0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-20 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Stropné ventilátory za uvádzacie ceny!

Spýtajte sa na čokoľvek

Nina

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

0233 456 870(Po-Pia, 7-20 hod.)

Spýtajte sa
 

Nina

Nie vždy a nie za všetkých okolností máte možnosť si v interiéri poriadne vyvetrať, obzvlášť vtedy, keďsa k tomu určité situácie alebo klimatické podmienky priamo nabádajú. Riešením môžu byť stropné ventilátory, ktoré súúčinné, tiché a bezpečné a ktoré vám okrem príjemného sviežeho vánku zlepšia cirkuláciu vzduchu a pomôžu ako k jeho ochladeniu v lete, tak aj k optimálnemu rozloženiu teploty vo vykurovanej miestnosti za chladného zimného počasia. Využívať ich tak môžete celoročne.

Princíp stropného ventilátora

Stropné ventilátory nám pomáhajú spríjemniť pobyt v miestnosti, a to nielen v lete, kedy umožňujú ochladenie vzduchu, ale aj v zimných mesiacoch, kedy je s nimi možné dosiahnuť optimálneho rozloženia tepla v miestnosti, a to vďaka funkcii spätného chodu, čiže reverzáciu otáčania.
Počas letnej prevádzky pri rotácii lopatiek proti smeru hodinových ručičiek dochádza k ochladzovaniu priestoru pod stropným ventilátorom, naopak v zime pri otáčaní lopatiek po smere hodinových ručičiek dochádza k zníženiu teplotného rozdielu medzi stropom a podlahou (ako je známe, studený vzduch sa drží pri podlahe, zatiaľčo teplý pri strope) premiešaním teplého vzduchu z hornej časti so studeným od podlahy. Teplý vzduch je stláčaný pozdĺž stien k podlahe a následne dochádza k rovnomernému rozloženiu tepla v miestnosti.
Vyhnete sa tak napríklad studeným stenám či pocitu chladu od nôh a nebudete mať potrebu viacej kúriť. Tým pádom logicky ušetríte náklady na vykurovanie, ktoré sa uvádzajú až v desiatkach percent.

Využitie a výhody stropných ventilátorov

Stropné ventilátory sú veľmi výkonné a vhodné predovšetkým tam, kde je požadovaná veľká účinnosť.
Okrem už vyššie spomínaných úspor za teplo v zimných mesiacoch je ich výhodou tiež tichá a bezpečná prevádzka. Sú tak celkom hojne využívané v kanceláriách, továrenských halách, priemyselných objektoch, ale aj verejných objektoch, ako sú reštaurácie, knižnice, telocvične a rôzne iné väčšie priestory.
Ich využitie je ale široké a veľmi dobre a účelne vám môžu poslúžiť aj v domácnosti. Ak sa teda budeme baviť čisto o obytných priestoroch, či už sa jedná o byt alebo rodinný dom, použiť ich môžete v podstate kdekoľvek. Hodiť sa môžu v kuchyni, obývačke, pracovni, ale aj v spálni či detskej izbe.
 
Stropné ventilátory samostatné aj so svetlom

Ak máte v miestnosti dostatok osvetlenia a potrebujete iba vetrací systém, postačí vám ventilátor samostatný.
Skĺbením vetracieho systému s osvetlením, čo je variácia ventilátora so svetlom, však zabijete dve muchy jednou ranou a môžete tak získať originálne osvetlenie, napríklad ako náhradu za klasický luster. Tieto ventilátory sú vybavené osvetľovacím telesom a niektoré sú dokonca osadené viacerými svietidlami, takže sa pre rolu hlavného osvetlenia miestnosti skvele hodia.
Výhodou u ventilátora so svetlom je, že funkcia osvetlenia a vetrania sú na sebe nezávislé. Cez deň teda môžete vetrať bez toho, aby ste svietili.

Dôležité technické parametre, inak povedané ventilátor na mieru

Správna veľkosť ventilátora

Pre výber vhodného ventilátora, ktorý by mal slúžiť svojmu účelu čo najefektívnejšie, je potrebné zvoliť jeho správnu veľkosť. Tá sa odvíja od veľkosti miestnosti či izby. Všeobecné odporúčania výrobcov je - čím väčšia miestnosť, tým väčšia stropný ventilátor.
Ak je miestnosť naozaj veľká, môžete pre lepší efekt voliť inštaláciu viacerých ventilátorov.

Nižšie odporúčané veľkosti ventilátorov podľa veľkosti miestností:

do veľkosti 12m² (4x3m): ventilátory s priemerom 107cm
do veľkosti 20 m² (4x5 m): ventilátory s priemerom 122cm (menšie izby, šatne, menšie kuchyne)
20 až 30 m² (5x5 m): ventilátory s priemerom 132 cm a vyššie (izby, spálne, kuchyne ...)
30 až 40 m² (6x7 m): ventilátory s priemerom 142 cm a vyššie (veľké izby, jedálne a pod.)

Veľkosť ventilátora je najmä dôležitá pre funkciu spätného chodu, teda ak chceme lepšie a viac rozprúdiť a premiešať vzduch v rámci rovnomerného rozloženia tepla.
Ak stropný ventilátor fúka len dole, nemá jeho veľkosť na funkciu až taký vplyv, pretože prúd vzduchu ochladzuje iba bezprostredné okolie ventilátora.

Výška stropu a použitie predlžovacej tyče

Ďalším dôležitým faktorom pre výber vhodného ventilátora je výška stropu. V miestnosti bežnej výšky stropu okolo 2,60 m sa ventilátor inštaluje tak, aby sa lopatky nachádzali vo výške 2,3 m. Nižšie hrozí riziko poranenia, vyššie je zase efekt ochladzovania menší.
V prípade vyšších stropov možno stropný ventilátor nastaviť pomocou predlžovacej tyče.
Treba si tiež uvedomiť, že stropný ventilátor pri štandardnej inštalácii (bez použitia predlžovacie tyče) zníži v mieste montáže strop zhruba o 40 cm.
 
Použitie predlžovacej tyče podľa výšky stropu:

nízky strop (do 260 cm)
: bez potreby použitia predlžovacej tyče
štandardné stropy (260 až 300 cm): montáž s použitím predlžovacej tyče
vysoký strop (300 cm a viac): použitie ventilátora s už nainštalovanou predlžovacou tyčou či použitie predlžovacej tyče s dĺžkou 40 cm a viac.
Odporúčané dĺžky predlžovacej tyče podľa výšky stropu:

výška stropu      predlžovacia tyč
2,7 m                         30 cm
  3 m                          40 cm
3,3 m                         50 cm

Predlžovacia tyč nahrádza pôvodnú tyč
, ktorá sa predáva súčasne s ventilátorom. Niektoré stropné ventilátory sa pripevňujú na strop aj bez tyče, všetko záleží na konkrétnom výrobku.
Výhodou stropných ventilátorov je možnosť inštalácie na šikmý strop. Uhol sklonu býva vždy uvedený v špecifikácii výrobku.

Počet otáčok a hlučnosť ventilátoru

Obecne platí - čím menej otáčok, tým menšia hlučnosť.
Počet lopatiek na stropných ventilátoroch býva rôzny, najčastejšie sa pohybuje medzi 3 až 6. Čím viac a dlhších lopatiek na ventilátore je, tým menej potrebujete otáčok pre rovnaký "efekt fúkania" . Všetko sa teda odvíja od veľkosti ventilátora a počtu otáčok.
S rastúcim počtom otáčok rastie aj hlučnosť, preto je lepšie napríklad na noc ventilátor púšťať na minimálny chod. Záleží tiež na použitom materiáli. Drevené lopatky sú tichšie ako kovové.
Ventilátory vybavené jednosmernými DC motormi novej generácie, vám však môžu zabezpečiť takmer bezhlučný chod.
 
Stropné ventilátory v našej ponuke sú vybavené štandardným trojrýchlostným motorom (+ funkcia spätného chodu), ktorý umožňuje regulovať rýchlosť ventilátora.

Umiestnenie stropného ventilátora

Väčšina ventilátorov sa štandardne umiestňuje do stredu miestnosti (zaistí to plynulý tok vzduchu v celej miestnosti) namiesto pôvodného osvetlenia (väčšinou sa tu volia práve ventilátory so svietidlom). Meniť sa tak nemusí ani existujúci vypínač, ktorý potom bude slúžiť pre zapínanie a vypínanie stropného ventilátora.
V ponuke však máme aj zaujímavý ventilátor s kĺbom, vďaka ktorému ho môžete umiestniť napríklad do rohu miestnosti a potom si prúd vzduchu podľa potrieb smerovať.

Ovládanie ventilátoru

Najčastejšie sa stropné ventilátory ovládajú pomocou šnúrového vypínača, eventuálne možno vypínač prirobiť na stenu ako u bežného svetla.
Ak inštalujete ventilátor namiesto pôvodného svietidla, môžete jednoducho ponechať existujúci vypínač. Vypínačom na stene máte možnosť ovládať iba svetlo a ventilátor potom pomocou retiazkového vypínača, alebo oboje pomocou vypínačov na stene. Záleží len na vedení drôtov v stene.
Väčšinu modernejších prístrojov možno však dnes ovládať pomocou diaľkového ovládania a nie inak je tomu u stropných ventilátorov. Prijímač diaľkového ovládania však musíte nastaviť na ventilátor. Diaľkové ovládanie potom budete mať buď do ruky alebo ho môžete umiestniť na stenu (vyhnete sa tak častému zdĺhavému hľadania ovládača). Pohodlnejšie diaľkové ovládanie perfektne užijete do miestností s vysokými stropmi.
S niektorými ventilátormi diaľkový ovládač už zakúpite, k iným je ale potrebné ho dokúpiť zvlášť.

Spotreba energie stropných ventilátorov

Spotreba energie je u stropného ventilátora ovplyvnená tým, či zariadenie slúži zároveňaj ako svietidlo. Pokiaľ nie je svietidlo súčasťou ventilátora, spotreba energie nie je u ventilátora o toľko vyššia ako u iných typov zariadení. Pohybuje sa okolo 70 W.
Spotreba energie pri prevádzke ventilácie môže byť významne znížená vďaka účinným vzduchotechnickým systémom s nízkym príkonom ventilátorov, tým pádom aj nízkou hlučnosťou. Ventilátory s DC motormi novej generácie vám tak, okrem dlhšej životnosti a nízkej hlučnosti zaistia aj značnú úsporu elektrickej energie. Okrem toho súšetrnejšie k životnému prostrediu.

Ušetrite s LED technológiou

Niektoré ventilátory so svetlom majú vo svietidlách už integrovaný LED modul, teda využívajú LED technológiu, vďaka ktorej ušetríte veľa energie as tým spojené prevádzkové náklady.
Iné sú vybavené päticami E14 alebo E27 pre štandardné žiarovky (40 alebo 60 W podľa typu) a tie možno bez problémov nahradiť aj vhodnými typmi úsporných, alebo LED žiaroviek.

Vyberajte podľa vašich požiadaviek

V ponuke máme stropné ventilátory značiek GLOBO a FARO buď samostatné, alebo so svetlom, rôznych designov, tvarov, materiálov (kov, drevo, sklo) a farebných prevedení. Skladom máme tiež ventilátory s obojstrannými lopatkami, z ktorých každá strana je vyhotovená v inej farbe alebo pestrofarebné, padnúc napríklad do detskej izby. Stropní ventilátory a potrebné príslušenstvo máme teraz za veľmi priaznivé ceny!
 
Starostlivo sleduje podrobnejšie špecifikácie pri každom výrobku, ak si však s čímkoľvek nebudete vedieť rady, kontaktujte nás tu, radi sa vám budeme venovať a pomôžeme vám s výberom.
 
Vhodne zasadiť tento praktický, ale zároveň moderný a výrazný prvok do vašej domácnosti a zladiť ho do štýlov jednotlivých izieb, pre vás iste nebude predstavovať žiadny problém. Odmenou vám potom bude príjemné domáce prostredie za akéhokoľvek počasia.
 
 
 

Autor článku:

Nina
Nina Produktový manažér

Nina sa venuje expanzii našej firmy do zahraničia a projektovému manažmentu. Miluje fotografovanie, a preto je hra so svetlom jej koníčkom. Rada Vám poradí s výberom osvetlenia pre perfektnú rodinnú fotku v interiéri alebo romantickú fotku v exteriéri.

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všetky práva vyhradené.