0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-18 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Bezpečnosť na prvom mieste

Klara

Zháňate nové svietidlo domov alebo do záhrady? Dbajte predovšetkým na správny výber, aby boli svietidlá nielen praktické a estetické, ale na miestach, kde budú umiestnené aj bezpečné.

Bezpečne osvetlená domácnosť

Dôvodov pre zaobstaranie nového svietidla môže byt mnoho. Napríklad ste sa rozhodli, že si po rokoch urobíte radosť novým lustrom. Možno domácnosť ešte len zariaďujete a budete ich potrebovať hneď niekoľko. Svietidlá nesmú v žiadnej miestnosti chýbať. Samozrejme na niektorých miestach je potrebné si všímať nielen dizajn, ale predovšetkým bezpečnosť.
 
Pri lustroch do obývacej izby alebo spálne nie je až tak dôležité, čo sa bezpečnosti týka, nad čím dumať. Samozrejme pokiaľ chcete mať istotu bezpečia napríklad v detskej izbe, kde je to určite potrebné, je nutné byť pri výbere o niečo obezretnejší. Ak máte dieťa predškoláka alebo v školskom veku, tie už bývajú rozumnejšie a nie sú, čo sa okolitých predmetov týka, tak veľmi zvedavé. Oproti tomu, také batoľa alebo dieťa približne do troch rokov si potrebuje ohmatať všetko, na čo príde. Pýtate sa, čo to má spoločného so svietidlami? Odpovedí je mnoho. Detský luster môžete vybrať v kľude duše taký, aký sa vám ľúbi. Ale napríklad pri lampičke by ste mali byť opatrní. V prípade ak bude umiestnená niekde, kam dieťa nedosiahne za žiadnych okolností, nemal by byť veľký problém. Pokiaľ ale chcete postaviť lampičku na malý stolík alebo blízko detskej postieľky, buďte opatrnejší. Najlepšie je okrem hlavného svietidla zaobstarať napríklad rôzne detské lampičky, kde nie je otvorený priestor na žiarovku, teda sa vaše dieťa pri kontakte so svietidlom nepopáli alebo nehrozí, že by sa dostalo do styku s elektrickým prúdom. V neskoršom veku už tieto veci najskôr riešiť nebudete, ale s tými úplne najmenšími je to potrebné.
null            null
Ďalším miestom, kde by ste mali vyberať tiež podľa bezpečnosti, sú priestory, kde môžu svietidlá prichádzať do styku s vodou alebo s vlhkým prostredím. Na mysli máme napríklad kúpeľňu. Sem nie je vhodné každé svietidlo, ktoré si zmyslíte. Pri kúpeľňových svietidlách je potrebné mať vyššie IP krytie ako u tých v ďalších izbách. Svietidlo s nízkym IP krytím by vám mohlo pri styku s vlhkom skratovať. Preto vyberajte najlepšie priamo kúpeľňové svietidlá, pri ktorých sa s týmto vlhkým prostredím už počíta.
null              null
Aby vaša domácnosť bola bezpečná a komfortná ako má byť, môžete si zaobstarať na prechody po tme tiež niektorú nočnú lampičku do zásuvky. Tá sa vám rozsvieti, akonáhle zaznamená pohyb a po niekoľkých sekundách sa opäť vypne. Okrem bezpečných svietidiel, tak bude tiež bezpečná aj cesta napríklad na toaletu.

Garáže, pivnice a dielne

Sem budete svietidlo potrebovať ako soľ. Veľa mužov neustále niečo v dielni mastruje. V týchto miestach je ale denného svetla naozaj málo. Dobré a kvalitné svietidlo sem teda bezpochýb patrí. Tieto miesta sú ale tiež na bezpečnosť náročnejšie. Rovnako sem budete potrebovať niektoré s vyšším IP krytím. Býva tu často chladnejšie a tiež sa tu vyskytuje viac nečistôt a prachu. Do týchto miest sú vhodné napríklad rôzne priemyselné a technické svietidlá. Tie sa hodia ako do veľkých skladov či hál, tak aj do domácnosti práve do týchto miest.
null                       null

Výber vonkajších svietidiel

V prípade ak bývate v rodinnom dome, budete mať najskôr malú alebo väčšiu záhradku. V bytoch býva väčšinou terasa alebo aspoň balkón. Všetky tieto miesta potrebujú kvalitné osvetlenie určite tiež. Tie prichádzajú do styku nielen s vlhkom a nečistotami, ale tiež priamo s vodou, silným slnečným žiarením alebo s vetrom. Vonkajšie svietidlá by teda mali mať ešte o niečo vyššie IP krytie ako tie do kúpeľne alebo do garáže. IP krytie musí byť dosť veľké na to, aby všetkým týmto prírodným vplyvom odolala. Pri všetkých našich vonkajších svietidlách sa môžete spoľahnúť na to, že sme na bezpečie mysleli a nemusíte sa báť si vybrať presne to, ktoré sa vám z tejto kategórie ľúbi.
null                   null
 
Dôležitým faktorom pre výber svietidiel, hlavne pri technickom a profi osvetlení, je tiež stupeň mechanickej odolnosti. Stupeň mechanickej odolnosti je definovaný pomocou značky IK a určuje hodnotu mechanickej energie, ktorú je svietidlo schopné absorbovať bez jeho poškodenia. Čím vyššia je číselná hodnota parametru IK, tým vyššia je mechanická odolnosť (existujú hodnoty IK00 až IK10). V praxi sa jedná o ochranu proti mechanickému poškodeniu, napríklad pri páde.

Z hľadiska bezpečnosti by vás tiež mohla zaujímať trieda ochrany pred úrazom elektrickým prúdom. Každý elektrický spotrebič disponuje ochranou pred úrazom elektrickým prúdom. Trieda ochrany je označovaná v hodnotách 0-3, kedy 0 nesie základnú ochranu pred úrazom elektrickým prúdom a v EU sa nevyskytuje. Stupeň 1 označuje svietidlá s priamym zapojením do siete (napr. stropné svietidlá), stupeň 2 označuje pripojenie pomocou kábla (napr. lampy) a stupeň 3 svietidlá napájané pomocou batérií (napr. baterky).
 
Veľmi dôležité je ale pre bezpečnosť vás a celého zapojenia tiež jedna podstatná vec. Svietidlá, ktoré sa pevne zapoja napríklad do stropu alebo na stenu, nikdy nezapájajte sami. Vždy si k týmto záležitostiam, kedy môžete prísť do styku s elektrickým prúdom, zavolajte odborníka, ktorý túto prácu vykoná správne a bezpečne.
 

Autor článku:

Klara
Klara Články, darkove_poukazy, Diskuze, Nahazovač, Objednávky / reklamace, Produkťák, Překladači, Recenzent, Speciální, Statické, Systemove_texty

Bezpečnost na prvním místě

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Copyright © 1994 – 2020 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i