0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-20 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Index CRI? Čím vyšší, tým lepší!

Spýtajte sa na čokoľvek

Nina

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

0233 456 870(Po-Pia, 7-20 hod.)

Spýtajte sa
 

Nina

Dôležitým a mnohokrát podceňovaným parametrom osvetlenia je tzv. Index podania farieb. Označuje ho skratka CRI (color rendering index), niekedy je tiež označovaný ako Ra.

Index CRI? Čím vyšší, tým lepší!

Pokiaľ ste tento parameter doteraz prehliadali, určite zbystrite, môže byť totiž užitočným pomocníkom pri výbere osvetlenia
Hodnota indexu môže byť na stupnici od nuly do sto, pričom CRI = 100 označuje najvernejšie podanie farieb, odpovedajúce jasnému dennému svetlu. Naopak nízke hodnoty môžu farby skreslovať.  
 
 Index CRI
 
Svetelné zdroje s vysokým CRI indexom majú využitie všade tam, kde je potrebné presné zobrazenie farieb, napr. vo výrobe, zdravotníctve, výtvarných dielňach, v kuchyniach, obchodoch atď. Okrem praktického využitia, teda verného zobrazenia farieb, môžeme vďaka CRI pôsobiť na našu psychiku. V miestnosti osvetlenej zdrojom s nízkym CRI sa môžeme cítiť horšie ako v kvalitne osvetlenom prostredí. Ľudia pod svetlom s nízkou hodnotou CRI môžu pôsobiť unavene či choro, potraviny mdlo a šedo. Naopak vysoké hodnoty CRI môžu pridať na aktraktivite. 

Pri nákupe svietidiel do domácnosti je tento faktor dôležitý hlavne pri osvetlení kúpeľne či kuchyne. Kvalitné osvetlenie v kúpeľni isto ocenia ženy pri líčení, v kuchyni zase uvidíte pokrmy v tých správnych farbách. Ľahko tak rozlíšite čerstvé potraviny od tých, čo už majú dobu svojej slávy za sebou. Povedzte sami, ktoré jahody vyzerajú lákavejšie? 

 Index CRI
 

V súčasnosti už má väčšina ponúkaných žiaroviek CRI vyšší ako 80, čo sa všeobecne považuje za kvalitné podanie farieb. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj špeciálne žiarovky s CRI = 100.

Tu je pre prehľad uvedená tabuľka hodnôt CRI pre jednotlivé typy svetelných zdrojov. Jedná sa však o orientačné čísla, pretože každý výrobca môže mať u svojich žiaroviek tieto hodnoty nastavené inak. Všeobecne najlepšie podanie farieb majú klasické vláknové žiarovky a halogénky. V súčasnej dobe sa ale na trhu objavujú aj LED žiarovky, ktoré majú veľmi dobré podanie farieb.  
 

Typ svetelného zdroja

Príkon (W)

CRI

Žiarovky klasické

25 - 100

100

Žiarovky halogénové

20 - 300

100

Žiarivky lineárne

14 - 80

80 - 98

Žiarivky kompaktné

5 - 80

80 - 90

Výbojky halogénidové

20 - 2000

65 - 90

Výbojky sodíkové vysokotlakové

50 - 1000

24

Výbojky sodíkové nízkotlakové

18 - 180

10 - 20

Bezelektródové indukčné výbojky

35 - 300

80

LED svetelné diódy

0,01 - 3

70 - 90

 

Je dôležité mať na pamäti, že index podávania farieb je len jeden z parametrov, ktorý má vplyv na celkový výstup svietidla. Výsledné svietidlo závisí na ďalších vlastnostiach ako je farebná teplota či svetelný tok, ale aj na vhodnom výbere tienidla. Pre čo najvernejšie podanie farieb sa odporúča použiť žiarovku s farebnou teplotou okolo 4000 Kelvin, ktoré svieti neutrálnym bielym svetlom a tým pádom minimalizuje sfarbenie osvetlených objektov. Pre dosiahnutie optimálneho svetelného efektu je potrebné tieto parametre poznať a vhodne využívať.  
 

Autor článku:

Nina
Nina Produktový manažér

Nina sa venuje expanzii našej firmy do zahraničia a projektovému manažmentu. Miluje fotografovanie, a preto je hra so svetlom jej koníčkom. Rada Vám poradí s výberom osvetlenia pre perfektnú rodinnú fotku v interiéri alebo romantickú fotku v exteriéri.

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všetky práva vyhradené.