Svetlo v interiéri vnímame skôr podvedome, a vďaka tomu si neuvedomujeme, že práve osvetlenie veľkou mierou ovplyvňuje našu psychiku a momentálne pocity. Intenzita svetla nás dokáže prebudiť, zlepšiť silu koncentrácie, či podnietiť napríklad k rôznym fyzickým aktivitám. A samozrejme, na druhú stranu dokáže organizmus uspať a utlmiť.
Doplnkové osvetlenie sa veľmi často umiestňuje na stropy či steny, alebo je voľne stojace a zakomponované v ostatných prvkoch interiéru ako schodisko, či stĺpy. Takto rozmiestnené svetlá prispievajú k vytvoreniu špecifickej individuálnej atmosféry, ktorú centrálnym osvetlením nikdy nevytvoríte. Čo sa svetla týka, umelé osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, nie však nepríjemne ostré. Malo by to byť mäkké a teplé svetlos jemne nažltnutým nádychom. Pôsobenie bieleho svetla s modrastým odtieňom vyvoláva pocit chladu a na mnoho ľudí pôsobí nepríjemne.
Ideálne je vhodná kombinácia mäkkého a bodového svetla. Mäkké svetlo má charakter denného svetla , a preto by sa jeho zdroj mal umiestniť tak, aby rovnomerne osvietil celý interiér. Rovnaký efekt dokážu vytvoriť aj stropné svietidlá, ktorých lúče smerujú k stropu. V prípade ich využitia hovoríme o nepriamom osvetlení.
Centrálny luster môžeme doplniť o vertikálne svetelné panely, valce či reflektory. Technický pokrok umožňuje výrobu i tzv. dynamických typov svietidiel, u ktorých sa dá regulovať intenzita a farebnosť svetla v čase podľa nálady a potreby rodiny.
Doplnkové svietidlá sa v interiéri využívajú buď na dokreslenie nálady alebo ako podpora svietidla, určená pre konkrétne funkcie. Medzi tie patria i lampy, ktorých tiež rozpoznávame niekoľko druhov, a to stolné lampy, stojace lampy a nástenné lampy.
Stolné lampy slúžia väčšinou na čítanie alebo osvetlenie plochy pracovného stolu. Majú rôzny dizajn, od klasického, až po strohý kancelársky štýl. Aký typ zvolíte, je len na vás a na vzhľade i charaktere vášho interiéru. Pre tento účel sa používajú tak ako lampy so širokým tienidlom, tak i lampy s horným krytom a halogénovými žiarovkami alebo žiarivkami. Tok ich svetla sa totiž pomocou teleskopického stojanu dá nasmerovať presne na potrebné miesto.
Stojace lampy sa najčastejšie využívajú v čítacích kútoch, slúžia menej než účelové a viac sa využívajú ako náladové svietidlá. Najširšie využitie majú lampy nástenné, ktoré sa dajú využiť rôznymi spôsobmi, napríklad umiestnenie vedľa zrkadla, alebo na schodište.
Nástenné lampy s pohyblivým, nastaviteľným tienidlom sa však dajú využiť i na čítanie, často svoje opodstatnenie nachádzajú nad sedačkami, či posteľou.
Vždy pri výbere doplnkového osvetlenia dbajte na charakter a zariadenie miestnosti. Svetlo sa musí do daného interiéru hodiť a skutočne len doplniť hlavné osvetlenie. Nikdy by sa nemalo prebíjať s centrálnym osvetlením, či naopak vytvárať rušivé elementy.

