Pokiaľ vám v rámci vašej domácnosti chýba osvetlenie schodiskových priestorov, samozrejme sa môžete pokúsiť o inštaláciu schodiskových vypínačov aj za pomoci vlastnej iniciatívy a šikovnosti. Na druhú stranu musíme podotknúť, že zapojenie schodiskových vypínačov nie je žiadnym jednoduchým procesom, a preto vám odporúčame si na príslušný úkon najať profesionála. Preto daný článok disponuje prevažne informatívnym charakterom, ktorý má pomôcť čitateľom pochopiť mechaniku daného procesu.
Zapojenie schodiskových vypínačov – úvodné slovo
Každý z nás si dokáže predstaviť schodisko, a teda okamžite rozumieme, že budeme pravdepodobne potrebovať dva schodiskové vypínače (umiestnené na začiatku a konci schodiska). Dvom vypínačom (nadbytočným zásahom do steny vášho príbytku) sa dá predísť kúpou a implementovaním
svietidiel na pohybové senzory. Práve tie nachádzajú najefektívnejšie uplatnenie v chodbách, ale aj v schodiskových priestoroch a ďalších, výlučne prechodných častiach domácností a vonkajších priestorov.
Schodiskové vypínače zapojenie – technické pozadie a schéma zapojenia schodiskového vypínača
Príslušné striedavé vypínače disponujú dvoma vývodmi a jedným zdieľaným prívodom, ktorý sa k zmieneným vývodom striedavo napája. Uvedený vypínač disponuje jednoduchou klapkou. V tomto prípade môžeme pracovať výlučne so (spoločným) prívodom, pričom je potrebné si vybrať jeden z (dvoch) dostupných vývodov. V prípade schodiskových spínačov sa v praxi najčastejšie aplikujú dva striedavé vypínače. Následne je prívod k zvolenému svietidlu vedený prostredníctvom zmienených vypínačov, pričom každý z nich môže viesť elektrický obvod, za pomoci jednej z dvoch súčasne vedených ciest, ktoré sú zároveň aj izolované. Vďaka tomuto kroku, budeme môcť kontrolovať svietidlo z dvoch rôznych miest, ako sme už spomínali vyššie.
Krížové vypínače – technické pozadie a zapojenie schodiskového vypínača schéma
Príslušné krížové vypínače disponujú dvoma dvojicami (funkčne rovnocenných) vývodov a prívodov. Krížové spínače nachádzajú uplatnenie v prípadoch, kedy potrebujete zapojiť väčší počet svetelných zdrojov do príslušného elektrického okruhu, regulovaného dvoma spínačmi. Výhodou je, že vďaka tomu môžete prepojiť dvojicu vodičov medzi súbežnými striedavými vypínačmi (na začiatku a konci schodiska) a zároveň prepojiť aj krížový vypínač (alebo viaceré krížové vypínače) nachádzajúce sa v rozmedzí striedavých spínačov. Takéto zapojenie zároveň ponúka možnosti na implementáciu vypínačov a ďalších ovládacích prístrojov disponujúcich s pokročilými funkčnými prvkami. Vďaka tomu, budete môcť nastaviť svoje domáce
schodiskové osvetlenie podľa vašich predstáv. Opäť prízvukujeme, že sa jedná o informačný článok a uvedené úkony si vyžadujú istú úroveň odborných znalostí, a preto odporúčame v takomto prípade naozaj zavolať odbornú osobu.
Schodiskový vypínač schéma zapojenia na regulovanie svietidla z dvoch lokalít
Prvým krokom je samozrejme odpojenie elektrického okruhu, v ktorom plánujeme pracovať, od prívodu elektriny, čo nám umožní následne pracovať s jednotlivými vodičmi. Začíname so zapojením nulového (modrého) vodiča na závit objímky svietidla. Pokračujeme zapojením ochranného (zelenožltého) vodiča na spodný kontakt objímky svietidla. Ďalej zapájame fázový/napäťový (hnedý/čierny) vodič do prvej svorky. Vedľajšie svorky ďalej využívame na prepojenie fázových vodičov do druhej dierky spodných svoriek umiestnených na druhom vypínači. Proces zapojenia končí zavedením vodiča na spodný kontakt objímky svietidla k ochrannému vodiču na danej objímke.
Schodiskový vypínač zapojenie – tipy a na čo si dať pozor
V prvom rade je dôležité spomenúť, že sa jednotlivé vodiče nemôžu vzájomne krížiť v žiadnom bode. V opačnom prípade by mohol nastať skrat alebo vyhorenie kabeláže.
Jednotlivé vodiče taktiež treba skontrolovať a uistiť sa, že nie sú nalomené v žiadnom bode a že sa nevyznačujú mechanickým poškodením, ktoré mohlo vzniknúť v dôsledku odizolovania.
Dbajte na to, aby odizolované časti vodičov v žiadnom prípade neprichádzali do kontaktu s inými vodičmi, kontaktami ani s kovovými časťami príslušného vypínača.
Zabezpečte, aby jednotlivé vodiče boli z rovnakého materiálu (neodporúčame kombinovať jeden typ vodičov s iným).
Poznáte nejakú modernú alternatívu oproti tradičnému schodiskovému osvetleniu?
Samozrejme, s niečím takým vám určite vieme pomôcť. V prvom rade automaticky odporúčame popremýšľať o svietidlách na senzory v oblasti schodísk ani neviete, ako veľmi ich už po krátkom čase využívania oceníte. Mnohé moderné domácnosti čoraz častejšie implementujú taktiež takzvané LED pásiky ako schodiskové osvetlenie. Vytvárajú atmosférický dojem a zároveň predídete komplikovanému vŕtaniu do stien a zapájaniu osvetlenia.
Môžem to použiť taktiež pri zapájaní vonkajšieho schodiskového osvetlenia?
V podstate to možné je, prakticky platia tie isté postupy až na malé odlišnosti. Čo je však nesmierne dôležité, je si následne zaobstarať vonkajšieho schodiskové svietidlo, ktoré disponuje príslušnou IP hodnotou, aby bolo svetlo dostatočne odolné voči vonkajším podmienkam.