Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Solárne panely – možnosti ich umiestnenia

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Umiestnenie solárnych panelov má dôležitý vplyv na ich výkon. Existuje však množstvo variantov, kam fotovoltaiku nainštalovať.

V našich nedávnych článkoch o solárnych paneloch sme sa pozreli na základné informácie o tématike, v tom následujúcom sme si vysvetlili rozdiely medzi monokryštalickým a polykryštalickým typom. Dnes sa pozrieme na ďalšie zásadné otázky týkajúce sa solárnych panelov, a tým sú možnosti ich umiestnenia na rodinných alebo bytových domoch, prípadne v ich blízkosti.

Strecha 

Najbežnejším a zároveň veľmi funkčným riešením je zasadenie solárnych panelov na strechu. Pri takejto inštalácii hrajú, na čo najvyšší výkon, úlohu dva dôležité parametre: orientácia panelov do svetových strán (najlepším riešením pre najvyššiu účinnosť je smerovanie na juh) a sklon strechy.


Obyčajne platí, že panel by mal byť vystavený čo najviac kolmo k slnečnému žiareniu. Ideálnou možnosťou je strecha orientovaná na juh, a to so sklonom medzi 25 až 38 stupňami. Straty vo výkone sú napriek tomu minimálne v sklone vo výške až okolo 60 stupňov. Alternatívou k južnej strane je orientácia fotovoltaiky na juhovýchod alebo juhozápad. Avšak pri týchto variantoch je potrebná oproti tej južnej rátať so stratou výkonu, ktorá sa pohybuje zhruba medzi 5 až 10 percentami. V prípade, že by ste sa rozhodli inštalovať panely západným alebo východným smerom, strata v ich potenciálnom výkone sa bude oproti tým orientovaným na juh pohybovať až okolo 20 %. Zmierniť tento úbytok je možné naddimenzovaním výkonu elektrárne, umiestnením panelov na západnú aj východnú stranu zároveň, prípadne ich prizdvihnutím smerom na juh. Pri výbere orientácie na svetové strany sa vyhnite tej severnej, a to vo všetkých ich podobách (sever, severozápad, severovýchod).  


Inštalácia fotovoltaických panelov sa pri šikmých (sedlových) a plochých druhov striech líši. Pri šikmých strechách môžu byť zasadené ako na strešnú krytinu, tak namiesto nej. Pri tých plochých sa vyvarujte vodorovné inštalácii – v takých prípadoch môže dôjsť až k 10 % strate výkonu. Riešením je použitie nosnej konštrukcie, na ktorú môžete panely zasadiť v požadovanom sklone aj smere. Na prizdvihnutie, a teda k použitiu nosnej konštrukcie, by malo dôjsť v každom prípade, pokiaľ je sklon strechy menší ako 15 stupňov.


Pokiaľ je vaša strecha naozaj atypická, prípadne jej nosnosť neumožňuje inštaláciu solárnych panelov, nezúfajte. Alternatívy existujú, ako si ukážeme nižšie.

Garáže a balkóny

Ďalší z variantov je umiestnenie solárnych panelov na garáže. V takom prípade  je pravdaže potrebné sa zamyslieť nad estetickou stránkou. Alternatívou vhodnou obzvlášť pre panelové byty je potom umiestenie fotovoltaiky na balkón. Môže mať napríklad podobu markízy, ktorá v lete príjemne zatieni vnútorné priestory bytu. Pritom v zime, keď je slnko nižšie, nebráni prieniku slnečného žiarenia dovnútra domácnosti.  


Pozemky

Často využívaným spôsobom je takisto umiestnenie solárnych panelov na pozemok. Ich veľká výhoda pozostáva v možnosti nasmerovania na tú najvhodnejšiu svetovú stranu (juh), čím dosiahnete maximalizáciu výkonu. Rátať pravdaže musíte s tým, že bude nutné elektrickú energiu rozviesť k cieľovému miestu (domu). Na spevnených plochách je možné panely umiestniť tesne nad terén, u tých zatrávnených je potrebné použiť nosnú konštrukciu. To preto, aby rastúca vegetácia solárne panely nezatienila – a tým nespôsobila straty na výkone.

Ďalšie možnosti

Pokiaľ ste doteraz v žiadnom z variantov nenašli tú vhodnú pre vás, nevadí. Existujú aj ďalšie varianty v umiestnení solárnych panelov. A je ich celá kopa. Zamyslieť sa môžete nad využitím ďalších stavebných objektov v blízkosti domu (stodola, garáž, pergola, kôlňa). V takom prípade elektrickú energiu do svojho domu môžete rozviesť. A existujú aj ešte menej obvyklé, napriek tomu funkčné alternatívy. Medzi tie môžeme zaradiť umiestnení panelov na ploty alebo altánky.

Tip na záver: Myslite na to, aby slnečnému žiareniu v ceste k vašim solárnym panelom nič neprekážalo. Zabezpečte, aby priechodu lúčom nebránili konáre, vikiere, hromozvody, komíny ani ďalšie predmety.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i