Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

História žiaroviek a svietidiel

Aktuality a oznámenia

Dnes je veľmi jednoduché si rozsvietiť a zas zhasnúť. Viete ale, čo dnes úplne bežným záležitostiam ako sú žiarovky a svietidlá predchádzalo a aká je ich história? V prípade ak nie, práve teraz si rozšírite svoje vedomosti.

Nie je snáď nik, kto by každý deň niekoľkokrát nerozsvietil a zas nezhasol svietidlo. Prídete domov po tme, ráno po tme odchádzate alebo si potrebujete rozsvietiť v noci na cestu na toaletu. Automaticky siahnete po vypínači vášho lustra alebo lampy, poprípade dnes ešte jednoduchšie môžete stlačiť tlačidlo na ovládači alebo na vašom inteligentnom telefóne a tým zapnúť inteligentné svietidlo, ktoré je ovládané diaľkovo. Taktiež keď idete po ulici, svietia vám na cestu pouličné lampy. Skrátka svetlo berieme ako samozrejmosť. Nebolo to tak vždy. Aby ste aj vy mali vedomosť o histórii svietenia, prinášame vám tu pár informácií.
null 

Od pochodní, po žiarovky a svietidlá

Ako určite viete, v dávnych dobách bol jediným zdrojom svetla oheň. Postupom času ale ľudia zistili, že len s ním sa nezaobídu. Aj vtedy mali snahu o vymýšľanie nových „zlepšovákov“, ktoré by im uľahčili život. Na nejakú dobu túto úlohu splnili pochodne. Za nejaký čas sa ale ľuďom aj pochodne začali zdať nepraktické. V tej dobe prišiel nápad zvaný kahan, kde sa už zapaľoval priamo knôt a na tomto princípe kahany svietili. Po ďalších pokusoch o nové vynálezy prišla napríklad lucerna, po vynájdení elektriny následovala oblúková lampa. Onedlho potom prišla na svet prvá žiarovka.
null                       null

Vďaka patrí Edisonovi

Pokiaľ sa budeme baviť o žiarovke ako takej, je to v podstate jednoduché zariadenie, ktoré slúži k premene elektrickej energie na svetlo. Funguje na princípe zahrievania tenkého wolfrámového vodiča elektrickým prúdom, ktorý ním preteká. Tento dnes pre nás už bežne používaný vynález s označením žiarovka, zdokonalil a nakoniec aj patentoval muž, menom Thomas Alva Edison, a to už v roku 1879. O prvom rozsvietení žiarovky, ktorá svietila 40 hodín, môžeme hovoriť pri dátume 21. novembra 1879. Tento muž, ale žiarovku nevynašiel v úplne pôvodnej verzii. Ako úplne prvý, kto žiarovku objavil bol Heinrich Göbel v roku 1854. Od doby, kedy ju však Edison nechal patentovať prechádzali žiarovky a všeobecne neskôr tiež svietidlá neustálym zlepšovaním. Akonáhle bola totiž splnená praktická časť, teda svietenie, bola tu snaha tiež o vizuálnu stránku. Preto sa žiarovky začali umiestňovať do rôznych tienidiel a podobne, až po dnes známe svietidlá. Vplyvom technického pokroku sa svietenie neustále vyvíjalo. Od klasických žiaroviek, ktoré sa predtým používali, po úsporné, halogénové, LED žiarovky alebo LED svietidlá, ktoré prišli s úmyslom používaním, čo najviac ušetriť.
null
S postupom času prišla potreba mať svietidlá aj vonku. So zistením, že sem nie je možné umiestniť rovnaké svietidlá ako do interiéru, keďže to nie je bezpečné, sa začalo neskôr uvažovať o vyššej bezpečnosti vonkajších svietidiel. Začali sa teda vyrábať taktiež vonkajšie svietidlá, ktoré mali vyššie IP krytie ako tie vnútorné. Tomu všetkému ale predchádzala dlhá cesta.
null 
Žiarovky a svietidla skrátka prešli veľkým historickým aj technickým vývojom. Až si teda dnes doma rozsvietite svoju obľúbenú lampičku alebo luster v obývacej izbe, spomeňte si aj na doby, kedy takú možnosť ešte ľudia nemali.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i