Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako zapojiť LED pásiky? Informatívny článok

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Zaujímalo vás niekedy, ako zapojiť LED pásiky? V nasledujúcom článku vás komplexne prevedieme týmto procesom.

Domáci, zvedaví kutili, dnes tu pre vás máme ďalší zo série článkov „Ako na to.“ V nasledujúcich odsekoch sa spoločne pozrieme konkrétne na to, ako zapojiť moderné a mnohými zákazníkmi milované LED pásiky. To, prečo je tento typ osvetlenia tak obľúbený, má čo dočinenia s benefitmi, ktoré v sebe skrýva, s benefitmi, ktoré prináša svojím užívateľom. Práve o nich si môžete prečítať v našom článku zameranom na výhody LED pásikov. Predtým než sa pustíme na samotné LED pás zapojenie, je dôležité spomenúť, že sa jedná o článok čisto informatívneho charakteru. Neodporúčame svojpomocne realizovať akékoľvek úkony v rámci elektrického obvodu a radšej prenechať takéto činnosti na certifikovaného elektrikára, ktorý sa postará o bezpečnú inštaláciu!



Ako zapojiť LED pás – bez tohto to nepôjde

Na kompletné zapojenie RGB LED pásu budete potrebovať:
  • Samotný LED pásik,
  • Trafo (zdroj napájania),
  • Ovládacie zariadenie/vypínač,
  • Konektor (prepojenie LED pásika s trafom/ovládačom).

Zapojenie LED pásu – ako dostaneme správny objem šťavy do pásku?

Ako už bolo vyššie spomenuté, pri inštalácii bude potreba aj napájací zdroj, ktorý sa vyznačuje stabilizovaným výstupom. Bežná zásuvka domácnosti disponuje napätím 230 V, v rámci nášho e-shopu narazíte na LED pásiky 230 V, ktoré majú totožné napätie, ale najčastejšie sa stretnete s LED pásy 12 V alebo LED pásy 24 V. Ako to teda vyriešiť? Práve tu prichádza pod ruku trafo, ktoré dokáže previesť napätie z 230 V na spomínaných 12 V (poprípade 24 V).

LED pásy zapojenie – výkon napájacieho zdroja

Pásik máme, trafo máme, teraz už len ostáva dostať tam tú šťavu a rozsvietiť svietidlo a presne na to budeme potrebovať napájací zdroj s dostatočným výkonom. Najprv si zistíte, akým príkonom sa vyznačuje váš LED pásik (informácia sa uvádza vo W/m pásku). Poznáte príkon a dĺžku pásku, následne ich medzi sebou vynásobíte a získate potrebný príkon. Preto, aby ste zdroj zbytočne nepreťažovali a zabezpečili si dlhodobú prevádzku, je potrebné si zvoliť napájací zdroj, ktorý disponuje o 10 až 20 % vyšším príkonom ako samotný LED pásik.

Schéma zapojenia LED pásu – skrátenie, napojenie, uchytenie a zapnutie

Pokiaľ sa vám zdá byť pásik príliš dlhý alebo vám jeho príliš dlhá dĺžka z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje, jednoducho ho môžete skrátiť. Pásiky sa skladajú z jednotlivých modulov, na ktorých sú umiestnené svetelné diódy. Medzi modulmi sú vyznačené miesta, ktoré môžete jednoducho prestrihnúť nožnicami a pásik ostane nepoškodený. V prípade, že pásik odstrihnete niekde inde, daný modul sa samozrejme poškodí. Moduly môžu byť vo veľkosti 2,5 až 10 cm.



Naopak pokiaľ sa vám zdá byť pásik príliš krátky alebo vám jeho príliš krátka dĺžka z akéhokoľvek dôvodu nevyhovuje, jednoducho ho môžete predĺžiť jednoduchým zacvaknutím za pomoci konektoru. Ten slúži na RGB LED pás zapojenie ako aj zapojenie tradičných jednofarebných pásov. Okrem predĺženia môžete za pomoci konektoru taktiež vytvoriť miesto, kde nechcete, aby pás svietil a taktiež vám konektor umožní jednoduchšiu manipuláciu pre efektívnejšiu inštaláciu pásikov.



Montáž LED pásikov je jednou z dominantných benefitov tohto osvetlenia. Svetelné LED pásy sa vyznačujú obojstrannou lepiacou páskou, vďaka čomu svietidlo drží pevne na skoro akomkoľvek povrchu. Kovové povrchy zaručujú lepšie chladenie samotných pásov a tým predlžujú ich životnosť.



Zapnutie LED pásikov je možné prostredníctvom spájky alebo elegantne za pomoci konektoru. Dvojlinku z konektoru napojíme následne na vypínač alebo prijímač z diaľkového. Z druhej strany vypínača zapojíme napájač (nevyhnutné dodržať polaritu) a máme to.



Kde je najefektívnejšie použiť LED pásy v rámci domácnosti?

Použitie je subjektívne, montáž je vskutku jednoduchá, a preto sú vaše možnosti neobmedzené. Najlepšie však LED pásy vyniknú ako osvetlenie kuchynskej linky, schodiskové osvetlenie a podobne. Viac v našom článku!

Aká je spotreba LED pásov?

Pri každom LED pásiku je uvedená informácia o jeho príkone. Vďaka tomu si dokážete vypočítať, koľko W spotrebuje váš LED pásik.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i