiarenie je následne luminofórom, ktorý je nanesený na stenách žiarivky, pretvorený na svetlo.
S úspornými žiarovkami sme sa dostali k už výrazne efektívnejšej premene elektrickej energie na svetlo.
 
Nevýhodou je predsa len o niečo väčšia priestorová náročnosť než u klasických žiaroviek, pomalý nábeh do plného svetelného výkonu (nehodia sa teda do miest, kde sa často rozsvecuje a zhasína) a ďalej len priemerná životnosť. Najmä s ohľadom na to, ako často sa žiarivka zapína / vypína. Najnovšie modely vydržia 100 000 až 600 000 zapnutí a vypnutí. Výdrž sa u týchto žiaroviek uvádza 8000 - 15000 hodín.
 
usporna 

Úsporné žiarovky či kompaktné žiarivky sú v klasickom, špirálovom alebo trubicovom prevedení (existujú ale i tyčové) a väčšinou sa jedná o modely sozásuvnou päticou alebo s klasickými závitmi E14 alebo E27. Dajú sa zaobstarať aj stmievateľné a reflektorové.
 
Ďalšou nevýhodou a nepríjemnosťou je u týchto žiaroviek nebezpečenstvo v podobe obsiahnutej ortuti, náročná recyklácia a tiež nemalé nebezpečenstvo kontaminácie domova pri prípadnom rozbití.
 
 
(skratkou LED označujeme polovodičovú elektronickú súčiastku - z anglického Light-EmittingDiode, po slovensky dióda vysielajúca svetlo) Bezpochyby najväčšou výhodou týchto žiaroviek je úspora elektrickej energie, ktorá sa pri správnom užívaní uvádza až 90%.
Množstvo energie u LED žiaroviek je mnohonásobne menšie ako je požadované v klasických žiarovkách, úsporkách a kompaktných žiarivkách.
Napríklad v porovnaní s klasickými žiarovkami má LED žiarovka pri správnom užívaní zhruba 7-krát menšiu spotrebu energie a 4krát nižšiu výslednú cenu pri rovnakom množstve svetla (názorné príklady rozpísané nižšie).Po zapnutí svieti LED žiarovka okamžite na plný výkon a v dôsledku toho im nevadia časté zapínanie a vypínanie alebo svietenie na krátku dobu. LED produkty sú tiež odolné voči otrasom a mechanickému poškodeniu.
 
 led zarovka

Najvýkonnejšie dostupné LED žiarovky majú dnes výkon okolo 12 W - 15 W, čo predstavuje ekvivalent 90W - 120W klasickej žiarovky.
Väčšina LED žiaroviek je určená na napájanie na 230 V, existujú ale aj LED žiarovky na 12 V, pre ktoré budete potrebovať napájací zdroj / trafo (jedná sa predovšetkým o bodové žiarovky či modely drobných žiaroviek).
Ich životnosť sa uvádza 10 a viac rokov. V hodinách sa u LED produktov špecifikuje rozmedzieod 50 000 (zodpovedá 24 rokom svietenia po dobu 6 hodín denne) až do 100 000 hodín. Záleží však na type daného svetelného zdroja, použitom materiáli a dodržiavaní podmienok pre správne užívanie.
 
Dôležitý je aj fakt, že LED produktysú šetrné k životnému prostrediu. Neobsahujú žiadne toxické látky, olovo a ortuť, a preto môžu byť použité kdekoľvek, bez obavy ich poškodenia a následnej recyklácie.
 
(Veľmi obľúbenou záležitosťou sa v dnešnej dobe stáva osvetľovanie rôznych miest a zákutí domácnosti pomocou LED pásikov (kuchynská linka, kúpeľňa, schodisko, skrine a pod.). Viac sa o tomto efektnom, ale účinnom osvetlení môžete dozvedieť tu.
 
Zhrnutie výhod LED žiaroviek:
  • Dlhá životnosť
  • Úsporná prevádzka
  • Vysoká svietivosť
  • Okamžitý štart
  • Odolnosť voči častému zapínaniu / vypínaniu
  • Možnosť stmievania
  • Možnosť rôznych farebných kombinácií
  • Odolnosť voči mechanickému poškodeniu
  • Šetrné k životnému prostrediu
Led zarovky
 
LED TECHNOLÓGIE

Hitom dnešnej doby sa pomaly ale isto stáva LED technológia a do popredia sa tak právom derú stále používanejšej LED svetelné zdroje, teda LED žiarovky.

Skratkou LED označujeme polovodičovú elektronickú súčiastku, ktorá prevádza elektrický prúd na svetlo (a teplo). LED diódy môžu byť malé a napriek tomu dosahujú vysokého svetelného výkonu a za dodržania pravidiel pre správne použitie je možné ich aplikovať prakticky do všetkých nových aj existujúcich zdrojov svetla.
Najpoužívanejšie diódy sú SMD a používajú sa vo väčšine LED žiaroviek. Hlavnými výhodami SMD čipov sú malé rozmery, účinnosť (až 120 lm / W) a dlhá životnosť, ktorá môže dosahovať až 100 000 hodín (i viac). Vyrába sa množstvo rôznych druhov, ktoré sa líšia veľkosťou, počtom osadenia diódami a výkonom. Označujú sa číslom podľa svojich rozmerov - 2835, 5630, 5050, 3014 atď. Napr. za označením SMD 5050 sa skrývajú tri diódy štvorcového tvaru s rozmermi 5 x 5 mm, príkon 0,24 W s rozptylom svetla 120 °.

Podľa príkonu ich delíme na:
lowpower (do cca 0,2 W)
middlepower (0,2 až 1W)
highpower (nad 1W)
 
 

Svetelný tok

Jednou z hlavných charakteristík zdrojov svetla je svetelný tok, niekedy tiež označovaný ako svetelný výkon, ktorý udáva množstvo vyžarovaného svetla do všetkých smerov. Ak teda chcete presnejšie vedieť, ako bude daná žiarovka svietiť, zamerajte sa na lúmeny (lm), ktoré slúžia práve na určenie intenzity svetla. Čím viac lúmen, tým lepšia svietivosť.

Účinnosť žiarovky

V minulosti sme sa riadili podľa výkonu, lenže u nových technológií (LED) už watty nehrajú úlohu a môžu byť zavádzajúce. Množstvo wattov totiž udáva, koľko žiarovka spotrebuje el. energie, a nie, koľko vyprodukuje svetla.

Účinnosť diód (LED žiaroviek) sa teda vyjadruje v lúmenoch a môžeme ju hodnotiť na základe merného výkonu, čiže pomeru medzi svetelným tokom (udávaným v lúmenoch) a príkonom (udávaným vo wattoch), ktorý nám určuje, koľko svetla dokáže žiarovka vyprodukovať z jedného wattu.
Spočítať si tak výhodnosť investície do rôznych typov žiaroviek nie je vôbec ťažké. Jednoducho svetelný výkon v lúmenoch podeľte spotrebou (príkonom) vo wattoch.
 
 
led osvetleni 

Názorné príklady výpočtu u klasickej a LED žiarovky:

U klasickej 60W žiarovky o svetelnom výkone 710 lúmen nám vyšla hodnota 12 lm / 1 W.
710 lm / 60 W = 12 lm / W

U 8 W LED žiarovky pri svetelnom výkone 600 lúmen nám vychádza hodnota 75 lm / 1 W.
600 lm / 8 W = 75 lm / W

A keďže platí pravidlo, čím vyššia účinnosť (čím viac lm / W), tým väčšia je úspora v nákladoch na energiu, je vám už teraz jasné, že LED žiarovka oproti klasickej žiarovke jasne vedie - je až 7x efektívnejšia !!!

LED zdroje dokážu z jedného wattu vyprodukovať viac svetla (v súčasnej dobe je táto hodnota v rozsahu cca 80 až 160 lm / W) ako klasické žiarovky (cca 12 lm / W), halogénové žiarovky (24 lm / W), kompaktné žiarivky (60 lm / W) či žiarivky (80 lm / W), čo je zásadné z hľadiska ekonomiky ich prevádzky.

Tabuľka pre približné porovnanie klasickej a LED žiarovky, ktorá vám umožní prepočet. Teda klasickú 60 W žiarovku potom nahradí LED žiarovka so svietivosťou okolo 750 lm.
 
 
 Výkon klasickej žiarovky  Svetelný tok LED žiarovky
 15 W
100 - 150 lm
 25 W  225 - 275 lm
 40 W  450 - 500 lm
 60 W  750 - 800 lm
 80 W  900 - 1 000 lm
 100 W  1 200 - 1 300 lm
 125 W  1 700 - 1 800 lm
 150 W  2 100 - 2 200 lm
 
V tejto tabuľke si môžete prezrieť, aké hodnoty svetelného výkonu zodpovedajú rôznym svetelným zdrojom.
 
 Orientačná svietivosť
 Klasická žiarovka
 Halogénová žiarovka
Úsporná žiarovka
(kompaktná žiarivka)
LED žiarovka
 500 lumenů
 40 W
 35 W
11 W
 7 W
 750 lumenů
 60 W
 42 W
15 W
 9 W
 1300 lumenů
 100 W
 70 W
 23 W
 15 W

Farba svetla (farebná teplota)

Teplota chromatickosti je vyjadrením farby, ktorú vyžaruje dané svietidlo. Udáva sa v Kelvinoch (K) a jej rozpätie je od 1 800 až po 16 000 K.
Každý typ svetla má inú farbu. Niektoré osvetlenie je viac domodra, iné zase dožlta až dočervena. Jednoducho povedané, čím vyššia teplota (viac kelvinov), tým studenšie svetlo vnímame (viac biele až modré) a čím menej kelvinov, tým je svetlo teplejšie a tmavšie.
Pre lepšiu predstavu - svetlo sviečky alebo žiarovky je nažltlé, jeho teplota sa pohybuje v rozmedzí 1 200 - 3 500 K. Typické denné svetlo na poludnie a svetlo zábleskové má teplotu okolo 5 000 až 7 000 K. Pri zatiahnutej oblohe a úplnom vyjasnení dosahuje svetlo najvyššie teploty a to okolo 8 500 až 12 000 K.

Rozlišujeme 3 základné typy svetla:
  • Teplá biela (2 700 - 3 500 K)
  • Denná biela (4 500 - 6 500 K)
  • Studená biela (6 500 - 9 000 K)
U LED svietidiel je na rozdiel od tých bežných pomerne ťažké určiť teplotu chromatickosti. Preto sa väčšinou udáva rozsah, v ktorom LED žiarovka svieti.
 
LED diódy sa predávajú v niekoľkých farebných prevedeniach. Farba je ovplyvnená tým, aký je v LED dióde polovodič. Výsledná farba závisí na uvoľnených fotónoch - modré svetlo vzniká uvoľňovaním vysokej energie, červené svetlo naopak uvoľňovaním nízkej energie. LED diódy sú monochromatické, to znamená, že vyžarujú iba jedno svetlo (dominantnú vlnovú dĺžku).
Napriek pestrej škále farieb nevie LED dióda priamo emitovať bielu farbu. Toho sa väčšinou dosahuje pomocou miešania farieb, príp. fotoluminiscencie (schopnosť vyžarovať svetlo). Vďaka tomu je biele svetlo u LED osvetlenia hneď v niekoľkých farebných teplotách.
 
teplota barev 

Použitie 3 základných typov svetla v praxi

Každá farba na nás pôsobí inak. Niektoré farby upokojujú, iné naopak nabudia. Preto je veľmi dôležité zamyslieť sa nad tým, akú farbu osvetlenia zvolíte. Všeobecne platí, že:
Teplá biela sa hodí skôr do spálne, obývacej izby či detskej izby. Pôsobí príjemne a útulne - navodzuje pocit pohody. Najviac sa táto farba blíži klasickej žiarovke, produkuje hrejivé na žlto zafarbené svetlo, ktoré však môže unavovať oči a uspávať.
Denná biela je podobná dennému svetlu, neunavuje toľko zrak (neuspáva) a je teda vhodná pri práci alebo aktivite. Môžete si ju dať do kuchyne, pracovne, kúpeľne, do predsiene alebo všeobecne na miesta s nedostatkom denného svetla.
Studená biela sa používa skôr do priemyselných objektov či lekárskych zariadení než do interiéru domácnosti. Jej svetlo je až modrasté a neprirodzené, pôsobí príliš chladne.
 
Vyššie uvedené však nemusí byť pravidlom. Keďže ide o záležitosť individuálnu, voľte farby pocitovo, teda tak, aby vám boli príjemné.
 
Treba si tiež uvedomiť, že vplyv na farbu svetla má aj kryt žiarovky. Ak si kúpite žiarovku s mliečnym krytom, je jasné, že jej farba svetla bude iná ako u žiarovky s čírym krytom. Mliečne zafarbenie krytu zmení farbu svetla vyžarovaného LED diódami.
Výhodou mliečneho krytu však je, že uberie na ostrosti svetla a vďaka tomu sa dá žiarovka použiť ako podhľadová, teda aj do svietidiel bez krytu či tienidla.

Index podania farby (Ra)

Dôležitým ukazovateľom svetelného zdroja je aj index podania farieb Ra (CRI - colorrendering index), čo je hodnotenie vernosti farebného vnemu. Znamená to teda, že nám pomáha vidieť veci v ich prirodzených farbách v porovnaní s jasným denným svetlom. Hodnota Ra môže byť od 0 do 100 a čím vyššiu hodnotu Ra má svetelný zdroj, tým má prirodzenejšie farebné podanie, čo mnohí ocenia napríklad v kuchyni, kúpeľni, ale aj v pracovniach, ateliéroch a pod.
 
 
 zarovky

Rozptyl svetla (uhol svitu)

Hodnota uhla svitu je určujúca pre použitie zdroja v konkrétnych situáciách, čo v praxi znamená, že čím väčší uhol, tým väčšiu plochu žiarovkou osvetlíte. Vyžarovací uhol nám hovorí, ako široký bude kužeľ svetla. Najväčšia intenzita osvetlenia je uprostred svetelného kužeľa. Čím bližšie k okraju, tým bude nižšia. Na okraji svetelného kužeľa sa pohybuje okolo 50% maximálnej intenzity, preto sa vyžarovací uhol niekedy nazýva ako uhol polovičnej svietivosti.

U LED žiaroviek sa pohybuje v rozmedzí od 5 ° do 360 ° (len pri najmodernejších produktoch). Platí, že čím viac stupňov (čím väčší vyžarovací uhol), tým viac svieti do strán. Žiarovka s nižším uhlom svitu, napríklad 45 ° je vhodná pre osvetlenie konkrétneho miesta (tieto sú vhodné do lampičiek či zvesených lustrov nad stolom, do iných miest sa však môžu hodiť aj bodové žiarovky s uhlom svitu30 - 60 °, ktoré môžu pripomínať účinné reflektory), pre osvetlenie väčšej plochy volíme žiarovku s rozptylom 120 ° a vyššie.

Stmievateľnosť žiarovky

Veľmi dobre využiteľná je funkcia s možnosťou stmievania žiarovky, vďaka ktorej si môžete nastaviť a meniť intenzitu osvetlenia podľa situácie alebo vašej momentálnej nálady.
K jednotlivým druhom svetelných zdrojov s možnosťou stmievania musíte mať zodpovedajúci stmievač.

Bežné LED žiarovky nie sústmievateľné. Ak chcete teda používať stmievanie, je potrebné zakúpiť stmievateľnú LED žiarovku a k nej zodpovedajúci stmievač, čo je systém určený pre ovládanie a stmievanie LED osvetlenia, LED pásikov a LED panelov.
Ku stmievaniu 230 V LED žiaroviek možno použiť len také, ktoré sú označené ako stmievateľné. Ostatné LED osvetlenie napájané zdrojmi 12 V - 24 V možno dodatočne upraviť výmenou napájacieho trafa za stmievateľný zdroj, ak tak už nie je upravené z výroby.
Pre kompletné ovládanie je potrebný aj stmievač - prijímač, ktorý komunikuje s diaľkovým ovládačom a stmievateľným napájacím zdrojom. Tento prijímač môže byť už súčasťou ovládača alebo napájacieho trafa. Ovládač - vysielač môže byť na diaľkové ovládanie (ako na stenu, tak do ruky) alebo môžete funkciou stmievania ovládať osvetlenie cez telefóny či tablety so systémami android a iOS pomocou Wi-Fi.
U manuálnych stmievačov je dobré zistiť, či dané stmievacie zariadenie vie komunikovať s vybraným LED osvetlením.

Stmievateľná LED žiarovka na rozdiel od bežných žiaroviek nemení farbu svetla pri znížení napájacieho prúdu.
 
stimavatelnost 

LED diódy a ich dynamické schopnosti

Jednou z najväčších predností LED diód je fakt, že existujú v rôznych farbách a môžu vyžiariť svetlo v požadovanej farbe bez použitia farebných filtrov.
Diódy možno plynulo tlmiť či rozjasňovať a vďaka kombinácii troch základných farieb LED diód - červenej, zelenej a modrej (RGB) je možné v tomto režime (RGB) dosiahnuť rôznych príťažlivých dynamických svetelných efektov, napríklad miešanie farieb alebo zmien svetelných scenárov (použitie je možné ako v interiéri, tak aj exteriéri). Najčastejšie používané farby sú biela, modrá, červená, zelená a žltá.
Kombináciou jantárovej, bielej a modrej (AWB) môžete vytvoriť imitáciu vlastného denného svetla. Je tiež možné meniť biele svetlo - tzv. Dynamická biela (využíva sa najčastejšie), ktorej odtieň možno meniť od studených až po teplé tóny nezávisle na úrovni osvetlenia a meniť povahu svetla zo sústredeného na viac rozptýlené.
 
K tomuto osvetleniu sú dodávané digitálne ovládače s predvolenými funkciami rôznych farebných prechodov a efektov, ktoré je väčšinou možné si ďalej meniť.
 
Led pasky

Prevedenie LED žiaroviek a ich životnosť

Chladenie
Na rozdiel od volfrámových žiaroviek alebo kompaktných žiariviek sa technológia LED nechladí vyžarovaním tepla, ale potrebuje chladič, ktorý teplo rozptýli do vzduchu. Keďže sú LED diódy na zahrievanie pomerne citlivé, ak ich umiestnite do svietidla, kde je prúdenie vzduchu obmedzené, môžu sa prehrievať a časom bude klesať ich svietivosť. Ak teda chcete docieliť maximálnu životnosť je u LED žiaroviek dôležité myslieť na chladenie, najmä u LED so spotrebou nad 3 W. Je dobré používať svietidlá, v ktorých dochádza k zaručene dobrej cirkulácii vzduchu vetracími otvormi.
U LED s príkonom nad 0,5 W býva už väčšinou prítomná plôška pre odvod tepla.
 
Materiál
Dôležitý je samozrejme aj druh materiálu, z ktorého je LED žiarovka zhotovená. Sklenená alebo obyčajná plastová konštrukcia (existujú aj teploodvádzajúce plasty) sa používa väčšinou u najlacnejších LED žiaroviek so spotrebou do 3 W vrátane, neumožňuje však dostatočný odvod tepla a ak chcete, aby vám taká žiarovka slúžila dobre a dlho, je dobré umiestniť ju do takých miest, kde nebude svietiť po dlhšiu dobu v kuse (myslí sa viac hodín).
Hliníková alebo keramická konštrukcia je naopak ideálna pre LED žiarovky s vyššou spotrebou a dlhou dobou nepretržitého svietenia. Tieto materiály umožňujú efektívne chladenie. Používajú sa tak v domácnostiach, ale aj pre komerčné účely vo výkladoch obchodov, skladoch, kanceláriách a pod.
S týmito materiálmi súvisí aj vyššia nákupná cena, ktorá sa však v tomto prípade oplatí, pretože vám zaručí maximálny účinok a životnosť LED zdroja. Úbytok na svietivosti bude v čase iba minimálny.
 

Pätica / Závit

Pri výbere žiarovky je dôležité zamerať sa aj na strieborný koniec žiarovky, teda päticu / závit, ktorý zapadá do objímky daného svietidla a prenáša elektrický prúd zo siete do žiarovky. Táto pätica sa samozrejme musí zhodovať s daným svietidlom.
 
Existuje veľké množstvo rôznych druhov, typov a tvarov pätíc, z ktorých niektoré sú používané častejšie, iné menej.
Najčastejšie používaným je závit typu E27 (klasický veľký závit), ďalej E14 (klasický malý závit), GU10 (bodové svetlo), prípadne MR16 (12V bodové svetlo).
 
LED zdroje dnes zoženiete v podstate so všetkými druhmi pätíc, ktoré sa vyskytujú aj u bežných žiaroviek, je teda možné ich nimi bez problémov nahradiť.
 Viac o napájaní (príkonu) svetelného zdroja a podrobnejšie informácie o najpoužívanejších päticiach nájdete tu.
 

Žiarovky a energetická náročnosť

Každý svetelný zdroj využívaný v EÚ musí byť vybavený tzv. energetickým štítkom, na ktorom je vyznačených 7 energetických tried odlišujúcich sa farbou a ktorý nám určuje, ako je daný zdroj úsporný, teda aké množstvo elektrickej energie spotrebuje.
Najúspornejšia je tmavo zelená energetická trieda A++, do ktorej spadajú LED žiarovky, výrazne však ušetríte s každým zdrojom zaradeným do zelených energetických tried skupiny A.
Naopak najviac energeticky náročné a nehospodárne zdroje nájdete v úplne spodnej triede E, ktorá je označená červenou farbou. Tu sú zaradené napríklad obyčajné klasické žiarovky.
 
Novinkou vo štítkovaní bude povinnosť označovať štítkom aj svietidlá. Štítok napr. Na lampičke či lustra nás tak bude informovať o energetickej náročnosti prevádzky (čiže s ktorými svetelnými zdrojmi môže svietidlo pracovať) a aká je energetická trieda svetelného zdroja použitého pri predaji svietidla. Energetický štítok svietidla nás bude ale tiež informovať, či svietidlo obsahuje svetelné zdroje, ktoré nie je možné vymeniť (väčšinou LED).
 
energie 

Výpočet spotreby elektrickej energie

Spotrebovaná energia je veľmi dôležitý a podstatný parameter, ktorý zaujíma určite každého spotrebiteľa. Nižšie si teda podrobnejšie popíšeme, ako si sami spočítať náklady na prevádzku žiaroviek.
Výpočet je celkom jednoduchý a postačí vám k nemu len niekoľko základných údajov.
Potrebujete poznať príkon daného zdroja (v našom prípade žiarovky), ktorého mernou jednotkou je Watt a ďalej dobu, po ktorú je zdroj pripojený k sieti, teda ako dlho nám žiarovka svieti. Príkon potom vynásobíte časom (počtom hodín, po ktorej nám žiarovka odoberala prúd zo siete).
(Ak je žiarovka označená napr. "12 W", znamená to, že pre hodinové svietenie potrebujete hodinu odoberať 12 W, čím sa spotrebuje 12 Wh ( Wh)).
Pre údaj výkonu a spotreby el. energia sa často používa jednotka 1 kW (1000 W) respektíve 1 kWh (1000 Wh).
 
Vzorec výpočtu spotreby el. energie u 100W žiarovky za hodinu prevádzky teda bude vyzerať nasledovne:
 
100 (W) x 1 (hod) = 100 Wh = 0,1 kWh
 
Ak si teraz budeme chcieť vypočítať, koľko peňazí nás bude stáť celoročná prevádzku pri aktuálnej cene za elektrinu 4,83 Kč / 1 kWh zaokrúhlené na 5 Kč, budeme postupovať nasledovne:
 
Celodenná prevádzka
 
0,1 kWh x 24 hod = 2,4 kWh x 5 Kč = 12 Kč
 
Celoročná prevádzka
 
2,4 kWh x 5 Kč = 12 Kč x 30 dní = 360 Kč / mesiac x 12 = 4 320 Kč / rok.
 
Teraz si pre porovnanie vykonáme rovnaký výpočet u 15W LED žiarovky, čo je ekvivalent klasickej 100 W žiarovky.
 
15 W x 1 hod = 15 Wh = 0,015 kWh
 
Celodenná prevádzka
 
0,015 KWh x 24 hod = 0,36 kWh x 5 = 1,8 Kč
 
Celoročná prevádzka
 
0,36kWh x 5 Kč = 1,8 Sk x 30 dní = 54 Kč / mesiac x 12 = 648 Kč / rok.
 
Aj tu môžete vidieť obrovský rozdiel medzi cenami za prevádzku klasickej žiarovky a LED žiarovky.
 
Teda aj napriek vyššej obstarávacej cene sa vám investícia do LED žiarovky, už vzhľadom k jej vysokej svietivosti pri minimálnom odbere a dlhej životnosti, naozaj oplatí.
 
Nižšie pridávame orientačnú tabuľku pre porovnanie nákladov pri ročnej prevádzke u rôznych technológií.
 
 Typ žiarovky
 Obstarávacia cena
 Životnosť Príkon
Cena/rok prevádzky
 Klasická  15 Kč  1 000 hod.  60 W  2 674 Kč
 Halogénová  85 Kč  2 000 hod.  40 W  2 117 Kč
 Úsporná  139 Kč  8 000 hod.  15 W  913 Kč
 LED  250 Kč  15 000 hod.  9 W  631 Kč
 
Väčšinu nami popísaných parametrov nájdete samozrejme na obale žiarovky, venujte teda jeho preštudovaniu zvýšenú pozornosť. Viac o informáciách na obale žiarovky tu.
 
V našej ponuke môžete okrem vyššie popísaných žiaroviek nájsť aj žiarivkové trubice, LED žiarivky, dekoračné žiarovky, ale aj špeciálne a atypické žiarovky, ako sú kryptónové žiarovky, LED moduly, žiarovky určené pre použitie do domácich spotrebičov alebo kachľové žiarovky, ktoré sú vhodné napr. do elektrickej rúry, LED výbojky atď...
 
Dúfame, že uvedené informácie pre vás budú prínosné a zaobstaráte si vďaka nim žiarovky presne na mieru. V prípade akýchkoľvek otázok či doplňujúcich informácií nás však neváhajte kontaktovať tu. Sme tu pre vás!

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i