Levý banner
Pravý banner
MENU
0 0,00
Nakupte ešte za 20
a dopravu máte ZADARMO.
MENU

Ako spočítať správne osvetlenie miestnosti?

Mohlo by Vás zaujímať
Odpovedal:
TatianaTatiana

Odpoveď:

Každá miestnosť v izbe je predurčená k inému využitiu a to je potrebné zohľadniť aj pri výbere vhodného osvetlenia.

Potrebujete si spočítať, koľko svetla potrebujete?

Zapamätajte si jednoduchý vzorček.

Koľko svetla potrebujem? = Podlahová plocha miestností x 10-15 W

Svetlo v obývacej miestnosti

Obývacia izba je centrom domáceho života. Pri výbere svietidiel preto musíme zohľadňovať najrôznejšie úlohy osvetlenia. Pre obývaciu izbu o rozmeroch 4x5 metra (20 m2) potrebujete, aby súčet zdrojov svetla v miestnosti dal hodnotu 400 W. Ideálna je úsporná žiarivka, ktorá ušetrí až 80% energie. Je potrebné brať v úvahu aj farbu stien a nábytku. Čím je farba nábytku tmavšia, tým viac farby pohltí. Základný svetelný obraz vytvoríme celkovým osvetlením, napr. stropným svietidlom.

Tradičný luster je často nahrádzaný lankovými či lištovými systémami. V obývacej izbe by malo byť tlmené svetlo, ktoré oceníte pri sledovaní televízie. Nechcete si predsa kaziť zrak. Pri čítaní zas využijete stojaciu lampu. Ideálna je tá so stmievačom, kedy je na vás, akú intenzitu svetla lampa vydáva. Stolné a stojaté svietidlá s otočnými alebo sklopnými reflektormi, ako aj svietidlá s pohyblivým ramenom vytvárajú flexibilné osvetlenie. Jednotlivé svetlá by mali byť samostatné zapínateľné. Chcete mať obývaciu izbu ešte útulnejšiu? Potom zvoľte svietidlo s režimom stmievania.

Kuchynské svetlo

V kuchyni svietime často a dlho, preto odporúčame využiť úsporné LED diódy, ktoré nie len šetria energiu, ale dokážu meniť aj farbu svetelného toku. Pre miesto s kuchynskou linkou je odporúčaná intenzita svetla okolo 35 W/m2. Dbajte na to, aby kuchár pracujúci v kuchyni nezatieňoval svojim telom stropné svietidlo. Okrem centrálneho stropného svetla montujeme svietidlá aj pod závesné skrinky, ktoré dokonale osvietia pracovnú plochu. Tu nájdu svoje uplatnenie trubicové žiarivky. nad jedálenský stôl odporúčame inštalovať výškovo nastaviteľné závesné svietidlo, ktoré rešpektuje veľkosť aj tvar stolu. Správne umiestnenie je asi 60 cm nad plochou stola a tesne nad výškou oči sediacej osoby.



Osvetlenie spálne

Nemali by sme zabudnúť ani na spálňu. V dnešnej dobe už spálne nie sú len na spanie a tomu je potrebné prispôsobiť aj osvetlenie. Pokiaľ však v spálni len spíte, vystačíte si s jedným centrálnym osvetlením a dvoma lampičkami na nočnom stolíku. Potrebné množstvo svetla na 1 m2 je 15-20 W. Máte však v spálni skrine, inštalujte svetlomety vo vzdialenosti až 50 cm od skrine tak, aby svietili dovnútra. Všetci určite ocenia možnosť zhasnúť či rozsvietiť svetlo priamo z postele. To vám umožnia svetlá s diaľkovým ovládačom. Ako príjemné na pocit je rozptýlené, mäkké svetlo.

Kúpeľnové svetlá a svetlo na toaletu

Pre svetlá v kúpeľni existujú prísne predpisy, pretože elektrina a voda ľahko vytvoria smrteľnú zmes. Norma stanovuje, že svietidlá musia byť umiestnené minimálne 60 cm od vane či sprchového kúta a musia mať ochranné krytie minimálne IP 44. Vzdialenejším svetlám stačí IP 23. Nevyhnutné  základné osvetlenie v kúpeľni zaisťujú stropné alebo nástenné svietidlá. Doplnkové osvetlenie inštalujeme po obidvoch stranách zrkadlovej plochy. Svietidlo zaisťuje dobrý obraz bez tieňov. Intenzita osvetlenia by mala byť min. 300 lx.

Svetlo do detskej izby

Osvetliť detskú izbu nie je také jednoduché, ako sa zdá. Je to miesto, kde sa dieťa hrá, spí a učí sa. Každá z týchto činností potrebuje svoje vlastné svetlo. Svietidlá v detskej izbe sa riadia podľa meniaceho sa využitia v izbe v závislosti na veku dieťaťa. Dôležité je celkové osvetlenie. Vhodné sú lankové svietidlá. Vedľa postele a na pracovný stôl umiestnite lampičku. Pravákovi doľava a ľavákovi doprava. Pre počítačových nadšencov sa hodia nereflexné a neoslňujúce osvetlenia nad písací stôl. Menšie deti sa boja tmy, a preto ocenia nočné svietidlá. Tie vydávajú 1,5 luxu a majú veľmi nízku spotrebu energie, takže ich môžete nechať svietiť pokojne celú noc.

Osvetlenie chodby a predsiene

Pokiaľ máte dlhú chodbu, voľte niekoľko menších svetiel za seba v pravidelných rozostupoch. Vzhľadom ku krátkemu pobytu je vhodné zvoliť halogénovú žiarovku, ktorá svieti hneď.



Autor článku:

Tatiana
Tatiana Špecialista zákazníckeho servisu

Tatiana nie je len špecialistkou zákazníckeho servisu, ale tiež fanúšikom moderného LED osvetlenia. Vo svojich článkoch vám poradí ako ušetriť elektrinu alebo ako správne vybrať žiarovku. Tiež vám poskytne množstvo tipov ako dokonale osvetliť váš dom aj záhradu.

Zľavy, novinky, inšpirácie

Prihláste sa k odberu newsletteru a nič vám neutečie.

Spýtajte sa na čokoľvek

Pavla

Poradím s výberom aj technickými zádrhelmi.

02 33 456 870(Po-Pia, 7-18:00 hod.)

Spýtajte sa
 
   
  
 
 

Súvisiace produkty

Ďaľšie otázky z kategórie

Bezpečnostné zóny v kúpeľni Kúpeľňové svietidlá
Aký LED pásik do kuchyne Kuchynské osvetlenie
Čo je to svetelný tok a intenzita osvetlenia? Svetelné zdroje
Ako hravo rozsvietiť detskú izbu? Osvetlenie detskej izby
Aký vybrať kuchynský luster? Kuchynské osvetlenie

Copyright © 1994 – 2024 Donoci, s.r.o. Všetky práva vyhradené. Info o spracovaní osobných údajov. i