0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-18 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Doplnkové osvetlenie

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavlína

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

0233 456 870(Po-Pia, 7-18 hod.)

Spýtajte sa
 
 
 
 

Nina

Doplnkové osvetlenie dodáva interiéru na útulnosti, pomáha navodiť požadovanú atmosféru, či zaistiť lepšie osvetlenie v určitých častiach bytu.

Doplnkové osvetlenie dodáva interiéru na útulnosti, pomáha navodiť požadovanú atmosféru, či zaistiť lepšie osvetlenie v určitých častiach bytu.

Svetlo  v interiéri vnímame skôr podvedome, a vďaka tomu si neuvedomujeme, že práve osvetlenie veľkou mierou ovplyvňuje našu psychiku a momentálne pocity. Intenzita svetla nás dokáže prebudiť, zlepšiť silu koncentrácie, či podnietiť napríklad k rôznym fyzickým aktivitám. A samozrejme, na druhú stranu dokáže organizmus uspať a utlmiť.

Doplnkové osvetlenie sa veľmi často umiestňuje na stropy či steny, alebo je voľne stojace a zakomponované v ostatných prvkoch interiéru ako schodisko, či stĺpy. Takto rozmiestnené svetlá prispievajú k vytvoreniu špecifickej individuálnej atmosféry, ktorú centrálnym osvetlením nikdy nevytvoríte. Čo sa svetla týka, umelé osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, nie však nepríjemne ostré. Malo by to byť mäkké a teplé svetlos jemne nažltnutým nádychom. Pôsobenie bieleho svetla s modrastým odtieňom vyvoláva pocit chladu a na mnoho ľudí pôsobí nepríjemne.

Ideálne je vhodná kombinácia mäkkého a bodového svetla. Mäkké svetlo má charakter denného svetla , a preto by sa jeho zdroj mal umiestniť tak, aby rovnomerne osvietil celý interiér. Rovnaký efekt dokážu vytvoriť aj stropné svietidlá, ktorých lúče smerujú k stropu. V prípade ich využitia hovoríme o nepriamom osvetlení.

Centrálny luster môžeme doplniť o vertikálne svetelné panely, valce či reflektory. Technický pokrok umožňuje výrobu i tzv. dynamických typov svietidiel, u ktorých sa dá regulovať intenzita a farebnosť svetla v čase podľa nálady a potreby rodiny.

Doplnkové svietidlá  sa v interiéri využívajú buď na dokreslenie nálady alebo ako podpora svietidla, určená pre konkrétne funkcie. Medzi tie patria i lampy, ktorých tiež rozpoznávame niekoľko druhov, a to stolné lampy, stojace lampy nástenné lampy.

Stolné lampy slúžia väčšinou na čítanie alebo osvetlenie plochy pracovného stolu. Majú rôzny dizajn, od klasického, až po strohý kancelársky štýl. Aký typ zvolíte, je len na vás a na vzhľade  i charaktere vášho interiéru. Pre tento účel sa používajú tak ako lampy so širokým tienidlom, tak i lampy s horným krytom a halogénovými žiarovkami alebo žiarivkami.  Tok ich svetla sa totiž pomocou teleskopického stojanu dá nasmerovať presne na potrebné miesto.
Stojace lampy sa najčastejšie využívajú v čítacích kútoch, slúžia menej než účelové a viac sa využívajú ako náladové svietidlá. Najširšie využitie majú lampy nástenné, ktoré sa dajú využiť rôznymi spôsobmi, napríklad umiestnenie vedľa zrkadla, alebo na schodište.

Nástenné lampy s pohyblivým, nastaviteľným tienidlom sa však dajú využiť i na čítanie, často svoje opodstatnenie nachádzajú nad sedačkami, či posteľou.

Vždy pri výbere doplnkového osvetlenia dbajte na charakter a zariadenie miestnosti. Svetlo sa musí do daného interiéru hodiť a skutočne len doplniť hlavné osvetlenie. Nikdy by sa nemalo prebíjať s centrálnym osvetlením, či naopak vytvárať rušivé elementy.
 
 

Autor článku:

Nina
Nina Produktový manažér

Nina sa venuje expanzii našej firmy do zahraničia a projektovému manažmentu. Miluje fotografovanie, a preto je hra so svetlom jej koníčkom. Rada Vám poradí s výberom osvetlenia pre perfektnú rodinnú fotku v interiéri alebo romantickú fotku v exteriéri.

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber