Na sklade máme 560 000 svietidielDopravu máte zadarmo od 30 €Predĺžená záruka na 3 roky

0233 456 870 , Po-Pia do 20:00 hod

0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Levy banner
Pravý banner
Kategórie

Bezpečnostne zóny

Dátum: 24.8.2012

Ako sa na prvý pohľad môže zdať, že nákup a inštalácia svetla nie je žiadna veda, nenechajte sa zmiasť. Práve kúpeľňové osvetlenie vyžaduje špeciálnu pozornosť.


Ako je všeobecne známe, voda je veľmi dobrý vodič elektrického prúdu a preto je nutné pred ňou všetky spotrebiče chrániť. Z tohto dôvodu sa elektrická inštalácia v kúpeľniach riadi prísnymi pravidlami a normami.
Aby sme mohli vybrať správne svietidlo, musíme uvážiť, do ktorej časti kúpeľne a za akým účelom ho kupujeme. Priestory kúpeľne sa totiž delia do takzvaných bezpečnostných zón.
Bezpečnostné zóny:
  • Zóna 0 – Vnútorný priestor vane alebo sprchového priestoru. Na tomto mieste sa nesmú nachádzať žiadne spínače ani zásuvky.
  • Zóna 1 – Priestor od okraja vane alebo sprchy do výšky 2,25m (merané od podlahy). Tu môžu byť zariadenia len na bezpečné malé napätie, pričom zdroj bezpečného napätia musí byť mimo zóny 0,1 a 2,
  • Zóna 2 – Je vo vzdialenosti 0,6m od vane či sprchového priestoru a 2,25m nad podlahou. Tu sa môžu nachádzať jednotky pre napájanie holiacich strojčekov a spínače a zásuvky na bezpečné malé napätie, pričom ich zdroj musí byť mimo zóny 0 až 2.
  • Zóna 3 – Kúpeľňový priestor mimo zóny 0,1,2.
                            
Teraz ale k samotnému nákupu. Prioritou pri nákupe svietidla je rozhodnutie, do akej časti kúpeľne ho potrebujeme. Podľa toho zistíme, aká je v danej časti kúpeľne bezpečnostná zóna. A z toho všetkého zistíme, aký stupeň ochrany IP musí svetlo mať. Nakoniec už len otvoríme nejaký e-shop so svietidlami, napríklad www.svet-svietidiel.sk a vyberieme si zo širokého sortimentu, ktorý nám ponúka. Avšak vždy je nutné si dbať na to, aby každú inštaláciu svietidla vykonával kvalifikovaný elektrikár!

Copyright © 1992 – 2018 Donoci, s.r.o.