V prvom rade si povieme niečo o samotných
žiarivkách, o tom na akom princípe fungujú, o tom prečo sú atraktívne, a tak často používané v praxi a neskôr sa samozrejme pozriem aj na to,
ako inštalovať novú žiarivku, poprípade,
ako vymeniť len samotné časti svietidla (
žiarivkové trubice, štartér, predradník).
LED žiarivka a jej princíp fungovania
Dané
LED žiarivkové svietidlá sú súčasťou elektrického, žiarivkového obvodu. Príslušný obvod vychádza z ľavého kolíka zástrčky, pričom prúd prechádza cez predradník, pokračuje cez vlákno žiarivky, následne cez zatvorený spínač v štartéri, až sa dostáva k druhému vláknu žiarivky a potom putuje von z pravého kolíka zástrčky.
Prečo si zvoliť práve žiarivky trubicové?
Väčšina z nás si určite ešte dokáže spomenúť na tie staré
žiarivkové trubice, ktoré neustále pre blikávali a vydávali nepríjemný bzučavý zvuk. Tomu je však koniec! S pokrokom technológií (aj v tejto oblasti), boli uvedené nedostatky odstránené a žiarivky boli doplnené o mnohé iné pozitívne aspekty. Nie nadarmo sa v bežnej praxi často označujú aj ako
úsporné žiarivky. Okrem toho, že tento typ osvetlenia poteší vašu peňaženku, zároveň poskytuje aj
efektívnejšiu svietivosť,
dlhoročnú životnosť a vďaka
kreatívnym dizajnovým prevedeniam, sa spektrum uplatnenia rozšírilo z industriálnych priestorov na v podstate akýkoľvek priestor.
Žiarivkové svietidlá – inštalácia novej žiarivky
Predpokladáme, že už máte premyslené, kam žiarivku umiestnite, načrtli ste si fixné body a bod na otvor pre káble. Následne ste vyvŕtali potrebné otvory a uchytili telo žiarivkového svietidla, vďaka čomu sa môžeme pustiť do samotného zapájania svietidla. Pred akoukoľvek manipuláciou s osvetlením, je nutné odpojiť príslušné prvky od elektrického napätia. Svietidlá so žiarivkami, podobne ako mnohé iné typy svietidiel, majú fázový, nulový a uzemňovací vývod. Pripájame hnedý/čierny vodič do fázového vývodu (podľa označenia, ale často sa nachádza vpravo). Ďalej pripájame modrý vodič do nulového vývodu (podľa označenia, ale často sa nachádza vľavo) a ako posledný pripájame zelenožltý vodič do uzemňovacieho vývodu (podľa označenia, ale často sa nachádza v strede). Skontrolujeme či sú všetky káble správne zapojené a následne môže nasadiť kryt na svietidlo (treba si dať pozor, aby sa pri nasadzovaní krytu káble nezasekli). Potom už len ostáva nasadiť žiarivkovú trubicu, je potrebné dať pozor, aby boli kolíky na konci trubice zarovnané s objímkami na koncoch armatúr. Svietidlo máme nainštalované, ale nie zapojené, takže je potreba vyviesť (druhý koniec kábla z armatúry) a zapojiť kábel do najbližšieho elektrického obvodu, následne už len stačí zaviesť a zapojiť kábel do vypínača.
Lineárne žiarivky – metóda výmeny
V niektorých prípadoch nie je nutná inštalácia kompletne novej žiarivky. Môže byť poškodená iba časť žiarivky (napríklad žiarivková trubica, štartér) a v takomto prípade výmenu trubice realizujete nasledovne. Odstráňte starú trubicu tak, že ju otočíte z objímok v upínacom zariadení. Nainštalujte novú trubicu rovnakým spôsobom - vložte hroty trubice do objímky a otočte trubicu, aby zapadla na požadované miesto.
Ak problém nie je v trubici, druhým najčastejším problémom je pokazený štartér. Štartéry žiariviek sú hodnotené podľa príkonu a je dôležité, aby ste vo vašom svietidle použili štartér s takým príkonom, ktorý zodpovedá pôvodnej hodnote. Odstráňte starý štartér rovnakým spôsobom, akým ste odstraňovali starú trubicu, a to tak, že ho otočíte z objímky v upínacom zariadení. Nainštalujte nový tak, že ho vložíte do zásuvky a otočíte, aby zapadol na požadované miesto.
Pokiaľ nie je problém v trubici ani štartéry, na vine bude s vysokou pravdepodobnosťou predradník. Ten (rovnako ako aj štartér) disponuje určitou hodnotou príkonu, ktorá by mala byť v rámci starého a náhradného predradníku totožná. Predradník predstavuje súčiastku s najnižšou pravdepodobnosťou na zlyhanie, pričom súčasne sa jedná o najnáročnejšiu súčiastku na výmenu. Kvôli uvedeným skutočnostiam odporúčame pri výmene dielov manipulovať s predradníkom až na konci. Ak chcete vymeniť chybný predradník, odpojte obvod, rozoberte zariadenie, preneste káble zo starého predradníka na nový - jeden po druhom, aby ste sa vyhli nesprávnemu pripojeniu - a nakoniec zariadenie znova zložte.
Veríme, že ste v článku našli všetky potrebné informácie k správnemu zapojeniu žiarivky alebo jej prípadnej výmene.
Aký je rozdiel medzi žiarivky T5 a žiarivky T8?
Žiarivka T5 | Žiarivka T8 |
priemer 16 mm | priemer 26 mm |
výkon 54W | výkon 36W |
približne 20 % vyššia svietivosť | lacnejšie |
Skutočne ušetrím, keď si zvolím žiarivku namiesto klasickej žiarovky?
Vo všeobecnosti sú žiarivkové svietidlá úspornejšie oproti klasickým žiarovkám. Súčasne môžete na internete nájsť rôzne orientačné kalkulačky, ktoré vám dokážu vypočítať úsporu pre rôzne (výkonové) varianty žiariviek, vďaka čomu dokážete dostať predstavu o tom, koľko vám pomôžu ušetriť na nákladovej položke.