Doprava zadarmo od 20 €

60 dní na vrátenie

12 rokov na slovenskom trhu

+421 2 33 456 870

Jarná zľava 12 %. Platí len tento týždeň. Kód: TA151SK

KopírovaťSkopírované

Ako zapojiť svetlo a vypínač? Informatívny návod

Tatiana

Doba čítania 3 min

Zaujímalo vás niekedy, ako zapojiť svetlo a vypínač? V nasledujúcom článku vás prevedieme týmto procesom.

Domáci kutili, dnes tu pre vás máme ďalší zo série článkov „Ako na to.“ V uvedenom článku sa spoločne pozrieme konkrétne na to, ako zapojiť svietidlo a príslušný vypínač k nemu. Na začiatok musíme spomenúť, že sa jedná o článok výlučne informatívneho charakteru, ktorý má čitateľom pomôcť lepšie pochopiť problematiku a mechanizmy jednotlivých úkonov v rámci procesu inštalácie svietidla a vypínača. V praxi odporúčame z dôvodu bezpečnosti túto inštaláciu prenechať na odborného elektrikára. Zároveň taktiež musíme spomenúť, že v prípade, ak sa rozhodnete inštaláciu realizovať svojpomocne nezabudnite odpojiť elektrický obvod, (s ktorým budete manipulovať) od prívodu elektriny!


Ako zapojiť LED svetlo?

Základom pri zapojení svietidla, je jeho správne umiestnenie. To znamená, že exteriérové svietidlá inštalujeme vo vonkajších priestoroch a interiérové svietidlá v tých vnútorných. Do tohto rovnako spadá účelovosť zvoleného svietidla, od čoho sa následne odvíjajú aj jeho rôzne špecifikácie. Napríklad kúpeľňové osvetlenie musí disponovať nejakou odolnosťou voči tekutým časticiam, a preto by malo byť vhodne zvolené a správne lokalizované v rámci domácnosti a podobne.
Niektoré staršie elektrické rozvody sa môžu ešte vyznačovať dvojvodičovou sústavou, no tie modernejšie sú trojvodičové. Fázový vodič (L) spoznáte podľa čierneho, hnedého v niektorých prípadoch sivého označenia. Nasleduje neutrálny vodič (N), ktorý má modré označenie a posledný je ochranný vodič (PE), ktorý spoznáte podľa zelenožltej farby (v prípade dvojvodičovej sústavy ide o označenie vodiča PEN). Na základe farebné odlíšenia zapojíme príslušné vodiče do svietidla. Napriek tomu, že sa vám môže zdať zapojenie svetla jednoduché, opäť prízvukujeme, že odporúčame prenechať takúto inštaláciu na certifikovaného odborníka.


Ako zapojiť vypínač na svetlo?

Napriek tomu, že sa jedná o charakterovo iný úkon ako samotné zapojenie svetla, prízvukujeme, že sa stále pracuje v rámci odpojeného elektrického obvodu!
Pri zapájaní vypínača (pravdepodobne) narazíte na tri vodiče. Dvojvodičové zapojenie je zastarené, v súčasnosti nie je podporované slovenskými legislatívnymi normami a v prípade, že realizujete výmenu vypínača na svetlo, je potrebné nahradiť dvojvodič za novodobú trojvodičovú sústavu. Schéma, ako zapojiť vypínač svetla sa líši od konkrétnej značky, prípadne modelu. Vo všeobecnosti však vypínače pri kúpe obsahujú inštruktážny návod, ktorý stačí nasledovať a vodiče podľa neho zapojiť. Aj keď to môže znieť jednoducho, jedná sa o manipuláciu v rámci elektrického obvodu, kde treba dbať na bezpečnosť vás i celej vašej rodiny a domácnosti, a preto je lepšie sa spoľahnúť na odborníka.


Pri zapájaní svietidla som narazil iba na dva káble, ale vypínač má až tri série svoriek?

To znamená, že disponujete dvojvodičovou sústavou, ktorú by váš elektrikár mal okamžite nahradiť za súčasný, normám podliehajúci štandard – trojvodičovú sústavu.

Sú dotykové vypínače náročnejšie na inštaláciu?

Pokročilejšia technológia je väčšinou náročnejšia na inštaláciu, ale za to oveľa, oveľa jednoduchšia na používanie. Vzhľadom na to, že sa jedná o manipuláciu v rámci elektrického obvodu, odporúčame vám si na inštaláciu akéhokoľvek zariadenia zavolať certifikovaného odborníka, ktorý sa o postará o bezpečnú inštaláciu.

Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.