0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-20 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako vybrať LED pásik

Spýtajte sa na čokoľvek

Nina

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

0233 456 870(Po-Pia, 7-20 hod.)

Spýtajte sa
 

Nina

LED pásiky možno právom nazvať hitom dnešnej doby v osvetľovaní. Neexistuje snáď miesto, ktoré by nám nepomohli rozžiariť a diametrálne zmeniť jeho charakter jediným jednoduchým krokom. LED osvetlenie dokáže dodať priestoru luxusný vzhľad, výrazný moderný nádych, či excelentné svetelné efekty. Existuje ich však celá rada a môže byť zložité rozhodnúť sa, ktorý je práve pre vás ten správny. Stačí sa ale držať niekoľkých našich rád a nemôžete s výberom vhodného LED pásku šliapnuť vedľa.

Je dôležité ujasniť si, čo od LED osvetlenia očakávame a kam ho chceme nainštalovať. Potom stačí podľa zvolených kritérií vybrať ten správny. Každý LED pásik má niekoľko rozhodujúcich vlastností a nižšie si ich podrobnejšie vysvetlíme.

1. Typ diódy na pásiku

Najčastejšie sa stretneme s dvoma druhmi LED pásikov, ktoré nesú označenie SMD 3528 alebo SMD 5050. Toto číslo udáva rozmer diód. V prvom prípade ide o diódy s veľkosťou 35x28 mm, v druhom prípade sú diódy veľké 50x50 mm. Pásky označené SMD 5050 majú asi 3x jasnejšie svetlo, než pásky označené SMD 3528. Je teda podstatné uvedomiť si, kam pásiky budeme inštalovať - na dekoratívne účely postačí pásky s diódami SMD 3528, pre precíznejšie osvetlenie (napr. šatníkovej skrine, či kuchynskej linky) odporúčame zvoliť LED SMD 5050.

2. Šírka LED pásku

Pásiky s LED diódami sa vyrábajú v niekoľkých šírkach - najčastejšie ide o šírku 8 mm, 10 mm a 12 mm. Podľa veľkosti priestoru, ktorý na jeho umiestnenie máme si vyberieme zodpovedajúcu šírku LED pásku.

3. Vodotesnosť LED pásku

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý hrá úlohu pri správnom výbere pásiku je jeho vodotesnosť, čiže IP krytie. Pre osvietenie interiérov, kde je vylúčená prítomnosť vody alebo zvýšenej vlhkosti, možno voliť klasické pásky označené IP20 alebo IP33. Pre kuchynské linky či kúpeľne je vhodné voliť vodeodolné pásiky s krytím IP65. Tieto pásiky majú diódy zaliate v silikóne či v silikagéli, sú tak navyše chránené nielen pred vlhkom, ale aj pred prachom. Ich životnosť je tiež vyššia, než u klasických pásikov bez silikónového krytia diód. LED pásiky označené IP68 sú vodotesné a ich využitie je najmä pre exteriéry, kde dochádza k ich priamemu kontaktu s vodou.

4. Deliteľnosť LED pásiku

Každý LED pásik má na svojom povrchu vyznačené deliace body - väčšinou je tento bod na pásiku každých 5 cm. Tieto malé časti, z ktorých sa pásik skladá sa nazývajú moduly a obsahujú 3 diódy, alebo násobky troch. LED pásik možno v týchto vyznačených miestach ľubovoľne skracovať – strih je možné vykonať nožnicami či elektrikárskymi kliešťami. Potom možno pásiky ľubovoľne spájať a umiestniť ich doslova na mieru danému priestoru.
 
 

Autor článku:

Nina
Nina Produktový manažér

Nina sa venuje expanzii našej firmy do zahraničia a projektovému manažmentu. Miluje fotografovanie, a preto je hra so svetlom jej koníčkom. Rada Vám poradí s výberom osvetlenia pre perfektnú rodinnú fotku v interiéri alebo romantickú fotku v exteriéri.

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všetky práva vyhradené.