Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Maximalizujte úžitok vašich solárnych panelov

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Výkon, veľkosť a počet solárnych panelov v domácej fotovoltaickej elektrárni má zásadný vplyv na to, akú veľkú časť spotreby vašej elektrické energie bude schopná pokryť.

V predchádzajúcich článkoch nášho seriálu o fotovoltaike sme si vysvetlili rozdiely medzi monokryštalickým a polykryštalickým typom solárnych panelov a detailne sme rozobrali možnosti ich umiestnenia. V tom dnešnom sa pozrieme bližšie na ďalšie dôležité parametre, ktoré je potrebné pri zaobstarávaní fotovoltaických článkov zvážiť. Reč bude o ich výkone, veľkosti aj počte.


Výkon solárnych panelov

Výkon fotovoltaiky záleží na viacerých skutočnostiach, jednou z nich je slnko. Pokiaľ svieti, dopadá na povrch zeme v našich zemepisných podmienkach približne 1kW solárnej energie na jeden štvorcový meter. Fotovoltaika zvládne zhruba 17 % takej energie premeniť na elektrinu. Tento výkon meriame v jednotkách wattpeak (Wp) a značí, koľko wattov panel vyrobí, pokiaľ ho v danej chvíli naplno osvetľujú slnečné lúče. Pre predstavu: tri až štyri solárne panely dokážu ročne vyrobiť zhruba 1MWh elektriny. Aktuálny výkon pravdaže výrazne ovplyvňujú obzvlášť dva faktory:

Oslnenie – platí, že s nižšou mierou slnečného svitu klesá aj vyrobený prúd. Pri vysokej oblačnosti sa môže výkon panela znížiť oproti ideálnemu stavu až o 95 %. Miera oslnenia sa líši v závislosti od ročného obdobia, ale taktiež aj na zemepisnej šírke. S lepšími podmienkami sa tak stretneme v južných a stredných častiach Európy a horšími napríklad v Škandinávii.

Teplota – vyššia teplota sa automaticky nerovná vyššiemu výkonu solárnych panelov. Tá ideálna je okolo 25 stupňov Celzia. V horúcich letných dňoch, keď teplota stúpa až k 50 stupňom Celzia, klesá okamžitý výkon fotovoltaiky až o celých 20 %. S nižším výkonom je pravdaže nutné rátať predovšetkým v zimných mesiacoch.



Veľkosť solárnych panelov

V našej ponuke nájdete solárne panely rôznych veľkostí. Najbežnejšie rozmery nesú tie, ktoré na výšku dosahujú od 170 do 230 centimetrov, na dĺžku medzi 100 až 115 centimetrami a ich šírka sa pohybuje okolo 3 až 4 centimetrov. Štandardná plocha bežného panela sa teda pohybuje medzi 170 až 265 centimetrami štvorcovými. Odlišnosti v účinnosti solárnych panelov pri rozdiele desiatok centimetrov v celkovej ploche sa líši v množstve jednotiek percent. Účinnosť u tých menších dosahuje cca 17 % a u tých väčších 21 %. V súvislosti s inštaláciou a zaťažením strechy rátajte aj s tým, že solárny panel nie je ľahký, priemerne váži od 20 do 30 kilogramov.

Počet solárnych panelov

Na celkový počet solárnych panelov, ktoré sa rozhodnete zaobstarať, by mali mať vplyv predovšetkým dva parametre: priestory, ktoré máte k dispozícii a požadovaný výkon celej vašej fotovoltaickej sústavy. Samozrejme platí jednoduché pravidlo: čím viac panelov inštalujete, tým vyššieho výkonu sa môžete dočkať. Jeden fotovoltaický panel zvládne vyrobiť približne 250 až 450 kilowatthodín energie ročne. Sám o sobe tak dokáže pokryť ročnú spotrebu úspornej chladničky a umývačku riadu dohromady.




Výpočet približnej ročnej výroby elektrickej energie zo solárnych panelov

Ak budeme brať do úvahy priemerný ročný výkon jedného solárneho panela vo výške 300 Wp, jednoducho si vytvoríme odhad na výkon celej sústavy za jeden rok v závislosti od počtu článkov:

počet panelov

ročný výkon sústavy

1

300 Wp, 0,3 MWh

3

900 Wp, 0,9 MWh

6

1 800 Wp, 1,8 MWh

9

2 700 Wp, 2,7 MWh

12

3 600 Wp, 3,6 MWh

15

4 500 Wp, 4,5 MWh

20

6 000 Wp, 6 MWh


Maximálny výkon bez nutnosti licencie

Na zaobstaranie vyššieho počtu panelov sa vaša domácnosť výrazne priblíži k energetickej sebestačnosti najmä v období od marca do novembra, keď sú podmienky na vytváranie elektrickej energie z fotovoltaiky najlepšie. Myslite však na to, že výkon fotovoltaickej elektrárne by nemal byť vyšší ako 10 000 Wp, teda 10 kWp. To je hodnota, ktorá zodpovedá zhruba 33 fotovoltaickým panelom. Do tohto limitu sa na vlastníka nevzťahuje povinnosť disponovať licenciou na prevádzkovanie solárnej elektrárne. Na rovnaký limit (10 kWp) navyše platí oslobodenie od dane z príjmov v prípade, že budete chcieť elektrinu dodávať do distribučnej siete.

Zrátajte a zvážte predaj do distribučnej siete

Pri komplexnom zvažovaní o výkone, veľkosti aj počte solárnych panelov taktiež odporúčame prejsť záznamy o spotrebe elektrickej energie z niekoľkých posledných rokov. Takisto zvážte, či budete chcieť časť solárnej energie predávať do distribučnej siete. S pomocou tabuľky o pár riadkov vyššie si jednoducho zrátate, koľko percent spotreby elektrickej energie vo vašej domácnosti bude fotovoltaika schopná pokryť.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i