Pre osvetlenie veľkých priestorov, sôch, bilboardov a ďaľších iných objektov, ale tiež pri práci na záhrade alebo v dieľni. Pre všetky tieto aktivity je najlepším typom svietidla reflektor. Kvôli úspore energie je ten klasický halogénový postupne nahradzovaný modernejším s LED diódami. Poradíme, aké sú teraz na trhu typy LED reflektorov a aké sú ich výhody.
Najdôležitejšia je svietivosť a účel využitia
Ešte než začnete prehliadať ponuku
LED reflektorov (niekedy označované ako LED halogény) v e-shopoch alebo kamenných obchodoch, odporúčame si ujasniť niekoľko hľadísk, ktoré vám výber uľahčia a tiež skrátia dobu nákupu. Najdôležitejšie je vedieť, pre akú činnosť reflektorové svietidlo využijete a s tým súvisí, ako musí byť výkonné, teda aká bude jeho svietivosť.
Dnes sú v ponuke LED reflektory od 10 do 100 W. Nezabudnite ale, že spotrebujú o 50 až 80 % menej elektriny ako halogénové, takže bez problémov 100W LED reflektor nahradí 500W halogénový. Naviac tie dražšie modely majú životnosť až 50 000 hodín. Napätie býva najčastejšie 230 V, ale sú k dispozícii aj nízkonapäťové 12–24V. Ohľadne teploty farby doporučujeme dennú bielu (viac ako 5 000 kelvinov), ktorá podporuje sústredenosť a menej sa pri nej unavia oči.
Druhy LED reflektorov
Okrem svietivosti sa LED reflektory odlišujú samozrejme vzhľadom, čo určuje aj ich využitie. Nižšie popisujeme najčastejšie typy.
1. LED halogény
Vzhľadovo sú veľmi podobné klasickým halogénovým reflektorom. Bývajú predovšetkým v čiernej a striebornej farbe a v širokej škále výkonnosti, napríklad pr osvetlenie zahradnej dekorácie stačí výkon 10 W.
2. Stojanové
Oproti LED halogénom majú stojan, vďaka ktorému sa napríklad pohodlne zapichnú do zeme.
3. Slim
Jedná sa o typy, ktoré majú menšiu hĺbku (zaberajú menej priestoru), ľahko sa teda umiestňujú na fasádu, pod odkvap, ...
4. Prenosné
Ideálne pre činnosti, pri ktorých sa mení miesto – napríklad pri stavbe domu, oprave auta, ... Sú vybavené držadlom a stabilným stojanom.
Praktické je doplnenie o senzor
Uvedené druhy môžu byť ešte doplnené o senzor/PIR čidlo, čo znamená, že sa napríklad v prípade pohybu automaticky rozsvietia a po stanovenom čase, ktorý je možné navoliť, zas automaticky zhasnú.
Najmodernejšou variantou je potom
solárny LED reflektor, ktorý k svojej prevádzke nepotrebuje vôbec žiadnu elektrickú energiu. Ideálne riešenie na miesta, kam nie je privedená elektrina.