Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako vybrať svetlo nad akvária?

Aktuality a oznámenia

Doby, kedy sa akvária osvetľovali obyčajnými žiarovkami, sú už minulosťou. V súčasnej dobe nám trh ponúka toľko možností, či už profi osvetlenie vyrábané priamo výrobcami akváriových potrieb, tak aj svetlá s mnohostranným využitím - žiarivkové aj LED. Ak ste nadšený akvarista, potom ste tu správne, pomôžeme vám vyznať sa v ponuke trhu aj poradíme, ako na osvetlenie pre vaše akvárium.

Ako silné by malo byť osvetlenie akvária?

Každé akvárium má svoje špecifikácie, čo sa týka farebného osvetlenia. Medzi základné farebné kombinácie patria farby: červená, zelená, modrá a studená biela. Všetky 4 farby ocenia predovšetkým akváriové rastliny pre kvalitný rast a potrebnú fotosyntézu.

 

Všeobecne je možné uviesť, že tmavo zelené rastliny požadujú menej svetla, pretože majú dostatok chlorofylu a sú tak pri fotosyntéze výkonnejšie. Svetlo zelené, alebo dokonca červené rastliny majú chlorofylu menej a sú menej výkonné pri fotosyntéze, preto vyžadujú viac svetla.

Porovnanie výkonu zdroja svetla na 1/l objemu

·        -          0 až 0,25 W/l je veľmi nízka intenzita osvetlenia
·         0,25 až 0,5W/l je nízká až stredná
·         0,5 až 0,8W/l je stredná až stredne vysoká
·         0,8 až 1 W/l je vysoká
·         1W/l a viac je veľmi vysoká hodnota

Ak máme teda 100 l akvárium, na ktoré budeme svietiť svetlom 0,25 W/l získame svetlo ako z malej lampičky s 25 W žiarovkou. Teda nieje to prostredie, kde by sa darilo rastlinám, ani kde by ste dobre videli na rybičky.

U 100 l akvária so zdrojom svetla 1 W na 1 l, už bude výsledná hodnota ďaleko vyššia a to taká, ako by ste svietili 100 W žiarovkou.

 

 

Optimálny výkon (W) osvetlenia akvária je možné určiť následovným vzorcom. Je ale vhodný u akvárií s hĺbkou do 60 cm:

  • Požadovaný výkon pre nenáročné akvária = Objem akvária × 0,15
  • Požadovaný výkon pre husto zarastené akvária = Objem akvária × 0,3

V akváriách, ktoré sú hlbšie ako 60 cm, je možné použiť rovnaké pravidlo s navýšeným koeficientom tak, aby naďalej platil pomer intenzity výkonu zdroja svetla na 1 l.  Svetelné zdroje potom musia byť rozmiestnené inak, aby osvietili i prípadné dno.

 

 

Typy zdrojov svetla do akvária

Existuje nespočetné množstvo druhov žiariviek. Najčastejšie používané žiarivky v akvaristike sú T8 a T5.

Prvý viditeľný rozdiel je v tom, že žiarivky T8 sú širšie. Majú priemer 26 mm, kdežto T5 len 16 mm. Jednou z najväčších výhod žiariviek T5 je to, že pri použití žiarivky dlhej 120 cm má tato žiarivka výkon 54W, kdežto žiarivka T8 len 36W.

Znamená to, že žiariviek T5 do krytu akvária nemusíme dávať toľko. Žiarivky T5 majú naviac cca o 20% vyššiu svietivosť.

Žiarivky môžu tiež využívať Led technnológie. U LED žiariviek je potrebné si uvedomiť, že pracujú na celkom inom princípe a ich výkon dokáže byť mnohonásobne vyšší pri nižšom alebo porovnateľnom príkone, ako je u obyčajných žiariviek.

Tabuľka porovnania zdrojov:

 

 

Farebná teplota

Táto veličina sa meria v Kelvinoch (K). Najvhodnejšia farebná teplota pre rastliny je denné svetlo okolo obeda, ktoré sa pohybuje v rozmedzí od 5500K do 6500K. Je to biele svetlo a je produkované plnospektrálnymi žiarivkami. Existuje aj mnoho iných žiariviek v rozmedzí 3000K až 10000K. Čím nižšia je teplota, tým červenejšie je svetlo. Naopak čím vyššia, tým je svetlo viac do modra.


 

 

Typy osvetlenia do akvária

Či už závesné elektrické svietidlo, bodové, reflektorové, na rampe alebo LED pásik, vždy je nutné si uvedomiť, že ho využíváte pri vode. Ideálne umiestnenie zdroja svetla je 15-20 cm nad hladinou akvária. A takéto svetlo musí spĺňať bezpečnostné podmienky ochrany proti vniknutiu vody a cudzieho telesa, ideálne IP 44 – 68.  Viac o IP krytí v článku.

 
 

LED pásiky

LED pásiky sú tiež vhodnou voľbou. Pozor, ale na ich prehrievanie. Najmä tých s vysokým IP krytím. LED pásiky s krytím IP68 nie sú vhodné pre osvetlenie akvárií, pretože nie sú určené pre dlhodobé svietenie a prehrievajú sa.

Preto bude vhodné využiť LED pásik s nižšou ochranou krytia, zatavený do ochranného krytu. S pomocou všetkých komponentov dostupných na našom e-shope si dokážete pripraviť dostatočné LED pásikové osvetlenie.

 
 

Ak nechcete čokoľvek vytvárať stačí si vybrať napríklad zo žiarivkových svietidiel priamo určených do kúpelní, teda s vysokým IP krytím. Závesných žiarivkových svetiel, ktoré je možné zavesiť na konštrukciu, či strop a podhľadových žiarivkových svetiel, ktoré je tiež možné prisadiť na konštrukciu. Ak disponujete akváriovým krytom, potom vás budú zaujímať predovšetkým náhradné žiarivky T5 a výkonnejšie a úspornejšie LED žiarivky.

 

Menšie akvária a nano akvária  je možné osvietiť bodovými a ramennými lampičkami. Naopak pre akvária veľké s väčšou hĺbkou plne poslúžia LED reflektory a LED panely. Ich menšie verzie spoločne s menšími lineárnymi svietidlami osvetlia asi najviac rozšírené akváríjne objemy do 100 l.

Vybrať správny výkon svetla pre akvárium je jedna z kľúčových vecí pri jeho zostavovaní. Príliš slabé svetlo spôsobí špatné podmienky pre rast rastlín a naopak príliš silné svetlo vyvolá problémy s riasami. Je teda potrebné nájsť vhodný kompromis pre vaše akvárium.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i