0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-20 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Pouličné osvetlenie

Takmer každý večer okolo nich chodíme a prakticky ich už ani neregistrujeme. Bez nich by sa nám však po uliciach chodilo len veľmi ťažko. Áno, reč je o pouličnom osvetlení.

Skúste si predstaviť, že sa vraciate po tme domov alebo len niekam cestujete a na uliciach by nesvietilo žiadne svetlo. Určite to nie je veľmi príjemná predstava pre mnohých z nás. Celkom stačí, keď prechádzate úsek, kde svetlá nie sú a už sa modlíte, aby ste zas videli svetlo a nešli úplnou tmou dlhšie, než je potrebné.
 
Pohodlie a večerné osvetlenie verejných priestranstiev nám zabezpečujú pouličné lampy, bez ktorých by to naozaj nešlo. Verejné osvetlenie siaha do dávnej histórie, kedy na uliciach boli rôzne pochodne alebo petrolejové lampy. V dnešnej dobe je doba omnoho vyspelejšia a modernejšia.

Sodíkové a ortuťové výbojky 

Určite ste si všimli, že väčšina pouličného osvetlenia svieti oranžovou farbou. Táto farba je spôsobená sodíkovými výbojkami, ktoré sú dnes jedny z najpoužívanejších pouličných lámp vo svete vôbec. Sú omnoho úspornejšie než pôvodne používané ortuťové výbojky. Aj tieto ortuťové sú v niektorých mestách alebo dedinách stále používané, keďže nie všade bolo verejné osvetlenie vymenené za úspornejšiu formu osvetlenia. Pokiaľ by vás zaujímalo, či po ceste, ktorou chodíte, sú stále ešte lampy zastaralejšieho typu, poznáte ich podľa ich farby. Majú biele, niekedy až nazelenalé či namodralé svetlo. Mnoho ich bolo však už nahradených inou formou osvetlenia.
 
Pouličné svietidlá so sodíkovými výbojkami majú, ako sme už spomenuli, mnoho výhod. Ale sú tu aj isté nevýhody. Pod týmto osvetlením sa oproti ortuťovým výbojkám horšie rozlišujú niektoré veci. Napríklad farbu auta poznáte horšie ako u bieleho svetla. S tým súvisí aj predĺženie bŕzdnej dráhy, keďže periférne videnie je tu horšie. Biele svetlá sú teda aj pre premávku bezpečnejšie. Aj keď sú teda dnes už veľmi žiadané, nevýhody pre niekoho môžu byť rozhodujúce pri výbere.
 
null 
 
 

 
LED pouličné lampy 

V poslednej dobe je veľmi obľúbená tá najúspornejšia forma pouličného osvetlenia. Reč je o LED pouličných lampách, ktoré majú okrem ich vyššej nákupnej cene, už len samé ďalšie výhody. Nielen, že majú veľmi dlhú životnosť, nízke prevádzkové náklady a dobrú výkonnosť, ale LED svietidlá majú biele svetlo, čo je veľkou výhodou oproti sodíkovým výbojkám, ako je uvedené vyššie.
 
Pokiaľ teda budete chcieť práve vy investovať do nového pouličného osvetlenia, sú tieto LED pouličné lampy tou najlepšou variantou. Niektoré mestá, obce či ďalšie verejné úseky k týmto LED svietidlám už prešli a vymieňali za túto najúspornejšiu a modernejšiu variantu. Zatiaľ však samozrejme nie všade ich uvidíte. Pokiaľ staršie svietidlá stále slúžia, väčšinou každý čaká, až sa pokazia, aby si zaobstaral nové.
 
Väčšinou môže brániť v zaobstaraní týchto LED pouličných svietidiel len vyššia cena, ktorá ide postupom času stále nadol. Síce naozaj veľmi pomaly, ale aj to sa počíta.
 
Čo sa týka rozmiestnenia, vzdialenosti a intenzity použitých pouličných lámp, na toto všetko sú technické normy, ktoré je dobré dodržiavať a ktoré pomôžu. Pokiaľ sa jedná o to, kedy sa svietidlá zapnú či naopak vypnú, sú tu väčšinou zabudované časové spínače alebo len svetelné čidlá. Väčšinou sa svietidlá zapínajú postupne, aby nedošlo k veľkému preťaženiu elektrickej siete. 
null 
V prípade, že ste sa teda práve vy rozhodli zainvestovať do nového pouličného osvetlenia, aj tento typ svietidiel sme práve pre vás pripravili.

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všetky práva vyhradené.