0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-18 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

História a zaujímavosti o LED osvetlení

Klara

LED svietidlá sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené nielen kvôli tomu, že s nimi usporíme, čo sa prevádzky týka. Aká je ale ich história a čo vlastne o LED svietidlách ešte vieme?

Historické okienko

Premýšľali ste niekedy napríklad nad tým, čo vlastne tento názov LED znamená? Pokiaľ ste to doposiaľ nevedeli, teraz budete zas o niečo múdrejší. Skratka LED vznikla z anglického spojenia slov Light-Emitting Diode, čo v preklade znamená dióda emitujúca svetlo. O prvej praktickej LED môžeme hovoriť od roku 1962. Jej vynálezca sa volal Nick Holonyak junior. Viac dostupnými medzi širšou verejnosťou sa stali v neskorších šesťdesiatych rokoch. Najskôr sme mohli LED zdroje vidieť len v dražších predmetoch. Tým boli napríklad rôzne laboratórne zariadenia alebo elektronické skúšobné prístroje. Neskôr samozrejme tiež v televízoroch, rádiách a podobných zariadeniach. Bohužiaľ v tom bol jeden háčik. Mali veľmi nízky výkon. Z toho dôvodu nestačili k osvetleniu priestoru. Boli teda využívané len ako náhrada za klasické ukazatele alebo v tzv. sedmi-segmentových displejoch. Prvotné LED diódy mali len červené prevedenie.
null 
 
Neskôr, asi v roku 1971 sa začali objavovať tiež ďalšie farby. Postupom času došlo k ďalšiemu vývoju a samozrejme tiež k zvýšeniu ich svetelného výkonu. Vďaka tomu sa mohlo konečne uvažovať pri týchto LED diódach o svetelných účeloch.
V osemdesiatych rokoch začal prvý väčší rozmach, kedy boli viac dostupné LED diódy, a to v rôznych farbách a tvaroch. Okrem toho, čo je pre nás veľmi dôležité, sa začali vyrábať tiež prvé LED žiarovky, ktoré mali bežné pätice a teda boli použiteľné do bežných svietidiel. Stále ale nemali veľkú svietivosť. Ani ich farebnosť neumožňovala náhradu za žiarovky klasické. Slúžili skôr do dekoratívnych alebo okrasných svietidiel.
null 
Vďaka ich neustálemu vývoju sa v roku 2002 stalo to, že LED žiarovky predbehli v účinnosti tie klasické. Ani vtedy vývojári týchto LED produktov nezaspali na vavrínoch. Aj potom išiel rozvoj a technický pokrok ďalej a teraz sú LED žiarovky, LED svietidlá a ďalšie LED produkty veľmi obľúbené a rozšírené. Nenájdete snáď jediný typ spotrebiča alebo svietidla, ktorý by nebol v LED variante. Obľúbenosť získali hlavne vďaka svojim nízkym nákladom na prevádzku, ale tiež vďaka neuveriteľným možnostiam, ktoré niektoré LED svietidlá alebo LED žiarovky poskytujú.
null 

Niekoľko zaujímavostí o LED svietidlách

  • Ako prvé určite stojí za zmienku to, že modré LED svetlo pomáha udržať jedlo čerstvé. Štúdiou jednej univerzity bolo tiež dokázané, že má silné antibakteriálne účinky. Pokiaľ teda potrebujete svetlo do vašej predajne alebo ste na strane zákazníka, myslite na to, že modrá je skrátka dobrá. 
  • LED svietidlá oceníte tiež v lete. Pýtate sa, prečo práve v tomto období? Odpoveď je jednoduchá. LED svietidlá neprodukujú UV žiarenie, teda nelákajú toľko hmyzu ako klasické zdroje. 
null                null
  • Aj keď prvá LED dióda sa datuje do roku 1962, princíp LED svetiel bol objavený už skôr. Zásluhy patria mužovi menom H. J. Round, ale vplyvom jeho nadriadeného Guglielma Marconiho bol jeho objav uvrhnutý do zabudnutia.
  • Vynálezca modrého svetla – Shuji Nakamura obdržal za svoj vynález len 200 dolárov, ale firma, pre ktorú pracoval získala zisk v miliardách dolárov. To sa samozrejme neobišlo bez žaloby, ktorú tento vynálezca vyhral a získal v tej dobe najvyššie odškodnenie. Neskôr vynašiel tiež biele LED svetlo. Patrí mu naša veľká vďaka.
  • Pri výpočtoch a rôznych matematických porovnaniach bolo vypočítané, že keby celé Spojené štáty v období sviatkov vymenili len polovicu klasického osvetlenia za LED, mohla by ušetrená čiastka za náklady na prevádzku robiť minimálne 17,2 dolárov. 
null
Až teda budete nabudúce uvažovať, aké svietidlá si zaobstarať, myslite na to, že najlepšou a najúspornejšou variantou budú práve tie LED. Môžete mať ľahko všetky typy LED svietidiel, na ktoré si spomeniete. Od LED lampičiek až po rôzne LED lustre alebo rôzne inteligentné LED svietidlá.

Autor článku:

Klara
Klara Články, darkove_poukazy, Diskuze, Nahazovač, Objednávky / reklamace, Produkťák, Překladači, Recenzent, Speciální, Statické, Systemove_texty

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber