Na sklade máme 560 000 svietidielDopravu máte zadarmo od 30 €Predĺžená záruka na 3 roky

0233 456 870 , Po-Pia do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Tubusový svetlovod

Dátum: 31.3.2013

Aj vám už niekedy napadlo, prečo nie je možné využiť prirodzené svetlo k osvetleniu vášho domu? Áno? Nezúfajte! Svietidlo je už na svete. A to v podobe tubusového svetlovodu!

Aj vám už niekedy napadlo, prečo nie je možné využiť prirodzené svetlo k osvetleniu vášho domu? Áno? Nezúfajte! Svietidlo je už na svete. A to v podobe tubusového svetlovodu!

Prečo si ničiť oči pri neprirodzenom svetle žiarovky a platiť vysoké účty za elektrinu, keď sa dá k osvetleniu vášho domova využiť denné svetlo. A to i v miestnostiach, kde sa okná normálne inštalovať nedajú.
Tubusové svetlovody predstavujú účinné a elegantné riešenie, ako obohatiť interiér o chýbajúci príliv denného svetla. Tieto svietidlá naplnia miestnosť denným svetlom, čím znižujú nutnosť využívania umelých zdrojov svetla počas dňa. Vďaka tomu zároveň minimalizujú náklady na energie. Pokiaľ je vo vašom dome dostatok prirodzeného svetla, poskytuje nám optimálnu svetelnú pohodu a lepšie sa nám v ňom žije.

A ako vlastne toto špeciálne osvetlenie funguje? Princím svetlovodov je založený na fyzikálnych a optických zákonoch. Predovšetkým sa jedná o zákony odrazu, dopadu a lomu svetla. Svetlo u exteriéru prechádza zhora do tubusu cez zasklený otvor v streche, ktorý má najčastejšie podobu kopule. Svetlo je ďalej vedené tubusom, ktorý je vybavený zrkadlovou vrstvou. Pomocou stropného difuzéru v sadrokartónovom podhľade sú následne svetelné lúče odrážané a rovnomerne rozvádzané po celej miestnosti.  Prenos svetelných lúčov je ovplyvnený jednak priemerom tubusu, jednak počasím, orientáciou ku svetovým stranám a ročným obdobím. Svetlovod privádza svetlo do vášho obydlia aj v prípade nepriaznivého počasia, pretože využíva svetlo difúzne, ale i to, ktoré sa odráža od strechy.  Intenzitu svetla je možné regulovať pomocou ručného čí elektrického stmievača. Najlepším riešením je umiestniť horné časti svetlovodu na tú časť strechy, kde najviac svieti slnko.

Svetlovod sa skladá z troch hlavných častí, ktorými sú kupola, tubus a difuzér.
  • Kopula je tá časť osvetlenie na streche, ktorou vstupuje zhora svetlo do tubusu. Tento spôsob vstupu svetla je omnoho intenzívnejší než bočný. V podstate sa jedná o otvor v streche, ktorý je vyrobený z tvrdeného skla. Nemusíte sa obávať o dizajnové narušenie budovy, pretože zvonku vypadá kopula ako strešné okno. Navyše má kopula účinnú samočistiacu schopnosť i pri dažďových zrážkach.
  • Pod pojmom tubus sa vlastne rozumie rúra s vysoko odrazovým vnútorným povrchom, ktorou prúdia svetelné lúče až do interiéru. Táto časť svetlovodu sa podieľa na kvalite prenosu svetla, predovšetkým kvalitou materiálu. Práve vďaka kvalitnému materiálu sa životnosť tubusu uvádza až na 25 rokov. Tubus dokáže priviesť svetlo až na vzdialenosť 50m od strešnej kopule.
  • Difuzér je časťou svetlovodu, ktorá sa nachádza na strope v interiéri. Jedná sa o rozptyľovač, ktorý sa nainštaluje do sadrokartónového podhľadu. Difuzér ďalej odráža svetelné lúče vedené cez tubus a tak rovnomerne osvetľuje miestnosť. Takto vytvorené svetlo je príjemné, neoslňuje a nezkresľuje farby. Intenzitu svetla je možné regulovať pomocou ručného alebo elektrického stmievača.
Montáž tubusových svetlovodov je jednoduchá a rýchla. Skladá sa z práce na strešnom plášti a vnútornej inštalácii. K montáži nie je potreba stavebného povolenia. Svetlovod je vodotesný, neprepúšťa teplo a jeho kryt je odolný voči UV žiareniu. Začiatkom montáže je osadenie plastovej či kokovej strešnej manžety do pripraveného otvoru v strešnom plášti. Na manžetu sa osadí sklenená kopula a potrebne sa utesní. Pomocou tubusov je sa dostaneme nad miesto, kadiaľ má svetlovod vstúpiť do interiéru. V tomto mieste je potreba vyrezať otvor, pretiahnuť tubus do úrovne stropu a osadiť difuzérom s pekným rámčekom. Základom montáže je náležitá práca montážnika s veľkou pozornosťou na utesnenie a spájanie všetkých častí.

Takže teraz už osvetlenie menom tubusový svetlovod poznáte podrobnejšie a je len na vás, či sa rozhodnete využívať mnohé prednosti a výhody tohto osvetlenia.

Copyright © 1992 – 2018 Donoci, s.r.o.