0
Obľúbené produkty:
0

Nemáte žiadne obľúbené produkty.

Prihlásiť
Registrovať
Levy banner
Pravý banner

Zavolajte nám, sme tu pre Vás

0233 456 870 (Po-Pia, 7-20 hod.)
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 30
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako na správne osvetlenie interiéru

Nina

Vďaka dobre zvolenému osvetleniu sa lepšie sústredíme, nekazíme si oči a sme celkovo v psychickej pohode.Zlá nálada, únava, stres, depresie a mnohé ďalšie psychické choroby môžu súvisieť s nesprávne zvoleným osvetlením interiéru. Aj keď svetlo v interiéri vnímame viac-menej podvedome, práve správne navrhnuté osvetlenie dokáže urobiť nielen s priestorom domu ale i vašou psychikou úplne divy. Vďaka dobre zvolenému osvetleniu sa lepšie sústredíme, nekazíme si oči a sme celkovo v psychickej pohode.
Pri výbere vhodného osvetlenia musíme zvážiť mnohé aspekty, medzi ktoré patrí hlavne funkčnosť miestnosti. Mali by sme mať tiež konkrétnu predstavu o tom, aké funkcie by osvetlenie malo splňovať. Pri riešení osvetlenia je nutné vziať v úvahu i vlastnosti povrchu materiálov. Obecne platí, že tmavé farby a štruktúrované povrchy svetlo pohlcujú. Naopak svetlo odrážajú hladké a lesklé povrchy.
 
Svetelné zdroje
Požiadavky na svetelné zdroje sa menia. Do popredia sa dostáva hlavne úspora spotrebovanej elektrickej energie a také produkty, ktoré majú dlhú životnosť a neškodia životnému prostrediu. Avšak jedným z najdôležitejších parametrov je merateľný výkon. Čím je tento výkon vyšší, tým je zdroj účinnejší. To znamená, že  z rovnakého množstva elektriny vyrobí viac svetla.
  • Žiarovky sú najznámejším a najrozšírenejším zdrojom tepla. Sú však najmenej hospodárne. Žiarovka zo svojho príkonu vezme neuveriteľných 95 % na teplo a len 5% na svetlo. Tiež ich životnosť je dosť krátka, preto je lepšie ich využívať tam, kde sa svieti krátky čas a nepravidelne.
  • Halogénové žiarovky sú úspornejšie než farebné žiarovky a majú asi trikrát dlhšiu životnosť. Umožňujú vytvoriť jedinečné osvetlenie interiéru. Sú vhodné na zvýrazňujúce osvetlenie, ale použiť ich je možné i na osvetlenie pracovných miest alebo čítanie.
  • Žiarivky ako jedny z efektívnych zdrojov svetla v porovnaní so štandardnou žiarovkou vyprodukujú rovnaké množstvo svetla s použitím menšieho množstva elektrickej energie. Žiarivky sú v domácnostiach vhodným svetelným zdrojom tam, kde sa kladie dôraz na optimálne využitie elektrickej energie, jasné a kontrastné svetlo a dlhú životnosť bez poklesu svetelného toku.
  • Kompaktné žiarivky majú až 80 percentnú úsporu elektrickej energie pri porovnaní s bežnou žiarovkou. Môžeme nimi nahradiť žiarovky v našich svietidlách. Sú vhodné hlavne v interiéroch, kde sa dlhšie svieti.
Dôležitá je i farba
Osvetlenie by malo vyžarovať teplé a mäkké svetlo s ľahko nažltnutým nádychom. Na mnoho ľudí totiž biele svetlo s modrým nádychom pôsobí chladne a nepríjemne. Ideálne je kombinácia mäkkého a bodového svetla. V prípade mäkkého svetla by mohli byť vhodným riešením stropné svietidlá, ktorých prúd svetla smeruje k stropu. V prípade ich využitia hovoríme o nepriamom osvetlení. V poslednej dobe sa tiež ujalo osvetlenie interiéru pomocou stropných líšt, ktoré sa však hodí len do priestoru s vyšším stropom. Bodové osvetlenie by malo  mať nižšiu intenzitu a malo by byť nasmerované na časť miestnosti, zátišia  alebo predmet, ktorý chceme zdôrazniť. Účelom bodového osvetlenia je nepomáhať pri orientácií v interiéri a nechať vyniknúť kúzlo jeho príjemných zákutí. Nemalo byť oslňovať ani vytvárať rušivé tiene. Nie je vhodné ho použiť ako centrálne osvetlenie. V interiéri totiž spôsobuje veľké kontrasty, čo by sa mohlo zanedlho prejaviť únavou očí.
To bola prvá časť našich rád, ako na osvetlenie interiéru. Dúfam, že sme Vám pomohli a nabudúce sa pozrieme na to, ako osvetliť konkrétnu miestnosť.  

                                            
 

Autor článku:

Nina
Nina Produktový manažér

Nina sa venuje expanzii našej firmy do zahraničia a projektovému manažmentu. Miluje fotografovanie, a preto je hra so svetlom jej koníčkom. Rada Vám poradí s výberom osvetlenia pre perfektnú rodinnú fotku v interiéri alebo romantickú fotku v exteriéri.

Akcie a novinky prednostne na váš e-mail

Všetko ohľadom svietidiel, typy, vychytávky a návody. Raz za čas priamo do e-mailu.

Odhlásiť odber

Copyright © 1994 – 2019 Donoci, s.r.o., Všetky práva vyhradené.