Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Pôsobenie priameho a nepriameho osvetlenia

Aktuality a oznámenia

Tatiana

Každá domácnosť potrebuje vhodné osvetlenie. K niektorým účelom priame, k niektorým nepriame. Aký je medzi nimi ale vlastne rozdiel?

Do každého domu či bytu si každý zriaďuje rôzne svietidlá. To, ako svetlo bude svietiť, je jeden z veľmi dôležitých aspektov pri výbere. Rozlišujeme totiž dva spôsoby osvetlenia. Priame a nepriame. Ale čo to vlastne v praxi znamená? 

Priame osvetlenie

Keď počujete priame osvetlenie, najskôr si ako prvé vybavíte ostrejšie, jasné svetlo. Jedná sa v podstate o také svietidlá, ktoré sú nasmerované do miestnosti alebo na určitý predmet. Z toho vyplýva, že svieti priamo. Túto formu osvetlenia môžeme použiť k rôznym účelom. Priame osvetlenie sa používa napríklad ako základné čiže hlavné svetlo alebo tiež tam, kde by ste radi osvetlili určitú časť izby alebo zvýraznili určitý predmet.

 

Nepriame osvetlenie

Oproti tomu priamemu je pri nepriamom osvetlení rozdiel. Ide o svetlo, ktoré sa odrazí od stropu či steny a týmto spôsobom svieti rovnomerne po celej miestnosti. U nepriameho osvetlenia sa najčastejšie používa teplá biela farba, ktorá zaručí príjemnú atmosféru a nebude oslňovať.


Na čo myslieť pri výbere

U priameho svetla je potrebné myslieť vždy na to, aby nedochádzalo k oslneniu a nesvietilo vám priamo do očí. Smer jeho svetla by potom mal byť upravený tak, aby sa neodrážalo od rôznych reflexných povrchov. Tím môže byť napríklad televízna či počítačová obrazovka. 

Únavu očí by mohlo spôsobiť aj svetlo nepriame. A to v prípade, že by bolo tým jediným v miestnosti. V praxí to znamená, že vhodné a správne osvetlenie celej miestnosti zaistíte najlepšie správnou kombináciou priameho a nepriameho osvetlenia. 

 

Ako sa vytvára nepriame osvetlenie

Nepriame osvetlenie vám skvelo vytvorí napríklad stropné alebo nástenné svietidlo. U nástenných svietidiel vám nepriame osvetlenie vytvorí také typy, ktoré vyžarujú svetlo smerom nahor alebo do steny. Nepriame svetlo vytvoríte aj ďalšími svietidlami s menšími tienidlami alebo rozmernejšími tienidlami. K tomuto účelu sa tiež perfektne hodia LED pásiky umiestnené zo spodnej strany nábytku.

 

Príklady použitia priameho a nepriameho osvetlenia

K priamemu osvetleniu sa skvelo hodí hneď niekoľko typov svietidiel. K zvýrazneniu rôznych oblastí alebo predmetov sa dajú použiť rôzne bodové svietidlá, ktoré si môžete priamo nasmerovať, kam treba. Podľa toho, čo konkrétne potrebujete osvetliť si môžete vybrať menšie nástenné bodovky alebo priamo bodové stropné svetlá. Priame svetlo vám zaistí tiež stojacia lampa, tá stolná potom poslúži ako priame svetlo na pracovnom stole. 

K nepriamemu osvetleniu sa rovnako hodia rôzne druhy svietidiel. Samozrejme je tu nutné vždy myslieť na to, že samotný zdroj svetla má byť skrytý, aby svetlo nesvietilo priamo, ale za pomoci odrazu. Hodí sa prakticky všade tam, kde oddychujete. Budú tvoriť len tlmené svetlo, takže vás z neho nebudú bolieť pri oddychu oči a budete môcť príjemne relaxovať. Skvelé sú rôzne LED pásiky, ktoré môžete umiestniť na rôzne hrany skriní, ale tiež na schodiská alebo chodby. Do spálne alebo obývacej izby sa dajú využiť rôzne svietidlá s tienidlami.



Ako sme sa už zmienili, aby bol splnený účel priameho aj nepriameho svietenia, je potrebné oba tieto typy dobre skombinovať. Jedine to zaručí, že vás nebudú bolieť oči ani pri práci ani pri odpočinku a vy tak ku každej činnosti dostanete presne také svetlo aké potrebujete. 

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i