Tu pripevniť obraz, tam postaviť poličku, na to miesto nainštalovať kameru a hentam zase vymeniť svetlo. Poznáte to? Každú chvíľu niečo. Obzvlášť, ak ste majiteľom rodinného domu či chalúpky. Roboty kopec a praktických skúseností takmer vždy málo. Pokiaľ, ste domácim majstrom respektíve kutilom, tak sa žiadnej výzvy nezľaknete. Dá sa povedať: “Ich revírom je domov, ich tempo je neutíchajúce, ich súpermi sú závady, poruchy, poškodenia, havárie či manželkine výmysly. Sú v nasadení vo dne v noci. Kutilovia a domáci majstri. Náš komfort a bezpečnosť je ich prácou.” Pozor! Nie všetky práce sú pre vás vhodné. Pokiaľ nie ste kutilom, ani sa ním neplánujete stať a prácu prenechávate skúsenejším. Opäť pozor! Tentoraz na ľudí, čo sa vydávajú za odborníkov - nie každý ním naozaj je.
Na čo si dať pozor - moderná doba, moderné problémy
V dnešnej dobe takmer neobmedzeného prístupu k informáciám je možné nájsť na internete písomný alebo video návod na takmer čokoľvek, akúkoľvek problematiku. V tom je presne problém. Za prvé, nie každý, kto tieto názory prezentuje a vytvára je skutočne odborník na prezentovanú problematiku. Za druhé, na základe týchto návodov (po ich prečítaní či pozretí) získavajú niektorí jedinci pocit, že sú dostatočne kvalifikovaný v danej problematike. Ako dobre vieme v súčasnosti je veľký problém nájsť kvalifikovaných odborníkov, pretože väčšina mladých preferuje prácu duševnú pred tou fyzickou. To otvára priestor pre špekulantov, ktorú chcú zarobiť. Vďaka nedostatku odborníkov sa cena práce zvyšuje, čo pôsobí ako magnet pre týchto špekulantov.
Pokiaľ ste kutilom, je tiež potrebné si uvedomiť riziko spojené s danou prácou. Niektoré práce môžu skončiť len škodou (na materiály, produkte, povrchu, náradí…), za iné však môžete zaplatiť až tu najvyššiu cenu - život (nielen vlastný). Týmto vás nechceme odradiť od toho, aby ste skúšali, experimentovali a vzdelávali sa, len chceme zdôrazniť, že na niektoré práce je najlepšie si prenajať odborníka. Jedná sa predovšetkým o práce, ktoré sú spojené s elektrickým prúdom. Tu neznalosť alebo malá chyba môže mať fatálne následky.
Ako si teda vybrať kvalifikované odborníka?
Nikdy by vám nemalo stačiť dať len na odporúčania známych, ale vždy je potrebné si overiť odbornú spôsobilosť. Tým, že budete dbať na overenie odbornej spôsobilosti, tak minimálne predídete nepríjemnostiam, ktoré môžu vzniknú neodbornou inštaláciou bezpečnostného či kamerového systému, ako sú kozmetické vady alebo zníženie deklarovanej doby životnosti. Elektro technik je osoba, ktorá môže technické elektrické zariadenia inštalovať, udržiavať, spravovať a opravovať a má osvedčenie podľa vyhlášky vydávanej Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny 508/2009 Z.z. Toto osvedčenie osoba získava na základe dosiahnutého elektrotechnického vzdelania a za splnenia zákonnom stanovených rokov praxe.
Kedy nemusíte volať elektroinštalatéra?
Samozrejme, pokiaľ sa jedná o
elektrickú inštaláciu so slaboprúdovým napätím, tak si daný produkt
môžete nainštalovať aj samy. V dnešnej dobe existujú rôzne kamerové či bezpečnostné prvky, ktorú sú vyrábané tzv. User friendly, čo znamená vysokú užívateľskú prístupnosť. Napríklad sem môžeme zaradiť rôzne
bezdrôtové zvončeky s kamerou, Smart kamery vonkajšie, exteriérové kamery, kamery so senzorom, solárne kamery so senzorom, ale aj rôzne vnútorné kamery.
Ako na bezpečný výber elektro technikov
Ak zatiaľ nie ste pevne rozhodnutí a pripravení vynaložiť “väčší” objem peňažných prostriedkov, ale chcete odradiť potencionálnych zlodejov, tak môžete využiť rôzne
makety bezpečnostných kamier z našej ponuky.
Keďže v našej ponuke nájdete i rôzne zariadenia zameriavajúce sa na bezpečnosť, tak je tiež vhodne si niečo povedať o spôsobe inštalácie. Tieto zariadenia, akými sú predovšetkým alarmy a bezpečnostné
kamery, nemôže inštalovať ktokoľvek. Fyzická alebo právnická osoba
musí disponovať licenciou na prevádzkovanie technickej služby, ktorú vydáva príslušné krajské riaditeľstvo policajného zboru. Samozrejme sa jedná o osobu, ktorá
musí spĺňať odbornú spôsobilosť a
musí byť bezúhonná. Vždy je dôležité
mať s dodávateľom uzatvorenú zmluvu, je to i zákonná povinnosť, nakoľko dodávateľ musí viesť evidenciu o dodávaných bezpečnostných systémoch. Platnosť licencie sa dá overiť na stránkach Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (minv.sk a určite odporúčame dodávateľa vždy overiť. Takto si aspoň budete istí, že bezpečnostný a kamerový systém je nainštalovaný v súlade s požiadavkami zákazníka (tak, aby zabezpečoval svoju funkčnosť) a tiež dodržiava všetky ustanovenia zákona ochrany osobných údajov.
Ako si zvoliť z množstva spoločností poskytujúcich elektroinštalačné práce?
Vždy, nech sa rozhodnete na základe akýchkoľvek informácií, by ste mali dbať na overenie odbornej spôsobilosti fyzickej či právnickej osoby poskytujúcej elektroinštalačné a obdobné služby. Avšak, pri výbere vám môžu pomôcť referencie a odporúčania známych. Taktiež môžete využiť i službu Googlu a prečítať si recenzie jednotlivých poskytovateľov. Tu odporúčame vždy otvoriť profil recenzenta a pozrieť predchádzajúce recenzie. Ak by mal poskytovateľ väčšinu recenzií od recenzentov s jedným hodnotením alebo od recenzentov zo zahraničia, tak odporúčame si dať väčší pozor.
Pokiaľ chceme nainštalovať vybraný bezpečnostný či kamerový systém musíme osloviť vždy buď konkrétneho výrobcu alebo špecializovaných predajcov?
Nie je to vždy nevyhnutnosť. Niektorí výrobcovia poskytujú rôznym firmám zaoberajúcimi sa elektroinštaláciami kurzy pre pracovníkov na základe, ktorého môžu získať certifikáty odbornej spôsobilosti, čím sa zabezpečí dokonalá funkčnosť, bezpečnosť a samozrejme i zákonná stránka.