Princíp stropného ventilátora
Počas letnej prevádzky pri rotácii lopatiek proti smeru hodinových ručičiek dochádza k ochladzovaniu priestoru pod stropným ventilátorom, naopak v zime pri otáčaní lopatiek po smere hodinových ručičiek dochádza k zníženiu teplotného rozdielu medzi stropom a podlahou (ako je známe, studený vzduch sa drží pri podlahe, zatiaľčo teplý pri strope) premiešaním teplého vzduchu z hornej časti so studeným od podlahy. Teplý vzduch je stláčaný pozdĺž stien k podlahe a následne dochádza k rovnomernému rozloženiu tepla v miestnosti.
Vyhnete sa tak napríklad studeným stenám či pocitu chladu od nôh a nebudete mať potrebu viacej kúriť. Tým pádom logicky ušetríte náklady na vykurovanie, ktoré sa uvádzajú až v desiatkach percent.
Využitie a výhody stropných ventilátorov
Okrem už vyššie spomínaných úspor za teplo v zimných mesiacoch je ich výhodou tiež tichá a bezpečná prevádzka. Sú tak celkom hojne využívané v kanceláriách, továrenských halách, priemyselných objektoch, ale aj verejných objektoch, ako sú reštaurácie, knižnice, telocvične a rôzne iné väčšie priestory.
Ich využitie je ale široké a veľmi dobre a účelne vám môžu poslúžiť aj v domácnosti. Ak sa teda budeme baviť čisto o obytných priestoroch, či už sa jedná o byt alebo rodinný dom, použiť ich môžete v podstate kdekoľvek. Hodiť sa môžu v kuchyni, obývačke, pracovni, ale aj v spálni či detskej izbe.
Ak máte v miestnosti dostatok osvetlenia a potrebujete iba vetrací systém, postačí vám ventilátor samostatný.
Skĺbením vetracieho systému s osvetlením, čo je variácia ventilátora so svetlom, však zabijete dve muchy jednou ranou a môžete tak získať originálne osvetlenie, napríklad ako náhradu za klasický luster. Tieto ventilátory sú vybavené osvetľovacím telesom a niektoré sú dokonca osadené viacerými svietidlami, takže sa pre rolu hlavného osvetlenia miestnosti skvele hodia.
Výhodou u ventilátora so svetlom je, že funkcia osvetlenia a vetrania sú na sebe nezávislé. Cez deň teda môžete vetrať bez toho, aby ste svietili.
Dôležité technické parametre, inak povedané ventilátor na mieru
Správna veľkosť ventilátora
Pre výber vhodného ventilátora, ktorý by mal slúžiť svojmu účelu čo najefektívnejšie, je potrebné zvoliť jeho správnu veľkosť. Tá sa odvíja od veľkosti miestnosti či izby. Všeobecné odporúčania výrobcov je - čím väčšia miestnosť, tým väčšia stropný ventilátor.Ak je miestnosť naozaj veľká, môžete pre lepší efekt voliť inštaláciu viacerých ventilátorov.
Nižšie odporúčané veľkosti ventilátorov podľa veľkosti miestností:
do veľkosti 12m² (4x3m): ventilátory s priemerom 107cm
do veľkosti 20 m² (4x5 m): ventilátory s priemerom 122cm (menšie izby, šatne, menšie kuchyne)
20 až 30 m² (5x5 m): ventilátory s priemerom 132 cm a vyššie (izby, spálne, kuchyne ...)
30 až 40 m² (6x7 m): ventilátory s priemerom 142 cm a vyššie (veľké izby, jedálne a pod.)
Veľkosť ventilátora je najmä dôležitá pre funkciu spätného chodu, teda ak chceme lepšie a viac rozprúdiť a premiešať vzduch v rámci rovnomerného rozloženia tepla.
Ak stropný ventilátor fúka len dole, nemá jeho veľkosť na funkciu až taký vplyv, pretože prúd vzduchu ochladzuje iba bezprostredné okolie ventilátora.
Výška stropu a použitie predlžovacej tyče
Ďalším dôležitým faktorom pre výber vhodného ventilátora je výška stropu. V miestnosti bežnej výšky stropu okolo 2,60 m sa ventilátor inštaluje tak, aby sa lopatky nachádzali vo výške 2,3 m. Nižšie hrozí riziko poranenia, vyššie je zase efekt ochladzovania menší.V prípade vyšších stropov možno stropný ventilátor nastaviť pomocou predlžovacej tyče.
Treba si tiež uvedomiť, že stropný ventilátor pri štandardnej inštalácii (bez použitia predlžovacie tyče) zníži v mieste montáže strop zhruba o 40 cm.
nízky strop (do 260 cm): bez potreby použitia predlžovacej tyče
štandardné stropy (260 až 300 cm): montáž s použitím predlžovacej tyče
vysoký strop (300 cm a viac): použitie ventilátora s už nainštalovanou predlžovacou tyčou či použitie predlžovacej tyče s dĺžkou 40 cm a viac.
výška stropu predlžovacia tyč
Predlžovacia tyč nahrádza pôvodnú tyč, ktorá sa predáva súčasne s ventilátorom. Niektoré stropné ventilátory sa pripevňujú na strop aj bez tyče, všetko záleží na konkrétnom výrobku.
Počet otáčok a hlučnosť ventilátoru
Umiestnenie stropného ventilátora
Ovládanie ventilátoru
Najčastejšie sa stropné ventilátory ovládajú pomocou šnúrového vypínača, eventuálne možno vypínač prirobiť na stenu ako u bežného svetla.Spotreba energie stropných ventilátorov
Spotreba energie je u stropného ventilátora ovplyvnená tým, či zariadenie slúži zároveňaj ako svietidlo. Pokiaľ nie je svietidlo súčasťou ventilátora, spotreba energie nie je u ventilátora o toľko vyššia ako u iných typov zariadení. Pohybuje sa okolo 70 W.Ušetrite s LED technológiou
Niektoré ventilátory so svetlom majú vo svietidlách už integrovaný LED modul, teda využívajú LED technológiu, vďaka ktorej ušetríte veľa energie as tým spojené prevádzkové náklady.Vyberajte podľa vašich požiadaviek
V ponuke máme stropné ventilátory značiek GLOBO a FARO buď samostatné, alebo so svetlom, rôznych designov, tvarov, materiálov (kov, drevo, sklo) a farebných prevedení. Skladom máme tiež ventilátory s obojstrannými lopatkami, z ktorých každá strana je vyhotovená v inej farbe alebo pestrofarebné, padnúc napríklad do detskej izby. Stropní ventilátory a potrebné príslušenstvo máme teraz za veľmi priaznivé ceny!
