Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako zapojiť luster?

Mohlo by Vás zaujímať

Odpoveď:

Pokiaľ ste si kúpili nový luster, je teraz dôležité ho správne zapojiť. Ako teda na to?

Bezpečnosť nado všetko 

Vždy, keď sa jedná o zapojenie do kabeláže pod prúdom, je lepšie nechať všetko na odborníkovi. Dôležité je sa riadiť určitými pokynmi a v prvej rade dodržiavať bezpečnostné opatrenia, aby nedošlo k úrazu alebo zasiahnutiu elektrickým prúdom.
 
V prípade ak luster len meníte za nový, je najskôr nutné odmontovať ten starý, na čo vždy použite izolovaný skrutkovač. Pred samotným úkonom je takmer nevyhnutné vypnúť poistky. Samozrejme budú stačiť len tie, ktoré k svietidlu patria. Pokiaľ ale neviete presne, ktoré to sú, nenechávajte ich v žiadnom prípade zapnuté a radšej vypnite celý hlavný istič. Akonáhle to takto spravíte, je teraz lepšie presvedčiť sa, či naozaj nie sú pod prúdom stopercentne funkčnou skúšačkou.
 
pojistky

Montáž lustra 

V prípade, že je všetko v poriadku a zistíte, že už pod prúdom nie sú, môžete začať so samotným pripájaním. Najčastejšie zo stropu visia celkom tri drôty, z ktorých je jeden nulový, ktorý vedie priamo k poistkám, druhý fázový a tretí ochranný. Každý z nich má inú farbu. Fázový vodič býva hnedý alebo čierny, nulový vodič modrý a ochranný žltozelený. Pokiaľ, ale predsa len si nie ste istý, ktorý je ktorý, znovu poistky zapojte a skúšačkou odskúšajte. Ten, ktorý bude svietiť, je fázový.
 
 
Akonáhle už máte jasno v tom, ktorý drôt je ktorý, môžete sa pustiť do samotného pripojenia. Najčastejšie sa bude jednať o spájanie kontaktov rovnakých farieb. V praxi to teda znamená spojiť vodič fázový s kontaktom na žiarovke, ktorý býva hnedý a vodič nulový s kontaktom na obvod lustra, ktorý býva, ako sme už spomínali, modrý.
 null
 
V prípade, že si budete zaobstarávať väčší luster, ktorý je na viac žiaroviek, môže sa stať, že budoú na lustry na fázový vodič kontakty dva. Ak máte v strope aj druhý fázový kábel, nebudete mať s týmto problém, postupuje sa rovnako ako u prvého fázového pripojenia.
 
Ak ale nemáte druhý fázový kábel, máte dve možnosti. Buď sa uspokojiť s tým, že vám bude svietiť len polovica lustra alebo si už na pomoc zavolať elektrikára, ktorý problém vyrieši. Nad tým je ale potrebné sa zamyslieť ešte pred kúpou samotného lustra a vybrať taký, ktorý bude odpovedať typu práve vášho elektrického zapojenia. Pokiaľ ste to zvládli, je už potrebné len pripevniť luster k stropu a namontovať žiarovky. Potom len znova zapnite poistky a odskúšajte, či všetko svieti, tak ako má.
 
Pokiaľ vám luster svieti, gratulujeme! Ale aj keď si myslíte, že všetko zvládnete sami, túto variantu naozaj neodporúčame. K zapojeniu svietidla odporúčame vždy zavolať si certifikovaného elektrikára.
 

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Štítky

Súvisiace produkty

Copyright © 1993 – 2024 Donoci®. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i