0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-20 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Spýtajte sa na čokoľvek

Nina

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

0233 456 870(Po-Pia, 7-20 hod.)

Spýtajte sa

Monika

Určite ste už niekedy šli okolo nádhernej záhrady, ktorú doplňovalo záhradné osvetlenie. A mnohí z vás ste sa možno opýtali sami seba, k čomu vlastne je dobré mať vysvietenú záhradu.


O tom, či si zadovážiť záhradné osvetlenie či nie, rozhoduje vkus každého z nás. Niekto má rád prírodu ako takú a nepotrebuje žiadne ďalšie osvetlenie, niekto zase vyzdvihuje jej krásu dobre zvoleným záhradným osvetlením. Avšak nie každý si uvedomuje, že záhradné osvetlenie má viacero funkcií, než len tú okrasnú.  Pre tých, ktorí ešte stále nemajú jasno, sa pokúsim vyzdvihnúť tie najdôležitejšie funkcie, ktoré má osvetlenie záhrady plniť.

Exteriérové osvetlenie sa podľa funkcie delí na 3 základné časti: dekoratívne, orientačné a úžitkové. Tie sa môžu vzájomne prekrývať a doplňovať.

Dekoratívne osvetlenie slúži k zvýrazneniu zaujímavých zákutí záhrady. Napríklad sôch, bazénov, lagún, vodopádov, vodotryskov,  kamenných stien, či drobných stavieb. K dekoratívnemu osvetleniu je dobré využiť také svietidlá, ktoré umožňujú smerové nastavenie. To predovšetkým preto, aby bolo možné reagovať na zmeny rastlín v priebehu roka i ich života (zmena farby a veľkosti). Ako svetelné zdroje sa predovšetkým používajú žiarovky (halogénové), ktoré poskytujú prirodzené podanie farieb. Pokiaľ si to ale vyžaduje zvýrazniť farby niektorých častí rastlín (listy, kvety) alebo zaviesť farebné ladenie celej záhrady, je možné použiť farebné filtre. Samostatnou kapitolou je osvetľovanie umeleckých záhradný prvkov, teda sôch, kamenných  skupín, vodných prvkov.

Orientačné osvetlenie  vymedzuje komunikácie (ako napríklad vstupy, vjazdy, chodníky, cesty a cestičky) a záhradné stavby (altánok, pergola, kôlňa, terasa a pod.). Tento druh záhradného osvetlenia nám umožňuje bezpečný pohyb po záhrade a tým znižuje riziko nechceného úrazu v dôsledku nevyhovujúceho osvetlenia. Svietidlá môžu byť spravované časovým, alebo súmrakovým spínačom a sú spravidla v činnosti vo večerných a ranných hodinách.

Úžitkové osvetlenie  veľmi dobre poslúži pri rôznych činnostiach vykonávaných mimo domu,  a tiež k zaisteniu bezpečnosti záhrady. Temná záhrada je totiž pre lupičov ďaleko väčším lákadlom, než záhrada, kde by vďaka záhradnému osvetleniu bol vidieť takmer na každom kroku. Dôležité je aj príklad dôkladné osvetlenie vonkajšej terasy. Tu totiž trávite najviac svojho času a kvalitné záhradné osvetlenie oceníte predovšetkým pri dlhých, do noci trvajúcich letných grilovacích večeroch. Dobre svetlo sa tiež hodí pre zimné (nočné) odhrabávanie snehu či zalievanie kvetín na terase.

Výberu osvetlenia interiéru venujte mnoho času a úsilia. Je dobré si uvedomiť, že záhrada je vlastne súčasť domu a tiež potrebuje špeciálne osvetlenie. A tak si myslím, že zadovážiť si záhradné osvetlenie rozhodne nie je škoda ani peňazí, ani času. Verím, že pri dlhých letných večeroch, kedy budete relaxovať na terase a pozorovať tie dokonalé zákutia, ktorým dalo záhradné osvetlenie vyniknúť, mi dáte za pravdu.

                       
 

Autor článku:

Monika
Monika E-commerce špecialista

Monika má na starosti e-commerce oddelenie a je fanúšičkou vonkajšieho osvetlenia. Vďaka nej zistíte aké práve frčia trendy vo svete vonkajších svietidiel. A možno aj to ako na efektívne osvetlenie záhrady a okolia domu.

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Pridajte sa k nám na Facebooku

Nenechajte si ujsť rady, tipy, návody, novinky a špeciálne akcie.

Viac než 150 odberných miest po celej SRViac než 150 odberných miest

Sme vám bližšie ako si myslíte.

Zoznam miest

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všetky práva vyhradené.